Zariadiť byt je náročná úloha, ale zariadiť garsónku je umenie. Najnáročnejšie je vymyslieť koncept, nájsť jednotný štýl a rozdeliť miestnosť na niekoľko zón bez toho, aby ste obetovali miesto pre prácu, jedálenský kút alebo obývačku. Máme pre vás niekoľko tipov, ako čo najlepšie a najvkusnejšie využiť priestory malého bytu.

Pri výbere nábytku buďte minimalisti

Nábytok z masívu je síce krásny, ale v malom byte by pôsobil robustne. Radšej stavte na otvorené police, nábytok na nožičkách a v jednoduchom dizajne. Ideálne je zaobstarať nízke otvorené skrinky či poličky vo svetlých odtieňoch, ktoré je možné vyplniť farebnými škatuľami, prútenými košíkmi alebo truhličkami, do ktorých ľahko schováte všetky drobnosti. Poobzerajte sa po multifunkčnom nábytku, ktorý zvláda viac funkcií. Rozkladacia sedačka je v garsónke nutnosť a praktická je aj sada konferenčných stolíkov. Dobrou alternatívou je aj rozkladací stolík na kolieskach, ktorý môžete odsunúť do rohu.

S farbami zaobchádzajte opatrne

Výber farieb a ich kombinácia je kľúčom úspechu. Na divoké a sýte farby stien a tmavý nábytok radšej zabudnite, byt by potom mohol pôsobiť stiesnene. Pri nábytku a stenách je preto lepšie staviť na jemné a svetlé odtiene, ktoré priestor opticky zväčšia. Miestnosť bude pôsobiť vzdušnejším dojmom, ak použijete iný odtieň na farbu stien a stropu. Dekoratívne vankúše, kusové koberce, obrusy alebo iné doplnky, ktoré môžete obmieňať, potom vyberajte vo výraznejších farbách.

Úložné priestory majú rozhodujúce slovo

Nájsť úložné priestory v garsónke môže byť vceklu oriešok. Využite každé miesto na umiestnenie skriniek alebo políc. Môžete ich urobiť prakticky neviditeľné tým, že ich natriete rovnakou farbou, akú majú okolité steny. Nebojte sa využiť ani plytké miesta, ktoré majú iba 15 centimetrov. Budete prekvapení, čo všetko sa vám do nich zmestí a aké sú prehľadné.

Rozdeľte miestnosť do viacerých zón

Pri zariaďovaní garsónky je dobré od začiatku priestor rozdeliť na viac zón. Na ilúziu viacerých miestností môžete použiť koberčeky, policové regály či rozdeľovacie steny. Pod pohovku môžete napríklad umiestniť koberec, ktorý oddelí obývaciu izbu od kuchyne. Pokiaľ vám to veľkosť garsónky dovolí, vytvorte si aj kút na spanie. Od zvyšku izby ho môžete oddeliť paravánom, ktorý priestor zútulní a zároveň poslúži aj ako vešiak.