Dovolenka je skvelý spôsob, ako si oddýchnuť, načerpať novú energiu a zažiť nové veci. Financovanie dovolenky je však úplne iná pesnička, často je stresujúce a náročné, najmä ak máte obmedzený rozpočet. Našťastie existuje mnoho tipov a trikov, ktoré vám pomôžu ušetriť peniaze a zažiť vysnívanú dovolenku.

1. Sledujte svoje výdavky

Začnite pri tom, čo vám doteraz peniaze na dovolenku míňalo. Niektoré výdavky, samozrejme, nemôžete obmedziť. Hypotéka, povinné zmluvné poistenie na auto alebo nájom budete musieť platiť stále. Pozrite sa preto poriadne na svoje mesačné výdavky a zistite, čo môžete vynechať, aby ste zvýšili svoje úspory. Na zváženie je hneď niekoľko činností, ktoré možno robíte aj vy.

Zrušenie nepotrebných predplatných služieb: Platíte za nejaké streamovacie služby, ktoré vôbec nepoužívate? Alebo máte predplatné na časopisy, ktoré už ani poriadne nečítate? Zrušte ich.

Varte si doma častejšie. Stravovanie vonku môže byť drahé. Pripravujte si všetko jedlo doma. Áno, je to pracnejšie na čas, ktorý budete musieť stráviť v kuchyni. No stále si môžete pripraviť chutné a hlavne výrazne lacnejšie jedlá.

2. Otvorte si sporiaci účet

Založte si v banke samostatný sporiaci účet určený výhradne na šetrenie na vašu dovolenku. Vďaka tomu budete mať jasný prehľad o tom, koľko ste už na dovolenku našetrili a aký kus cesty vám ešte zostáva. Oddelený účet vám navyše pomôže odolávať pokušeniu použiť tieto peniaze na iné výdavky.

Nastavte si automatické prevody na váš dovolenkový účet v pravidelných intervaloch. Môžete si napríklad previesť určitú sumu vždy po výplate, týždenne alebo mesačne.

Tento nastav a „zabudni“ prístup vám ušetrí čas a po čase nebudete odložené peniaze už ani vnímať. Čo zase zníži pokušenie ich minúť na niečo iné.

3. Vyberte si dovolenkovú destináciu

Výber destinácie môže hrať dôležitú úlohu hlavne v tom, koľko peňazí budete potrebovať na dovolenku ušetriť. Po tom, ako si vyberiete cieľ svojho šetrenia, môžete si stanoviť rozpočet, ktorý budete potrebovať na to, aby ste si dovolenku užili.

Zvážte náklady nielen na cestu a ubytovanie, ale aj na život v dovolenkovej destinácii. Ceny za ubytovanie, stravovanie, dopravu a aktivity sa v rôznych destináciách výrazne líšia.

Ak máte obmedzený rozpočet, zvážte destinácie s nižšími životnými nákladmi a na dovolenku našetríte skôr.

Zdroj: freepik.com

4. Vyberte dátum

Keď si vyberiete miesto svojej dovolenky, môžete začať rozmýšľať nad konkrétnymi bodmi, na ktorých ušetríte. Ak budete mať na začiatku plánovania len destináciu a flexibilný dátum, kedy sa tam môžete vybrať, môžete ušetriť nemalé peniaze. Cena za ubytovanie alebo letenky je totiž závislá od niekoľkých faktorov, ktorým sa môžete vyhnúť. Dátumy populárnych sviatkov, veľkých koncertov alebo festivalov by mohli ceny ubytovania zdvihnúť aj o niekoľko desiatok eur.

Dokonca aj víkendy zdvihnú cenu ubytovania a leteniek. Ak sa dá, vyberte sa na dovolenku pokojne aj v strede týždňa na konci dovolenkovej sezóny. Našetríte na ňu oveľa rýchlejšie.

5. Zoberte so sebou viac ľudí

Pri plánování vašeho výletu porozmýšlejte nad tým, že by ste so sebou zobrali viacero ľudí. Prenájom domu je často lacnejší ako ubytovanie v hoteli, najmä ak cestujete s väčšou skupinou. Náklady na prenájom si môžete rozdeliť medzi všetkých, čím ušetríte nielen vy, ale aj vaši spolucestujúci.

Je pravdepodobnejšie, že budete mať všetko rozplánované. Pri väčšej skupine ľudí si môžete rozdeliť kompetencie a každý nájde jednu najlepšiu alternatívu. Jeden zabezpečí ubytovanie, druhý stravu a tretí dopravu. Tak si budete môcť byť istý, že všetky aspekty vašej dovolenky sú optimalizované tak, aby ste neminuli celý majetok.

 Detailne naplánovaná dovolenka je cieľ, ktorý chcete dosiahnuť. Budete tak presne vedieť, koľko potrebujete ušetriť.