Tequila je snáď najznámejším mexickým alkoholickým nápojom. V obľube ju však nemajú len Mexičania. Slováci si na nej neraz tiež radi pochutnajú.

Ako sa správne pije tequila? Prezradíme vám nielen to, ako si ju vychutnať, ale aj pár zaujímavostí.

Čo je vlastne tequila zač?

Vyrába sa z modrej agávy. Tradícia pestovania tejto rastlinky a výroba rôznych alkoholických nápojov z nej je stará už okolo 2 000 rokov. Agáva sa najviac vyskytuje na plantážach v Mexiku.

Tequila obsahuje väčšinou 38 až 40% alkoholu. Jej výroba je značne zaujímavá. Až desať rokov sa pestuje a ošetruje modrá agáva, kým nenastane obdobie zrelosti. Osekajú sa z nej listy a zvyšok sa naseká už priamo v liehovare.

Rozrezané časti sa varia niekoľko hodín, až kým sa šťava nezahustí. Následne sa lisuje a riedi vodou, kde tri dni kvasí v kadiach. Destiluje sa dva až trikrát a nechá sa zrieť v dubových sudoch.

Z akých typov si môžeme vybrať?

Na Slovensku sú najznámejšie druhy Tequila Blanco a Tequila Gold. Stretnúť sa môžeme aj s Reposado a Aňejo. Aňejo si odborníci najviac pochvaľujú.

Príklad tequily Blanco je Ocho Blanco. Je jemná, výrazná a čistá. Z Aňejo si môžeme spomenúť značku Tequila 1800 Aňejo. Jej srdcom je 8 rokov staré agáve, ktoré zreje v sudoch z francúzskeho a amerického dubu.

Olmeca Tequila Reposado je držiteľom prestížneho ocenenia Best tequila Gold ´03. Má jemnú, citrusovú a v závere sladkastú chuť. Pepe Lopez Gold je zas značkou veľmi jemnej a korenistej chuti.

Ako sa pije tequila v Mexiku?

V Mexiku ju pijú najradšej čistú a nechladenú. Vychutnávajú si ju v malých dúškoch a v koňakovom pohári. Tiež používajú soľ, ale nie tak ako my na Slovensku. Soľ si pridávajú priamo do pohára s tequilou.

Akú tequilu majú v Mexiku najradšej? Tequilu Blanco, pretože má najčistejšiu chuť agáve. U nás ju poznáme ako striebornú tequilu.

Ako ju pijeme na Slovensku?

Málo Slovákov pije tequilu čistú. Buď pijú tequilu so soľou a citrónom, alebo so škoricou a pomarančom.

Strieborná tequila sa pije so soľou a citrónom. Na chrbát ruky si nasypete trochu soli. Soľ musíte oblízať, dať si tequilu a nakoniec si zakusnúť do citróna.

Zlatá tequila sa pije so škoricou a pomarančom. Soľ nahradíte škoricou a citrón pomarančom. Inak sa pije rovnako.

Tipy na tequila drinky

Tequilu si nemusíte vychutnávať striktne čistú, na strieborno so soľou alebo na zlato so škoricou. Vyskúšajte niektorý z týchto alkoholických drinkov.

Tequila Sunrise

Budeme potrebovať:

 • 4 cl tequily
 • 10 cl pomarančovej šťavy
 • 2 cl Grenadíny
 • pomaranč

Do pohára nalejeme pomarančovú šťavu, tequilu a pridáme zopár kociek ľadu. Premiešame a pomaly pridáme Grenadínu. Tú necháme stiecť na spodok pohára, už nemiešame. Konečný efekt zdôrazníme kolieskom pomaranča a môžeme podávať.

Paloma

Budeme potrebovať:

 • 4 cl Tequily Blanco
 • tonik s príchuťou grepu
 • limetková šťava

Do pohára s ľadom nalejeme 4 cl Tequily Blanco a dolejeme tonikom. Navrch ešte pridáme pár kvapiek limetkovej šťavy a môžeme podávať.

Margarita

Obľúbený nápoj Jamesa Bonda má množstvo podôb, ale my si dnes ukážeme, ako sa pripravuje klasická Margarita.

Budeme potrebovať:

 • 4 cl tequily
 • 2 cl Curacaa Triple Sec alebo Cointreau
 • 2 cl limetkovej šťavy
 • soľ a citrón

Okraj pohára si potrieme citrónom a ponoríme do soli. Všetky vyššie uvedené ingrediencie zmiešame v pohári tak, aby sme neporušili ozdobený okraj pohára. A nezabúdajte. Pretrepať, nemiešať.

Sombrero

Budeme potrebovať:

 • 2 cl tequily
 • 2 cl banánového likéru
 • 4 cl ananásovej šťavy
 • citrónovú šťavu

Tequilu, banánový likér a ananásovú šťavu postupne lejeme na kocky ľadu. Nemiešame, len postupne vrstvíme. Citrónovej šťavy dáme len pár kvapiek navrch. Ak sa vrstvenie podarí, kokteil bude pripomínať legendárne mexické sombrero.

Charro Negro

Budeme potrebovať:

 • 4 cl Tequily Blanco
 • Cola
 • citrón alebo limetka

Do pohára s ľadom nalejeme Tequilu Blanco. Dolejeme do nej Colu a ozdobíme plátkom citróna alebo limetky. Jednoduché a výborné.

Pár zaujímavostí na záver

Vedeli ste, že Tequila Gold sa vyrába z Tequily Blanco? Pri výrobnom procese je tequila dofarbovaná karamelom, a tak z nej vzniká zlatá tequila. Nesprávnym dofarbením sa občas aj kvalitná Tequila Blanco znehodnotí.

To však neznamená, že Tequila Gold nie je kvalitná. Stačí si dávať pozor na značku. Pri tomto type alkoholu sa radšej pozerajte viac na kvalitu než na cenu.

Tequila Reposado si svoju zlatistú farbu získava inak ako Tequila Gold. Jej farba vzniká prirodzene, v priebehu ročného zrenia v dubových sudoch.

Tequilu si viete sami otestovať. Ak si nie ste istý kvalitou tequily so zlatistým nádychom, jednoducho ju viete otestovať. Pár kvapiek si rozotrite na ruky. Ak ostanú lepkavé, tequila obsahuje karamelové farbivo.

Z tequily nebudete mať opicu. Pri kvalitnej tequile so 100 % agáve ju mať nebudete. Ak informáciu o podiele agáve na etikete neviete nájsť, je dosť možné, že je v nej nejaké to percento trstinového cukru. To už ale potom kvalitná tequila nie je, takže bolehlav sa môže nakoniec dostaviť.

Tequila ako liek? Odborníci tvrdia, že jeden pohárik tequily povzbudzuje chuť do jedla a ak si ho dáte po jedle, pomáha tráveniu. Najlepšie je však s pohárom tequily vypiť aj pohár čistej vody.

Tak, akým spôsobom si tequilu vychutnávate vy?