Nerezové drezy už trochu zovšedneli. Kto chce svoju kuchyňu ozvláštniť drezom s pútavým vzhľadom, pritom ale nechce zľaviť z nárokov na vysokú odolnosť a dlhú životnosť, ten staví na granit. Aké sú jeho výhody?

Granitové drezy do kuchyne sa začali objavovať až na začiatku nového storočia. Teraz sú ale pomerne bežnou záležitosťou. Novopečený majiteľ granitového drezu by ale mal vedieť, že toto vybavenie vyžaduje pravidelnú starostlivú údržbu. Nie je to ale zase tak ťažké.

Čo je granitový drez?

Niektorí zákazníci majú predstavu, že granitový drez je jednoliatym masívnym blokom žuly. Nie je to pravda. Ani tie najkvalitnejšie drezy nie sú prírodné zo 100 %, okrem kameňa budú vždy prítomné rôzne zložky, predovšetkým akrylátová čiže syntetická živica. Tá plní funkciu spojiva. Ďalej sú potom na výrobu použité farbivá. Menej kvalitné výrobky obsahujú granitovú zložku len na povrchu, má podobu tenkej vrchnej vrstvy. Vo vnútri potom nájdeme plast. Tieto produkty neodporúčame, pretože rozhodne nedokážu splniť očakávania, ktoré u granitových drezov máme. Omnoho rýchlejšie sa opotrebujú. Kvalitný granitový drez poznáte jednoducho. Okrem toho, že je logicky drahší, je aj o niečo tenší než jeho imitácia. Dôležitým poznávacím znakom je tiež absencia otvoru pre drezovú batériu. Väčšinou majú tieto drezy vopred vylisované šablóny, podľa ktorých otvor ľahko vyklepnete napríklad pomocou skrutkovača a kladivka.

„Úhlavní nepriatelia“ granitového drezu

Granitové drezy vynikajú vysokou odolnosťou voči teplu. Ani vrypy alebo škrabance nepredstavujú pre toto vybavenie veľké riziko. Granitový drez odoláva v každodennej prevádzke úderom aj nárazom aj v tej najrušnejšej kuchyni.

Problém nastáva s tvrdou vodou. Tá granitovému drezu neprospieva. Zvlášť nešťastná je kombinácia veľmi tvrdej vody s tmavým drezom. Nájdeme na ňom po čase sivé škvrny. Do vodných usadenín sa ľahko vsakujú potraviny, ktoré zanechávajú farebné stopy. Na granitovom dreze po rokoch používania tak môžeme nájsť nevzhľadné škvrny od kávy, čaju, červeného vína, čučoriedok alebo červenej repy. Samozrejme za predpokladu, že drezu nie je venovaná patričná starostlivosť.

Ako by mala prebiehať pravidelná údržba?

Aby drez zostal krásny, ďalej odolával baktériám a uchoval si svoju farbu, je nutné ho pravidelne čistiť. Granit ako prírodný materiál vyžaduje trochu zvláštny prístup. Nemusíte sa ale báť, nie je to nič náročné.

Pri údržbe si vystačíte s bežným jemným čistiacim prostriedkom na riad a horúcou vodou. Naneste prostriedok na hubku a každé miesto drezu vyčistite. Výraznejšie škvrny zotrite zvlášť dôkladne, krúživými pohybmi. Nakoniec opláchnite a vytrite drez suchou handričkou.

Tento proces je potrebné robiť aspoň raz za dva týždne. Ak sa ale stane drobná nehoda a niečo na drez vylejete, s očistou neotáľajte. Granit nie je tak porézny ako mramor. Nie je náchylný k nasiaknutiu olejov a iných škvŕn. Napriek tomu preventívne otrite mäkkou suchou handričkou rozliate tekutiny hneď ako to je možné.

Hubka, handrička alebo kefa?

Použite ideálne utierku z mikrovlákna alebo bežnú hubku. Vyvarujte sa použitiu hrubej kefy alebo drôtenky. Ich kovové časti priľnú na povrchu drezu. Ku každému čisteniu je nutné pristupovať jemne a šetrne.

Čomu sa pri používaní ďalej vyhnúť?

Bola reč o tom, ako je granitový drez tepelne odolný. Napriek tomu sa skúste vyvarovať odkladaniu rozohriatych hrncov a panvičiek, ktoré stáli na šporáku. Ešte väčšiu škodu môže urobiť rozpálený pekáč čerstvo vytiahnutý z rúry. Jeho dno môže presiahnuť teplotu 280 °C. A to je teplotný šok, ktorý už bežný granitový drez zle znáša. Presnejšiu hodnotu tepelnej odolnosti vám udá informačný leták od výrobcu.

Keď už zmieňujeme teplotné šoky, nesmieme zabudnúť ani na horúci olej po smažení. Nevylievajte ho do drezu, aby ste nenarušili povrch.

Vyhnite sa chemikáliám a čistiacim prostriedkom na kyslej báze. Platí aj pravý opak – agresívne prostriedky zásaditej povahy. Medzi prípravky na báze lúhu patrí široko rozšírený prípravok zvaný „Krtek“ (po chemickej stránke ide o hydroxid sodný). Použitie týchto chemikálií spôsobí odfarbenie živice, ktorá spája granitové čiastočky.

„DIY“ rady pre umývanie granitového drezu

Z látok bežne dostupných v kuchyni sa pre umývanie granitového drezu často odporúča ocot. Ak sa pre túto látku rozhodnete, odporúčame ho rozumným spôsobom zriediť s vodou. Ocot, ktorého hlavnou zložkou je kyselina octová, je silná tekutina, ktorá vo vysokej koncentrácii môže žulu stmaviť a oslabiť tmel. Ideálny je 9% koncentrát octu. Naneste ho na dotknutú plochu, napríklad na škvrnu od vodného kameňa. Nechajte pôsobiť niekoľko minút a potom opláchnite povrch drezu čistou vodou a vytrite do sucha utierkou.

Spoľahlivý čistič pre granitový drez si môžete vyrobiť doma aj sami. Osvedčil sa roztok vody a etanolového roztoku s kvapkou bežného prostriedku na riad. Zaberie aj tableta do umývačky. Zaujímavých nápadov existuje celý rad.

Záverečné zhrnutie

Každý túži po tom, aby jeho drez vyzeral dlho ako nový. Granitový drez má výborné vlastnosti, aj desať rokov starý drez môže pôsobiť dojmom, ako by ste ho kúpili minulý týždeň. K tomu je ale potrebné vynaložiť určitú energiu. Stačí k tomu jemný prostriedok a jemná hubka alebo handrička, zato ale v pravidelných intervaloch po celej ploche drezu. Nemá zmysel použiť kefu alebo silný čistiaci prostriedok. Pravidelné a svedomité ošetrovanie je omnoho účinnejšie než raz za rok si po rozliatí džúsu uvedomiť, že je potrebné vydrhnúť všetky nové aj staré škvrny naraz.