Vysoká škola je jednou z najkrajších častí života – máte akurát správne vyvážené povinnosti a voľný čas, už ste zodpovedný, no stále si môžete dovoliť raz za polroka zaspať. Sem tam vypracujete ročníkové seminárne práce, urobíte skúšku a na chvíľu ste sa zbavili povinností. A potom to zrazu príde, veľký test – písanie diplomovej práce. Čo by ste mali robiť pre to, aby ste sa netrápili a dokonca vás to aj bavilo?

Jupiterimages/ThinkstockZačnite výberom témy

Inak sa nedá, najprv si musíte vybrať tému. Dôležité je, aby ste si vybrali takú, ku ktorej máte vzťah. Takú, o ktorú sa zaujímate a jej spracovanie by vás bavilo. Toto je veľmi ľahké, ak si tému môžete vybrať sami, čo však robiť v prípade, že dostanete témy, ktoré navrhla fakulta? Nemusíte byť zúfalý, aj téma „Tradícia – cesta k úspechu“ sa dá spracovať tak, aby ste v nej obsiahli reklamu a marketing, ak chcete. Skúste to poobracať z každej strany tak, aby ste tam našli to svoje. Potom vám vypracovanie diplomovej práce pôjde oveľa lepšie. A nezabudnite si vybrať školiteľa, s ktorým máte dobrý vzťah.

Písanie práce je ako varenie

Čo je najdôležitejšie pri varení? Čerstvosť a kvalita surovín. Ako veľmi dobré suroviny máte, také dobré je aj jedlo. Preto si dajte obzvlášť záležať na tom, aby ste čerpali informácie od autorov, ktorí sú špičkou v danej oblasti. A čím novšie vydanie či zdroj, tým lepšie pre vašu prácu. Hlavne v dnešnej dobe, keď rôzne konšpiračné weby chrlia obsah a síru nenávisti na všetky strany je potrebné vybrať si relevantné a overené zdroje. Urobte si poriadny rešerš, nestačí len že prídete do knižnice a tam si viac-menej náhodne vyberiete knihy, ktoré majú v názve kúsok z vašej témy.

Neodkladajte to na posledné chvíľu

Prokrastinácia alebo aj obyčajná lenivosť, to sú najväčší nepriatelia pri písaní diplomovky. Každý určite pozná urban legendy o tom, že niekto napísal prácu za 2 dni a dostal z nej béčko. Je to možné, ale prečo sa vystavovať stresu a totálnemu vyčerpaniu? Veď len samotné záverečné formálne úpravy, ak ich chcete mať správne, trvajú celý deň. Skúste sa pustiť do písania, keď ešte všetci spokojne vravia, že to má čas. Nech nemusíte pár hodín pred odovzdaním zháňať atramentové kazety, lebo ste prišli na to, že prácu nemáte ako vytlačiť.