Ročne odídu do zahraničia stovky lekárov a sestričiek zo všetkých kútov Slovenska. Podľa ich vyjadrení odchádzajú najmä kvôli lepšie vybaveným nemocniciam, systému práce, a platovým podmienkam. Platy absolventov lekárskych fakúlt sa pohybujú od 3.800€ až po 10.000€ mesačne pre primárov. Platy zdravotných sestier sú vo výške okolo 2.000€ mesačne.

V slovenských nemocniciach je bežnou praxou, že na oddeleniach nájdete zahraničných lekárov z krajín ako Sýria alebo Ukrajina. „Je to spôsobené predovšetkým odchodom kvalitných slovenských lekárov a sestričiek do zahraničia kvôli lepšej organizácii práce, odbornému vzdelávaniu, dočasne bezplatnému ubytovaniu a najmä platovým podmienkam. Lekári v Nemecku a Rakúsku dosahujú platy v priemere od 3.800€ mesačne pre absolventov až po 10.000€ mesačne pre primárov.“ hovorí Tomáš Smutný, spolumajiteľ spoločnosti HUMANex, ktorá zabezpečuje zdravotníckemu personálu prácu v zahraničí.

lekari - humanexLekársky odborový zväz (LOZ) informáciou o počte lekárov, ktorí ročne odídu do zahraničia nedisponuje. “Ročne však ide o stovky lekárov a zdravotných sestier. Za posledné 2 roky MZ SR vydalo takmer 200 potvrdení o rovnosti vzdelania v povolaní lekár. Prostredníctvom spoločností ako je HUMANex sa zamestnajú ročne desiatky absolventov a atestovaných lekárov. Požiadavky o prácu v zahraničí nám posielajú aj zdravotné sestry, fyzioterapeuti a ostatní nelekárski pracovníci, ktorí majú záujem pracovať v zahraničí. Kontaktujú nás, pretože naše služby sú pre všetkých zdravotníkov úplne bezplatné. Zabezpečujeme im aj jazykové kurzy pred nástupom do zamestnania. Uchádzači si pochvaľujú aj flexibilnú registráciu priamo na stránke,“ tvrdí Smutný.

Čo má teda šikovný zdravotník urobiť pre to, aby sa zamestnal v zahraničnej nemocnici? Tomáš Smutný to zhrnul stručne: „Záleží od krajiny, ale všeobecne platí, že administratíva je veľmi náročná všade. Naša spoločnosť poskytuje všetky služby pre uchádzača zdarma, takže zdravotníci sú spokojní, keď celý proces zamestnania vybavíme za nich a nič ich to nestojí. Sprevádzame ich celým procesom a aj po ňom. Poskytujeme prácu zdravotníkom v krajinách Švajčiarsko, Rakúsko, Nemecko, SAE (Dubaj) a Kuvajt. Vo všeobecnosti musí mať kandidát jazykovú úroveň B2, ale v niektorých prípadoch postačuje aj s B1. Prax je výhodou, no v niektorých krajinách ako Nemecko je dopyt aj po absolventoch. Musí mať hlavne chuť presťahovať sa za prácou.“ Niekedy ide o kontrakty na 1 rok s možnosťou predĺženia, niekedy o prácu na dobu neurčitú. „Zo skúsenosti ale vieme, že väčšina zdravotníkov ostáva v zahraničí dlhšie. Bežne sa do zahraničia sťahujú záujemcovia aj s celou rodinou. Agentúry a nemocnice sa postarajú o jasle, škôlku pre deti a niekedy aj o zamestnanie pre partnera,“ dodáva Smutný.