Štatistický úrad Slovenskej republiky už zverejnil aj podrobnejšie výsledky sobotňajších volieb do národnej rady. V samotnom meste Banská Bystrica využilo možnosť voľby zo 64 207 zapísaných voličov presne 40 819 z nich, čo predstavovalo volebnú účasť 63,57%.

DSC_0454Platné hlasy odovzdalo v Banskej Bystrici celkom 40 345 voličov. Ako sme už informovali, aj v našom okrese sa víťazom volieb stala strana SMER-SD. V samotnom meste získala dosiaľ vládna strana rovnako najvyšší počet hlasov (25,32%), nasledovali podobne ako v prípade celoslovenských výsledkov SaS (19,17%) a OĽANO-NOVA (13,61). Ďalej by Banskobystričania do parlamentu zvolili ĽS Naše Slovensko (8,66%), SNS (8,33%), #Sieť (6,62%) a Sme rodina Boris Kollár (5,7%), ktorá by podľa hlasovania verejnosti v meste pod Urpínom bola poslednou stranou v parlamente.

Kompletný prehľad hlasovania Banskobystričanov v jednotlivých okrskoch nájdete v dokumente nižšie, ktorý si v prehľadnejšej podobe môžete pozrieť online aj v tomto odkaze. Ak si už nespomínate na číslo svojho okrsku, podľa ulice ho nájdete v tejto tabuľke.

Medzi Banskobystričanmi bodovali lídri strán i domáci kandidáti

voľbyPreferenčné hlasy na kandidátkach viacerých strán rozhodovali o posune kandidátov do Národnej rady Slovenskej republiky. V nej napokon bude Banskú Bystricu reprezentovať deviatka obyvateľov nášho mesta. Najviac preferenčných krúžkov od Banskobystričanov získal končiaci premiér a predseda víťaznej strany SMER-SD Robert Fico. Tesne za ním nasledoval Banskobystričan a končiaci predseda parlamentu Peter Pellegrini. Tretí najvyšší počet preferenčných hlasov od obyvateľov mesta si vyslúžil predseda druhej strany v poradí – Richard Sulík.

Medzi Banskobystričanmi sa ale z výraznejšej podpory tešili aj ďalší obyvatelia tohto mesta ako Marian Kotleba, Martin Klus, Ľubomír Vážny, Viera Dubačová, Miroslav Ivan či Karol Konárik mladší z SNS, ktorý ako jediný zo spomenutých nezískal v rámci Slovenska dostatočný počet preferenčných hlasov na umiestnenie v parlamente. Podrobný prehľad preferenčného hlasovania v Banskej Bystrici nájdete v tabuľke nižšie, alebo v online dokumente.