Verejnú zbierku Biela pastelka organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska od roku 2002. Za 15 rokov svojej existencie sa stala symbolom sveta nevidiacich, príležitosťou prejaviť ľudskú ušľachtilosť a solidaritu.

ts Biela pastelka 2016_01Nad 15. ročníkom Bielej pastelky prevzal záštitu prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Hlavnými zbierkovými dňami budú piatok 23. a sobota 24. september. Najmä v piatok, 23. septembra, sa verejnosť v uliciach takmer 300 miest a obcí celého Slovenska budete môcť stretnúť s približne 3500 dobrovoľníkmi, ktorí budú darcom ponúkať biele spinky ako symbolické poďakovanie za ľubovoľný príspevok. Prispieť na účet verejnej zbierky SK 11 3100 0000 0040 3001 6204, zaslať SMS správu v hodnote 2 € na číslo 820 alebo on-line cez oficiálnu stránku Bielej pastelky, je možné až do konca roka.

Výnos Bielej pastelky, ktorá patrí k desiatke najväčších zbierok na Slovensku, bude použitý na výučbu Braillovho písma, nácvik chôdze s bielou palicou, kurzy práce s kompenzačnými pomôckami, poskytovanie sociálneho poradenstva a ďalšie služby. „Každému darcovi za príspevok srdečne ďakujeme, pretože aj vďaka nemu môžeme v ÚNSS poskytovať svoje služby všetkým záujemcom na celom Slovensku bezplatne,“ hovorí predseda organizácie Branislav Mamojka.

Ambasádorom Bielej pastelky 2016 sa stal víťaz v chôdzi na 50 km na olympiáde v Riu, Matej Tóth. „V živote ma postretlo toľko šťastia a úžasných emócií, že sa s nimi chcem podeliť. Na druhej strane vidím, že na svete je veľa nešťastia. Treba prispieť k tomu, aby to bolo spravodlivejšie rozdelené. Ako športovec i ako otec si nesmierne vážim zdravie. Často človek nemá žiaden podiel viny na tom, že stratil zrak, a prečo my, ktorí si naplno užívame ten úžasný zmysel vidieť všetko okolo nás, by sme sa nemohli trochu rozdať?“ zamýšľa sa majster sveta v chôdzi a reprezentant SR v ľahkej atletike.

ts Biela pastelka 2016_02Tohtoročná zbierka sa preto nesie v duchu prepojenia chôdze ako športovej disciplíny a chôdze nevidiacich s bielou palicou. Vyvrcholením sprievodných akcií bude pokus o vytvorenie rekordu v zapojení sa čo najväčšieho počtu ľudí do chôdze s bielou palicou a následný zápis do Slovenskej knihy rekordov. Trať dlhá 15 m bude v piatok, 23. septembra, od 10.00 do 17.00 hod, čakať na všetkých, ktorí sa chcú do pokusu o rekord zapojiť, v dvanástich mestách SR, a to v Bratislave, Trnave, Nitre, Topoľčanoch, Trenčíne, Banskej Bystrici, Žiline, Martine, Prešove, Poprade, Svidníku a v Košiciach. Vodiacu líniu dlhú 15 metrov prejdú účastníci so zakrytými očami na oslavu 15. narodenín Bielej pastelky.

V spolupráci s portálom LudiaLudom.sk je pripravená nielen pre športovcov unikátna dražba predmetov, ktoré ÚNSS venovali špičkoví slovenskí športovci a ktoré sa viažu na ich najväčšie úspechy. Získať je možné  dres alebo tenisky s originálnym podpisom Mateja Tótha, rukavicu Martiny Hrašnovej, veslo Jany Dukátovej, ale aj mnohé ďalšie trofeje. Dražba sa už začala a potrvá do piatka 14. októbra. Jej výťažok takisto poputuje na konto Bielej pastelky.

To, aké to je byť slabozrakým či nevidiacim, si návštevníci budú môcť vyskúšať aj inak. Informačné stánky ÚNSS ponúknu vo všetkých dvanástich mestách prezentáciu činnosti organizácie, prehliadku rôznych kompenzačných pomôcok či možnosť napísať si ľubovoľný text v Braillovom písme. Navyše, počas celého dňa bude možné darovať už nepoužívané okuliare do zbierky, ktorú s cieľom pomôcť ľuďom v núdzi realizuje ÚNSS v spolupráci s Lions Clubs International. V Bratislave, Topoľčanoch, Banskej Bystrici a v Košiciach bude pre záujemcov pripravené bezplatné vyšetrenie očného pozadia.