Sladká, slaná ale aj zdravá bude posledná septembrová nedeľa v Malachove. V tamojšom Kultúrnom dome sa bude súťažiť aj maškrtiť a iste bude aj veselo.

V piatom ročníku podujatia Malachovská maškrta, ktoré organizujú občianske združenia Vidiečanky a Malachovská dolina, sa opäť bude súťažiť v štyroch kategóriách – torta, koláč, slané pečivo a zdravá maškrta. Téma pre tortárky je tohto roku veľmi sympatická, Milujeme folklór.

Vlaňajšia „maškrta“ sa niesla v duchu zdravšieho životného štýlu. Prvý raz bola do súťaže zaradená kategória zdravá maškrta, v ktorej porota ocenila chrumkavý jablkový koláč, zelerové tyčinky a cuketový koláč. V ostatných kategóriách bodovali napríklad žĺtkové či smotanové rezy, makovo-jablková štrúdľa, torta Myšky na knižke aj škvarové pagáče a ďalšie dobroty.

Aj tento rok sa bude venovať pozornosť zdravému životnému štýlu. Nutričná psychologička Ivana Hrbáľová bude hovoriť o tom, ako žiť sladko a zdravo. Nedeľné maškrtné popoludnie v Malachove obohatia prezentácie cukrárky Aleny Filadelfiovej z Banskej Bystrice, víťazky minuloročnej tortovej súťaže, a známej cukrárky z Majcichova Moniky Siskovej, ktorá je zároveň členkou odbornej hodnotiacej poroty. Ďalšie porotkyne sú Viera Sebíňová a Emília Klocháňová. Obidve sa venujú výchove mladých ľudí v oblasti služieb, obchodu, hotelierstva a gastronómie. Hodnotiť bude aj laická porota.

Ako nás informovala Jana Krnáčová z OZ Vidiečanky Malachov, do súťaže sa zatiaľ prihlásilo deväť tortárok, no očakávajú, že ďalšie súťažiace či súťažiaci vo všetkých kategóriách sa zaregistrujú tesne pred súťažou, pretože je taká možnosť. Súťažné maškrty treba do Kultúrneho domu priniesť a naaranžovať v nedeľu v čase od 13:30 do 14:30 h. Po hodnotení porotami, odbornou aj laickou, sa dvere kulturáku o 15:00 h otvoria aj pre verejnosť.

Ani tentoraz nebudú na Malachovskej maškrte chýbať hostia. Príde bývalá skvelá bežkyňa na lyžiach Jaroslava Bukvajová-Lauková, herec Ján Dobrík aj profesionálny barista Andrej Leskovjanský. Zahrá Ľudová hudba Miroslava Kapca, moderuje Mariana Kovačechová.

Návštevníci podujatia si môžu pochutnať na domácich koláčoch a kávičke od už spomenutého profesionálneho baristu a úspešného účastníka celoslovenských súťaží v príprave kávy Andreja Leskovjanského a deti si budú môcť vyzdobiť svoju vlastnú mafinku.

„Tešíme sa na všetkých súťažiacich, návštevníkov aj hostí. Veríme, že Janko Dobrík bude stíhať presun z nakrúcania v Bratislave do Malachova a že ľudovka Miroslava Kapca, ktorá zahrá aj na želanie, s moderátorkou Marianou Kovačechovou spravia dobrú náladu,“ dodáva ešte Jana Krnáčová.