Zvykne vás trápiť chrípka, nádcha a ďalšie neduhy, ktoré so sebou prináša chladivé zimné obdobie? Ak to máte tak tiež a chcete sa im vyhnúť, prinášame vám pár tipov, ako zatočiť s vírusmi a podporiť imunitu. Stavte na kvalitnú vyváženú stravu, doplňte telu prospešné multivitamíny a nezabudnite sa venovať aj pohybovým aktivitám. Prečítajte si, čo vás uchráni od nepríjemnej choroby i počas chrípkového obdobia.

Multivitamíny, minerály a stopové prvky

Snažte sa dennú potrebu dôležitých vitamínov, minerálov a stopových prvkov pokryť z prirodzenej stravy, ale vhodné je počas zimy zaradiť do jedálnička aj kvalitné výživové doplnky. Multivitamíny obsahujú mnoho rôznych vitamínov a minerálov, dokonca niekedy spolu s inými zložkami, ako napríklad multivitamín s minerálmi. Môžete ich dostať v mnohých formách, najčastejšie vo forme tabliet. Multivitamíny predstavujú rozmanitý koktejl zdraviu prospešných látok, bez ktorých sa ľudský organizmus nezaobíde. Potrebujeme ich na reprodukciu, bezproblémové fungovanie, rast a reguláciu telesných procesov. Predovšetkým ide o vitamíny a minerály. Medzi zdravotné benefity patria: posilnenie imunity, zvýšenie energie a elánu, podpora srdcovo-cievneho aparátu, zlepšenie zraku, pomoc pri strese, zlepšenie funkcií mozgu či zlepšenie stavu vlasov a pokožky. Tieto výživové doplnky odporúčame ľuďom brať počas rizikového chrípkového obdobia ako aj pracovne vyťaženým ľuďom, ktorí nemajú čas brať všetky potrebné vitamíny a minerály oddelene a spestriť si tak jedálniček.

Pohyb a kvalitný spánok

Nájdite si čas nielen na relax a zvoľnenie z uponáhľaného tempa, ale venujte sa aj pohybovej aktivite. Vyberte sa na prechádzku, pretože celkový pohyb je veľmi dôležitý aj z hľadiska prevencie pred chorobami a rovnako pozitívne vplýva aj na našu psychiku. Aeróbne aktivity ako plávanie, zumba, beh sú ako stvorené pre posilnenie zdravia a imunity. Možností je dnes viac než dosť a stačí si len vybrať jeden zo športov, ktorý vám je blízky. Ak sa neviete prinúť ku žiadnemu konkrétnemu športu, stavte na rýchlu chôdzu na čerstvom vzduchu a doprajte si aspoň 30 minút. Kvalitný spánok je pre zdravie taktiež nesmierne dôležitý a pozitívne vplýva na myslenie, kondíciu a psychický stav. Snažte sa dodržiavať pravidlo osemhodinového spánku, ktoré neplatí pre nič za nič a je dokázaný pozitívny aspekt tohoto časového rámca, kedy je telo i mozog v kľude, na celkovú kondíciu človeka.

Imunita je v čreve

Správne zloženie črevnej mikroflóry je nevyhnutné pre optimálny vývoj imunitného systému. Zloženie črevnej mikroflóry sa postupne mení s pribúdajúcim vekom, ako sa mení aj spôsob nášho stravovania. Je preukázané, že narušenie črevnej mikroflóry negatívne ovplyvňuje aj funkčnosť imunitného systému. Probiotiká preukázateľne zvyšujú odolnosť voči bakteriálnym infekciám, taktiež zvyšujú vstrebávanie vitamínov a pomáhajú pri prejavoch ochorení tráviaceho traktu. Probiotiká nachádzajúce sa prirodzene v potrave, ale aj vo forme výživových doplnkov sú vhodným prostriedkom pre posilnenie imunity. Podporujú celkové zdravie čriev, vďaka čomu dokáže telo efektívnejšie využívať živiny z potravín a likvidovať škodlivé látky. Takisto podporujú tvorbu vitamínov skupiny B, pôsobia proti alergiám i zápche a výborne dopĺňajú liečbu antibiotikami.