Na banskobystrickom plážovom kúpalisku sa už tradične pred začiatkom leta uskutočnil kontrolný deň. Dlhodobý nájomca, spoločnosť Aqualand Banská Bystrica s.r.o., na ňom prezentoval stav pripravenosti na novú sezónu zástupcom samosprávy aj petičnému výboru z predvlaňajšej iniciatívy za výpoveď zmluvy.

Samospráva po piatkovom kontrolnom dni netají kritiku. Podľa vyjadrenia mesta viaceré časti kúpaliska pôsobia nedokončene a nie sú technicky ani prevádzkovo pripravené na príchod návštevníkov.

„Napriek deklarovaným zámerom nájomcu obhliadka plážového kúpaliska priniesla sklamanie a potvrdila, že aktuálny stav areálu nezodpovedá očakávanej úrovni pripravenosti na nadchádzajúcu letnú sezónu,“ informovala po kontrolnom dni hovorkyňa primátora mesta Banská Bystrica Zdenka Marhefková.

Na základe zistení z obhliadky vidí samospráva plánovaný termín otvorenia kriticky. Náprava je podľa nej plne v rukách prevádzkovateľa. „Viaceré časti kúpaliska pôsobia nedokončene, technicky aj prevádzkovo nepripravené, pričom boli identifikované viaceré nedostatky, ktoré bude nevyhnutné odstrániť ešte pred jeho sprístupnením verejnosti. Na základe zistení z obhliadky, nájomcom avizovaný termín otvorenia letnej sezóny k 1. júnu 2026 považujeme v súčasnosti za otázny. Jeho naplnenie bude závisieť od toho, či nájomca v najbližšom období bezodkladne prijme konkrétne opatrenia smerujúce k odstráneniu zistených nedostatkov a zabezpečeniu riadnej prevádzkovej pripravenosti areálu,“ doplnila hovorkyňa.

Samotné kúpalisko Aqualand Banská Bystrica zatiaľ presný termín otvorenia novej sezóny oficiálne nekomunikovalo. Spoločnosť na svojich informačných kanáloch verejne uvádza, že v areáli aktuálne prebiehajú technické práce, opravy a celková údržba. Pre banskobystrickú verejnosť však prevádzkovateľ už vopred deklaroval dôležitú správu, že oproti minulému roku nepočíta so zvyšovaním cien vstupného.

Ďalšie kroky zo strany mesta budú spočívať v oficiálnom zosumarizovaní všetkých výhrad. Pracovná skupina na základe podnetov úradníkov, poslancov aj zástupcov petičného výboru, vypracuje zoznam podnetov, ktorý doručia nájomcovi.

„Zároveň budeme dôrazne požadovať odstránenie všetkých zistených nedostatkov v čo možno najkratšom termíne. Pripravenosť areálu na prevádzku bude preverovaná aj príslušnými štátnymi orgánmi, a to najmä z pohľadu hygienických, bezpečnostných a prevádzkových požiadaviek nevyhnutných pre jeho otvorenie verejnosti,“ uviedla ešte hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

Dlhodobý zmluvný vzťah bez zmeny

Súčasný nájomca čelí dlhodobej kritike časti verejnosti už roky. Plážové kúpalisko má v prenájme na základe dlhodobej zmluvy s mestom z roku 2007, ktorá bola uzatvorená na dobu tridsiatich rokov. Plnenie podmienok zmluvy, ako aj možnosti jej predčasného vypovedania, boli v minulosti opakovane predmetom petícií, rokovaní mestského zastupiteľstva i právnych analýz.

Záujem na vypovedaní zmluvy už pred rokmi deklaroval aj súčasný primátor Ján Nosko (nez.), doteraz však k dohode s nájomcom nedošlo. Podľa vyjadrenia samosprávy zostáva obojstranná dohoda o ukončení jedinou reálnou právnou možnosťou, ako tento zmluvný vzťah predčasne uzavrieť.