Hlavnými zbierkovými dňami v roku 2015 sú 25. a 26. september. Verejnosť sa najmä v piatok 25. septembra môže v uliciach takmer tristo slovenských miest a obcí stretnúť s dobrovoľníkmi zbierajúcimi príspevky do zapečatených pokladničiek.

biela pastelkaÚnia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) organizuje verejnú zbierku Biela pastelka 2015 s cieľom podporiť ľudí s ťažkým zrakovým postihnutím. Okrem verejných zbierok sa dá pomôcť aj zaslaním SMS s ľubovoľným textom v hodnote 2 € na číslo 820 v sieti všetkých mobilných operátorov alebo vkladom na účet zbierky 4030016204/3100, a to až do konca roka. Zbierka je zapísaná v Registri verejných zbierok Ministerstva vnútra SR od 15. júna do 31. decembra.

Výnos zbierky bude použitý na výučbu Braillovho písma, nácvik chôdze s bielou palicou, kurzy práce s kompenzačnými pomôckami, poskytovanie sociálneho poradenstva a ďalšie služby. „Ďakujeme všetkým darcom za ich príspevok, ktorý sa prostredníctvom našej činnosti pretaví do lepšej kvality života mnohých nevidiacich a slabozrakých ľudí,“ hovorí Branislav Mamojka, ktorý stojí na čele ÚNSS už dvadsaťpäť rokov od chvíle, kedy bola organizácia založená.

Foto 3„Ľudia si majú pomáhať. My, ktorí sme dostali možno trochu viac, máme vrátiť tým, ktorí dostali menej. Zrak je veľmi dôležitý, o tom niet pochybností. Ten, kto vidí, si ani len nevie predstaviť, aké je to žiť v tme,“ tvrdí Michal Handzuš.  Skúsený hokejista dáva celej zbierke hokejový nádych. V spolupráci s ním pripravili organizátori dražbu hokejových predmetov od slovenských hokejistov ako Marián Hossa, Zdeno Chára či Tomáš Tatar. Výťažok dražby bude venovaný na konto Bielej pastelky 2015.

Od 17. septembra je tiež možné zakúpiť si špeciálny puk s podpisom M. Handzuša a podporiť tak sumou 9 € ľudí so zrakovým postihnutím. Celá suma z predaja pukov bude odvedená v prospech verejnej zbierky Biela pastelka – pukomat. Pukomat je špeciálne upravený automat na predaj pukov. Nachádza sa v obchodnom centre Eurovea na Pribinovej ulici v Bratislave do konca septembra.

Foto 4Hlavné podujatie Bielej pastelky 2015 sa koná v piatok 25. septembra pri OC Eurovea v Bratislave, kde nebudú chýbať ukážky z výcviku vodiacich psov, jazda na dvojmiestnom bicykli vhodnom pre zrakovo postihnutých či možnosť napísať si ľubovoľný text v Braillovom písme. Podujatie podporia aj viaceré známe osobnosti, s ktorými si môžete zasúťažiť v rôznych disciplínach. Od 16.00 h je pripravený mini hokejový turnaj, ktorý bude komentovať otec Miroslava Šatana – pán Emil Šatan. Program uzavrie koncertom potme od 19.30 h skupina Polemic. Podujatím bude sprevádzať speváčka a moderátorka Kristína Prekopová.

Ani tento rok nebudú chýbať informačné stánky v regiónoch, v ktorých sa návštevníci dozvedia o činnosti ÚNSS, kompenzačných pomôckach pre nevidiacich a slabozrakých, no budú môcť darovať aj nepoužívané okuliare do zbierky, ktorú s cieľom pomôcť ľuďom v núdzi realizuje ÚNSS v spolupráci s Lions Clubs International. Infostánky môžu záujemcovia navštíviť v Trnave, Nitre, Banskej Bystrici, Rimavskej Sobote, Žiline, Martine, Poprade, Prešove a Košiciach.