Školáci si tento týždeň užívajú jarné prázdniny. Počasie, ako naznačujú predpovede meteorológov, zrejme nebude ideálne. Možností ako si spestriť prázdninové dni je však dosť. Pre malých aj veľkých školákov. 

Jarné prázdniny v Bábkovom divadle na Rázcestí bývajú už tradične rozprávkové. Nie je tomu inak ani teraz, v Roku slovenského divadla.  Počas týždňa tu (nielen) na deti čakajú rozprávky aj tvorivé ateliéry s rôznym zameraním. Ateliéry sa konajú v utorok (bábkový) stredu (ponožkový) a štvrtok (meninový) o 10:00 h. Meninový ateliér s maskami prinesie do divadla benátsky karneval a tí, ktorí majú meniny v prázdninovom týždni, budú mať polovičné vstupné. Rozprávky sú na programe v utorok (Dve rozprávky na brušku: O Jurkovi s kozou a O Dobromilovi a Lenimírovi), štvrtok (Popolvár, v podaní Divadla Babadla z Prešova) a v piatok (Princezná na hrášku), vždy o 15:00 h. Viac informácií nájdete na stránke BDNR.

Rozprávkový svet v Robotníckom dome má dvere otvorené aj cez jarné prázdniny. Výstava Svet bábok s Dušou s bábkami z dielne známej bábkarskej rodiny Dušovcov – Pogorielovcov, je zároveň aj priestorom na hranie. Deti si tu  môžu vyskúšať maňušky, marionety či tieňové divadlo, pozrieť si rozprávku, alebo vyrobiť bábku z varešky. Herňa na treťom poschodí Robotníckeho domu je počas tohto týždňa (do piatku) otvorená od 10:00 do 12:00 h. Pre viac informácií kontaktujte Zuzanu Kohútovú (0917 101 363).

Aj v Centre voľného času Havranské na Fončorde pripravili deťom na jarné prázdniny zaujímavý program. V utorok si môžu zasúťažiť v netradičných športoch, discgolfe a cornhole (10:00 h). Jarný stolnotenisový turnaj pre chlapcov a dievčatá sa začína o 14:00 h. Streda bude patriť legu a bowlingu. Lego zvieratká si deti budú skladať od 10:00 do 14:00 h. Záujemcovia o bowling sa stretnú o 15:00 h pri Profi bowling na Sládkovičovej v Radvani. Vo štvrtkovej tvorivej dielni sa dopoludnia budú vyrábať jarné ozdoby (10:30 h) a popoludní riešiť šachové diagramy a hlavolamy (15:30 h). Aj piatok bude parádny! Ide sa na koníky do Ľubietovej. Zraz je o 9:00 h na Autobusovej stanici (nástupište 1). Ak máte záujem zajazdiť si na koníkoch, nahláste sa do utorka 25. februára (0907 049 286). No a v centre na Havranskom sa v piatok od 10:00 h bude veselo i vážne hovoriť o astronómii.

Špunti v galérii je zábavné podujatie pre tých najmenších, ktoré sa každý utorok a stredu koná v Bethlenovom dome na Dolnej ulici. Na špuntíkov tu čakajú rozmanité tvorivé hry spojené s kreslením, lepením, trhaním, modelovaním či strihaním. Zahrajú sa s farbami, tvarmi, líniami, machuľami či bodmi, ktoré často umelci na obrazoch používajú. Pod vedením galerijných pedagogičiek si deti rozvíjajú jemnú motoriku, výtvarné zručnosti, tvorivosť, koncentráciu a sebavyjadrenie, no hlavne sa zabávajú. Každý utorok a stredu vždy v tom istom čase, od 9:30  do 10:15 h. Prihlasovať sa môžete na adrese: edukacne@sgb.email.

V nedeľných tvorivých dielňach v Tihányiovskom kaštieli sa deti zoznámia s krásne sfarbeným hýľom, ktorý si v zime rád pochutná na slnečnicových semienkach či ovocí. Vytvoria si ho z papiera a bavlniek. Tihányiovský kaštieľ je v nedeľu otvorený od 9:00 do 12:00 h a od 13:00 do 17:00 h. V nedeľu je tiež posledná možnosť navštíviť výstavu 30 (k)rokov (do) múzea a dozvedieť sa, čo sa ukrýva za múrmi prírodovedného múzea a ako vznikala prvá expozícia v Tihányiovskom kaštieli.

Týždeň rozprávok v Holidayparku Kováčová sa začal už v sobotu 22. februára. A až do posledného dňa jarných prázdnin, teda do nedele 1. marca, sa tu každý deň stretnú deti s inou rozprávkou a rozprávkovými postavičkami a zažijú pritom aj veľa zábavy. Utorok bude patriť Máši a medveďovi, streda Ľadovému kráľovstvu, štvrtok Flinstonovcom, piatok Včielke Maji, sobota Popoluške a nedeľa rozprávke na želanie. Viac informácií nájdete na stránke holidaypark.sk

Prehliadka filmov plných dobrodružstva, domorodých kmeňov, divokej vody, behu i surfovania Expedičná kamera, by mohla zaujať najmä starších školákov. Päť skvelých dokumentov počas jedného večera – v utorok v Kinosále Múzea SNP. Barabášov Tieň jaguára (18:00 h), kanadský dokument Surf Cuba (19:00 h), príbeh deväťročného mongolského chlapca Janibeka Boy Nomad (19:15 h), dramatický zjazd rieky Sary Jaz v pohorí Tian Shan (20:00 h) aj český film B7 – 95 kilometrov, ktoré ti zmenia život (20:15 h). Viac informácií o filmoch nájdete na: Facebooku.

Boy Nomad:

Streda večer v Klube 77 bude patriť Filipovi Jánošíkovi Lehotskému a jeho rozprávaniu o Thajsku. Dozviete sa, za koľko predá thajská mama svojho syna gayovi, čo si predstavujú mnísi, aby odolali prostitútkam, koľko zarobí päťročný boxer za jeden zápas a všelijaké iné pikošky. Filip Jánošík strávil v Thajsku päť týždňov, počas ktorých žil s mníchmi v kláštore, štyri hodiny denne trénoval muay thai s domácimi boxermi a zistil, že Bangkok je naozaj mesto hriechu. Cestovateľský večer Jánošík na úteku: Thajsko sa začína o 19:00 h.

Nevšedný umelecký zážitok sľubuje (tiež starším školákom) piatkové predstavenie v Divadle Štúdio tanca. Silná hudba v podaní skupiny Secret Session spolu so strhujúcim súčasným tancom, o ktorý sa postará medzinárodný súbor Divadla Štúdio tanca. 2 v 1 Koncert Secret Session + umelecký súbor DŠT, v piatok večer o 19:00 h si rozhodne nenechajte ujsť. Viac informácií nájdete na:  Facebooku.

A ešte prázdninové korčuľovanie na banskobystrickom Zimnom štadióne! Korčuľovať sa môžete v hale B, od stredy do piatka od 14:00 do 15:30 h, a v sobotu od 17:00 do 18:30 h. V utorok a v nedeľu sa hrajú hokejové zápasy A tímu.