V Banskej Bystrici platí dodnes územný plán zo sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia, ktorý bol už medzičasom zmenený množstvom doplnkov a aktualizácií. Nový územný plán by, po desiatich rokoch príprav a práce na ňom, mohli definitívne prijať už tento rok.
Zaujímavý je dnes ale pohľad na pôvodný územný plán centrálnej mestskej zóny z roku 1977. Ako si kompetentní za socializmu predstavovali vývoj mesta, sa dozvedáme pri bližšom pohľade do pôvodných územnoplánovacích nákresov. Väčšina z možností vtedajšieho územného plánu, sa nikdy nedostala k realizácii.
Na mieste Europy divadlo, výstavisko i jazero
Územný plán centrálnej mestskej zóny z roku 1977 počítal s výrazným rozšírením a dobudovaním Štiavničiek, ako športovej a relaxačnej zóny pre Banskobystričanov. Pri plavárni mala vzniknúť kolkáreň, nižšie pod športovou halou zas amfiteáter. Úplne inak mal ale vyzerať najmä priestor medzi budovami Dukly a dnešnou ulicou Cesta na štadión. V rámci veľkej oddychovo-relaxačnej zóny, sa tu mal nachádzať park s vodnou nádržou, kam by ústil Tajovský potok.
Priamo nad ňou by začínal kultúrno-obchodný komplex umiestnený v lokalite Trosiek, kde dnes stojí Europa SC. Nad nádržou územný plán počítal s vyhliadkovou reštauráciou. Ťažiskovú úlohu v komplexe mala mať nová budova divadla a jeho zázemia, výstavisko a nad ním park. V spodnej časti mal byť priestor pre obchody, služby a tiež parkovacie plochy.
Celý komplex mal byť peším nadchodom prepojený smerom na krajský úrad a následne na ďalšiu obchodnú zónu v priestore neskoršieho Prioru (starého Tesca) a dnešného Kauflandu. Tam mali byť pôvodne viaceré budovy slúžiace obchodným službám či hotel.
Verejná správa sústredená na Huštáku
Na Huštáku mali vzniknúť budovy verejnej správy či finančných inštitúcií. Územný plán v roku 1977 tu vyčleňoval priestor aj pre nové sídlo miestneho národného výboru (MNV), konkrétne na mieste dnešného sídla poisťovne Allianz.
Priestor pre „atraktívne bývanie“ či hotelové bývanie, mal vzniknúť v priestore vnútrobloku domov na Námestí SNP a dnešnou Štátnou vedeckou knižnicou. Konkrétne okolo priestoru, kde dnes sídli centrum nezávislej kultúry Záhrada.
Územný plán v roku 1977 počítal so zaujímavým riešením cestnej dopravy v parku pred Múzeom SNP. Pre automobily tu mal vzniknúť tunel, takže park pred pamätníkom by nebol narušený cestnou komunikáciou. Pod ním malo vzniknúť parkovisko a cesta mala ďalej pokračovať pozdĺž Hornej ulice a vyústiť až na konci Robotníckej ulice. V parku pod pamätníkom bol vyčlenený priestor pre menší amfiteáter a plán počítal s rozšírením parkoviska pod Mäsiarskou baštou.
Niekdajšie dopravné ihrisko pri ceste I/66 sa malo zmeniť na viacpodlažné parkovisko. Priestor pozdĺž ťažiskovej komunikácie, kde sa dnes nachádza fitnescentrum či budova Slovenskej sporiteľne, mal zas slúžiť budovám takzvanej „predstaničnej vybavenosti“ obchodu a služieb.
Pôvodný územný plán, ale tiež jeho zmeny či rozdelenie vlastníkov jednotlivých parciel, je možné nájsť online v mestskom gispláne.