Je pochopiteľné, že mladí ľudia chcú mať svoje vlastné bývanie, aby tak zbytočne nevyhadzovali peniaze za drahý podnájom. Koniec koncov, peniaze, ktoré by vyhodili za podnájom by mohli pokryť mesačnú splátku a určite by sa do tej sumy zmestilo aj inkaso za dom či byt.

Na druhej strane je tiež pochopiteľné, že mladí ľudia sa boja záväzku z platenia hypotéky – však je to záväzok na minimálne 30 rokov. Keď si to však všetko zhrnieme, určite je oveľa výhodnejšie platiť hypotéku ako drahé podnájmy.

V prípade drahých podnájmov však nehnuteľnosť nebude nikdy vaša, pretože si ju iba prenajímate na určité obdobie. Práve preto je zaobstaranie si vlastného bývania (i keď za pomoci hypotéky či inej možnosti financovania) oveľa výhodnejším riešením.

V minulosti bola kúpa bytu oveľa jednoduchšia. Dôvodom je, že ceny nehnuteľností boli nižšie, ale aj poskytovanie hypotekárnych úverov bolo oveľa menej prísnejšie.

V súčasnosti sú však podmienky skutočne prísne a nie je vôbec ľahké zaobstarať si vlastnú strechu nad hlavou, ak nemáte niekde navyše niekoľko tisíc eur.

V nasledujúcom článku sa pozrieme na konkrétne možnosti financovania vlastného bývania.

Hypotéka

Hypotéka alebo hypotekárny úver je jedným z najviac využívaných možností financovania vlastného bývania. Tento typ úveru sa poskytuje na dlhšie časové obdobie, prevažne na 30 rokov (časové obdobie je rôzne, v závislosti od banky).

Ak máte záujem o hypotekárny úver na bývanie, tak potrebujete mať k dispozícií aj vlastné finančné prostriedky a to sa nebavíme o malej sume. Na kúpu svojho vlastného bývania je potrebné, aby ste mali k dispozícií minimálne 10 – 20 % z kúpnej ceny nehnuteľnosti. Dôvod je celkom jednoduchý – banka už neposkytuje celých 100% z ceny nehnuteľnosti, poskytne len zhruba 80 – 90% finančných prostriedkov.

Základným podmienkami pre získanie hypotéky na bývanie je plnoletosť, teda mať vek minimálne 18 rokov. Ďalšou podmienkou, ktorú vyžadujú všetky banky je byť občanom Slovenskej republiky s trvalým pobytom na území Slovenska (v prípade cudzinca je nutné, aby mal trvalý pobyt na území Slovenska).

Okrem toho však musíte splniť ešte niekoľko podmienok. Medzi tie patrí napríklad preukázateľnosť vášho príjmu. Banke bude stačiť napríklad vaša pracovná zmluva (ktorá musí byť na neurčito), prípadne musíte banke preukázať, aký je váš pravidelný príjem. V prípade podnikateľov a živnostníkov budete musieť priniesť banke daňové priznanie za predchádzajúce daňové obdobie.

Banka schváli úver len v prípade, že existuje kúpno-predajná zmluva, pričom bude kupovaná nehnuteľnosť zabezpečená záložným právom.

Stavebné sporenie

Jednou z možností ako si zaobstarať vlastné bývanie je využitie stavebného sporenia. Nevýhodou však je, že si sporiť musíte už nejaký ten čas.

V prípade stavebného sporenia je ideálne, že ak máte nasporené aspoň 10 až 20% z celkovej hodnoty nehnuteľnosti, tak pri dofinancovaní viac neplatíte žiadne úroky.

Ak vám nebudú stačiť peniaze zo stavebného sporenia, ideálne je využiť na dofinancovanie nehnuteľnosti stavebný úver.

Spotrebný úver

Na financovanie vlastného bývania môžete využiť aj stavebný úver, ktorý nie je až tak veľmi výhodný. Dôvodom je maximálna doba splatnosti 8 rokov.

Táto nevýhoda sa musí niekde preukázať a bohužiaľ to značí, že vaša mesačná splátka by bola naozaj vyššia ako v prípade hypotéky, ktorá je na dlhšie časové obdobie (30 rokov). Tým pádom je aj úrok spotrebného úveru oveľa vyšší ako v prípade hypotekárneho úveru.

Založenie nehnuteľnosti

Ak neexistuje iná možnosť, tak je tu ešte jedna a to požiadať svojich rodičov o pomoc (v prípade, že vlastnia nejaký druh nehnuteľnosti). Môžete tak založiť napríklad rodičovský dom alebo inú nehnuteľnosť.

V tomto prípade je možné, že vám banka poskytne hypotéku až do celých 100% hodnoty nehnuteľnosti. Výhodou je, že nehnuteľnosť možno založiť na nejaký čas a po určitom čase je možné toto záložné právo zrušiť – avšak v tomto prípade rozhodne práve banky, kedy je ten správny čas.