Blíži sa čas Vianoc a našich priateľov a rodinu chceme potešiť krásnym darčekom. Ak plánujete darčeky poslať poštou alebo kuriérom, je dôležité balík správne zabaliť. Pripravte ho tak, aby sa pri prenose poškodil čo najmenej. Prečítajte si niekoľko tipov ako darček správne zabaliť.

Je dôležité uvedomiť si, že balík prekonáva dlhé vzdialenosti a manipuluje s ním niekoľko ľudí. Či už ho pošlete poštou alebo kuriérom, balík sa dostane do triediacej linky na pás. Po triedení sa dostane kuriérovi do auta a ten ho prinesie až pred dvere. Balík teda čaká dlhá cesta plná nástrah. Služby doručovania a prepravy balíkov sa snažia minimalizovať všetky úskalia, ktoré môžu prísť do cesty.

Rozmer balíka

Predtým ako zabalíte darček, popremýšlajte aký rozmer krabice využijete. Pošta či kuriérske spoločnosti majú presne vymedzené veľkosti balíkov, ktoré môžete posielať. Dĺžka balíka by nemala presahovať viac ako 170 cm. Rozdiel je taktiež v tom, či balík odosielate v rámci republiky ako medzinárodne. Ak odosielate balík svojej rodine alebo priateľom žijúcim na Slovensku, maximálna hmotnosť balíku by mala byť 50 kg. V prípade medzinárodných zásielok by maximálna váha mala predstavovať 30 kíl.

Obsah balíka

Kuriérske služby zväčša neprepravujú cennosti šperky, peniaze alebo platobné karty. Jedlo taktiež podlieha prísnym pravidlám. Mrazené suroviny či ovocie sa môžu rýchlo pokaziť, a preto nie sú vhodné na prepravu. Zákazu sa taktiež týka preprava nelegálnych látok, výbušnín, zbraní ci dokonca umeleckých diel.

Spôsob balenia

Vianočné darčeky je ideálne zložiť do kartónovej krabice. Nemusíte kupovať nové krabice, využiť môžete voľne dostupné krabice v supermarketoch alebo zo starších produktov. Mala by však byť dostatočne pevná na to, aby udržala darček. Predmet v krabici by sa nemal hýbať, a preto je vhodné krabicu vystlať starými novinami alebo polystyrénom. Balík následne zatvorte a uzatvorte lepiacou páskou, ktorú môžete použiť aj na spevnenie krabice.

Štítky

Štítky sú pre kuriérov veľkým pomocníkom. Nalepte ho na miesto, ktoré je najviac viditeľné. Je dôležité, aby balík neobsahoval viac nálepiek s rôznymi informáciami. Štítok by mal obsahovať informáciu o mene, aktuálnej adrese, poprípade telefónne číslo. Štítky s nápisom: “krehké/ fragile” alebo “sklo” zdôrazní, že s balíčkom sa musí zaobchádzať veľmi opatrne.

Potešte darčekmi svojich najbližších. Pre vyššiu bezpečnosť využite služby kuriérov, ktorí dopravia balíček až pred dvere.