Najväčšie multišportové podujatie na Slovensku, Európsky olympijský festival mládeže (EYOF), ktorý bude od 24. do 30. júla 2022 hostiť Banská Bystrica sa nezadržateľne blíži. Od jeho štartu nás delí presne 6 mesiacov!

Pri tejto príležitosti dnes odštartovala svoju cestu na EYOF trojnásobná olympijská víťazka v biatlone a ambasádorka podujatia Nasťa Kuzminová. Symbolickú cestu z Ríma do mesta pod Urpínom chce zabsolvovať presne za 5 mesiacov. Inšpiráciou pre projekt je slávnostné zapálenie olympijskej pochodne, ktoré nás čaká v máji a jej následný prevoz do dejiska EYOFu. “Pochodeň pre EYOF sa na rozdiel od olympijských hier zapaľuje v sídle Európskych olympijských výborov v Ríme. Spolu s Nasťou sme si povedali, že cieľom EYOFU je okrem iného aj propagácia športu mládeže – a teda okrem pochodne, môže symbolicky – prostredníctvom športových výkonov – putovať aj Nasťa,” vysvetlil výkonný riaditeľ organizačného výboru EYOF Peter Hamaj.

Pomyselná trasa z Ríma do metropoly stredného Slovenska meria celkom 8 000 kilometrov. “Rozhodli sme sa že na mape nepôjdeme priamo do Banskej Bystrice, ale moja cesta povedie cez významné európske mestá po celom kontinente. Ich výber bol viac-menej náhodný, ale chceli sme obsiahnuť aspoň časť z 50 štátov, ktoré sa na Európskom olympijskom festivale zúčastňujú,” vysvetlila Nasťa Kuzminová.

Nasťa túto trasu nezabsolvuje naozaj, ale bude sa po mape posúvať vďaka kilometrom, ktoré “odšportuje”. Aby sa objem kilometrov dal za päť mesiacov reálne zvládnuť, jej posun na mape bude v mierke 1:11. Takže reálne Nasťa prejde 727 kilometrov. Číslo 11 je pre EYOF symbolické, nakoľko práve v tomto počte športov sa bude na hrách súťažiť.

Svoju cestu by mala Nasťa zavŕšiť symbolicky 24. júna, teda mesiac pred štartom EYOFu. “Nasledujúcich päť mesiacov by som chcela každý mesiac zabsolvovať bezmála 150 kilometrov. Teraz v zime najmä na bežkách, neskôr budem behať či chodiť v rámci turistiky. Cieľom je športovať a zároveň sa vďaka odšportovaným kilometrom posúvať na pomyselnej mape. Všetok môj pohyb budem zaznamenávať cez športovú aplikáciu tak, aby ma mohol ktokoľvek sledovať a a porovnávať sa so mnou,” doplnila šesťnásobná olympijská medailistka, ktorá podporuje najväčšiu európsku športovú akciu, kde sa stretnú najlepší mladí reprezentanti od 14 do 18 rokov. „Som rada, že môžem byť ambasádorkou EYOFu. Mladí športovci sú naše veľké nádeje. Podporu športu mládeže a aktívneho trávenia voľného času vnímam ako zásadnú.”

Do Nastinej cesty sa môže zapojiť každý, kto má chuť sa trochu hýbať. Stačí si obuť športovú obuv, vybrať si akúkoľvek aktivitu a začať. Ambasádorka dodáva: „Ak bude na niekoho porcia 727 kilometrov pridlhá, môže si mierku upraviť podľa svojich síl a schopností alebo sa o porciu kilometrov s niekým podeliť. Poďme do toho spoločne a stretnime sa v cieli.”

Všetci fanúšikovia budú mať možnosť sledovať kroky biatlonovej šampiónky online cez špeciálne vytvorený odkaz. Zároveň si na svojich aplikáciách môžu sami zaznamenávať svoje kilometre a následne budú mať možnosť vyhrať pekné ceny.

„Cez aplikáciu sme vytvorili výzvu, prostredníctvom ktorej sa môžu naši fanúšikovia taktiež zapojiť a absolvovať trasu so mnou. Bola by som rada, aby sa zapojilo čo najviac ľudí a spoločne by sme tak mohli rozhýbať celé Slovensko na ceste z Ríma do Banskej Bystrice,” dodáva olympijská šampiónka. Súťažiť sa bude dať nielen prostredníctvom vybranej aplikácie, ale aj zasielaním záznamov z iných aplikácií. Každý mesiac počas Nastinej cesty budeme vyhodnocovať jej doterajšiu športovú aktivitu a rekapitulovať zabehnuté kilometre.

Podľa slov výkonného riaditeľa EYOF 2022 Petra Hamaja sa táto aktivita stretla s veľkým ohlasom aj v samotnom organizačnom tíme. „Je mi potešením predstaviť vám tak skvelú aktivitu, ktorá nám nielenže pomôže k propagácii najkomplexnejšej športovej akcie organizovanej na Slovensku v roku 2022, ale najmä k aktívnemu športovaniu širokej verejnosti. Verím, že sa do športovania s Nasťou zapojí čo najväčší počet ľudí a užijú si spoločne s EYOFom akúkoľvek pohybovú aktivitu.“