Na ceste v smere na Donovaly si vodiči už mohli všimnúť novinku v podobe úseku cesty, ktorý zmenil svoju farbu na červenú. Nielen zmena farby však má vystríhať pred tým, že úsek môže byť pre vodičov nebezpečný.

Slovenskí cestári skúšajú nový spôsob, ako pomôcť vodičom zvládať niekedy náročné poveternostné podmienky či zlepšiť ich východiskovú situáciu v prípade straty pozornosti. Na dvoch úsekoch v kraji aktuálne pribudli krátke úseky, na ktorých sa povrch vozovky zmenil na červeno.

Nejde však len o namaľovanie úseku z výstrahou, ale o celú novú vrstvu, ktorá svojou štruktúrou pomáha napríklad lepšími drenážnymi vlastnosťami, a teda povrch lepšie predchádza zdržiavaniu vody či námraze. Zároveň však zdrsnený povrch oproti bežnému asfaltu výrazne pomáha aj pri brzdných vlastnostiach vozidiel a výrazne skracuje brzdnú dráhu automobilov.

Cestári tento povrch zatiaľ testujú. A to práve na ceste I/59 v smere na Donovaly, ale napríklad tiež v Kremnici v centre mesta pri jednom z priechodov pre chodcov.