V stredu 17.8.2011 sa o 20:00 uskutoční v banskobystrickom amfiteátri filmové podujatie s názvom amfiteártňa 2011. Neformálna skupina ľudí spája(ť_je) umenie tak naďalej pokračuje so svojimi podujatiami pod spoločným názvom _ártne (www.artne.sk), ktorých cieľom je oživovať zabudnuté schátrané miesta a priestory (naposledy cementártňa 2011 v bývalej nákladnej stanici cementárne, o ktorej ste sa mohli dočítať aj na našich stránkach…).

„Keď sa uskutočnila prvá cementártňa v lete 2009, išlo o hudobno – divadelné podujatie. My sme však chceli po prázdninách zorganizovať osobitne aj filmové podujatie v amfiteátri, len nám na to nevyšli peniaze. V roku 2010 sme sa opäť snažili oživiť amfiteáter a napriek tomu, že to už vyzeralo reálnejšie, sa celá akcia uskutočnila v Záhrade – Centre nezávislej kultúry, kde sa premietali študentské a festivalové filmy,” hovorí Juraj Havlík, jeden z organizátorov amfiteártne 2011.

Jedná sa teda už o druhý ročník podujatia, ktoré sa však prvýkrát podarí umiestniť na nefunkčný banskobystrický amfiteáter, a tým docieliť hlavný zámer amfiteártne. Na rozdiel od minulého ročníka, kedy dostali priestor krátke filmy, tentoraz budú premietnuté dva slovenské dokumentárne filmy z tvorby Trigon production, a to Optimista od režiséra Dušana Trančíka a Martin Slivka – Muž, ktorý sadil stromy od režiséra Martina Šulíka. Vstupné na podujatie je dobrovoľné.

„Oživenie banskobystrického amfiteátra, hoci len na jeden večer, má podľa nás byť pre mesto a aj pre samotný priestor amfiteátra impulzom na oživenie a otvorenie verejnej diskusie, ktorá posledné roky v meste na túto tému akoby neexistovala. Chceme prekonať akúsi bariéru, ktorá bráni reálnemu pohľadu na stav amfiteátra a uvažovaniu o provizórnej rekonštrukcii, pri ktorej by amfiteáter spĺňal svoj účel,“ hovorí  Juraj a zároveň dodáva: „Tešíme sa spolupráci mesta a PKO, vďaka ktorej je realizovaná amfiteártňa, a ktorú tiež vnímame ako krok vpred vo vzťahu mesto – mladá iniciatíva.”

„Časť areálu amfiteátra by sme chceli pred naším podujatím pokosiť a následne zvážiť možnosť usadenia návštevníkov,” hovorí Juraj. Ak by ste teda mali záujem pomôcť skrášliť priestory amfiteátra pred týmto podujatím, Juraj a ostatní členovia neformálnej skupiny ľudí spája(ť_je) umenie vašu pomoc veľmi privítajú. Pridať sa k nim môžete už túto stredu 10.8.2011. Pre viac informácií kontaktujte artne@artne.sk.