Po rokoch 2023 a 2024, kedy bola v Banskej Bystrici z dôvodu zníženého financovania samospráv zo strany štátu pozastavená dotačná schéma, sa v návrhu rozpočtu na rok 2025 opäť počíta s dotáciami, a to vo výške 300 000 eur.
Dohodol sa na tom primátor Ján Nosko spolu s členmi poslaneckých klubov, ktorí ho dlhodobo podporujú v mestskom zastupiteľstve (Tím Nosko). Vyčlenené financie by mali podporiť združenia a kluby venujúce sa športu, mládeži, kultúre, cestovnému ruchu, životnému prostrediu, vzdelávaniu či dôležitej sociálnej oblasti.
„Sme radi, že sa nám po dvoch rokoch bez dotačnej schémy podarilo nájsť v rozpočte 300 000 eur na podporu tých, ktorí si ju zaslúžia. Moje poďakovanie patrí primátorovi Jánovi Noskovi, s ktorým sme dospeli k dohode o reštarte dotačnej schémy. Uvedomujeme si, že samosprávy zápasia s mnohými problémami, no nemohli sme už dlhšie čakať a riskovať, že zlá finančná situáciu v kluboch a organizáciách vyústi k ukončeniu ich ušľachtilých činností,“ hovorí poslanec Milan Smädo.
O konkrétnej výške finančnej podpory pre jednotlivé subjekty sa rozhodne začiatkom roka 2025. Dovtedy sa musí upraviť všeobecne záväzné nariadenie o poskytovaní dotácii, aby sa mohli o dotácie uchádzať aj organizácie, ktoré tak neurobili v stanovenom termíne mysliac si, že dotačná schéma nebude opäť otvorená. Následne sa rozdelí celková suma podľa oblastí podpory. V predošlých rokoch, kedy fungovala dotačná schéma sa najväčší objem prostriedkov alokoval na šport a mládež.
„V našom poslaneckom klube sa nachádza mnoho športovcov, ktorí počas uplynulých dvoch rokov sledovali, ako športové kluby zápasia s finančnými až existenčnými problémami. Teraz nastal ten správny čas podať im pomocnú ruku a ukázať im, že si vážime ich prácu. Verím, že aj vďaka tomuto kroku, bude môcť naša mládež naďalej športovať a kluby nebudú musieť prenášať svoje zvýšené náklady na rodičov,“ uviedol Vladimír Ivan, poslanec a predseda komisie pre šport, voľný čas a mládež.
Zvýhodnené nájmy pre športové kluby
Napriek tomu, že v roku 2024 neboli priamo finančne podporené športové kluby, hľadali sa riešenia, ako im pomôcť inými formami, napríklad zvýhodnenými podmienkami poskytovania mestskej infraštruktúry.
„Nepriama podpora športových klubov bola realizovaná už v tomto roku, a to prostredníctvom odpustenia nájmov pre športové kluby v mestskej infraštruktúre. Išlo o školské telocvične, ako aj športoviská v správe ZAaRESu, akými sú napríklad Mestský mládežnícky štadión. Taktiež sa z mestského rozpočtu výrazne financuje chod zimného štadióna či plavárne. Tieto výhody sa týkali len tých, ktorí využívali mestskú infraštruktúru, a preto ma o to viac teší, že pristupujeme aj k priamej podpore, aby si vedeli športové kluby pokryť aspoň sčasti svoje náklady na prenájom športovísk u iných prenajímateľov,“ dopĺňa viceprimátor Martin Majling.
Transparentné kritériá pre rozdeľovanie dotácií
Okrem športu sa podporia aj ostatné oblasti tak, ako tomu bývalo zvykom v rokoch, keď ešte dotačná schéma fungovala. Podstatnú úlohu o prerozdelení finančných prostriedkov zohrávali komisie mestského zastupiteľstva, ktoré schvaľovali dotácie na základe posudzovania rôznych aspektov a kritérií.
„O prideľovaní dotácií sa rozhoduje v odborných komisiách, ktoré si vopred stanovia objektívne kritériá, pokiaľ sa dajú aplikovať plošne v určitej oblasti. Prípadne posudzujú žiadosti individuálne a berú do úvahy rôzne špecifické hľadiská pri rozhodovaní o dotáciách. Bez ohľadu na to, akú výšku podpory dostanú žiadatelia, je nám jasné, že nebudeme vedieť uspokojiť všetky požiadavky, no pokúsime sa priblížiť k podpore, ktorú sme dokázali poskytnúť pred niekoľkými rokmi. Týmto subjektom to dlhujeme za ich prínosné aktivity, v ktorých nepoľavili ani v posledných ťažších rokoch,“ uzatvára Ružena Maťašeje, poslankyňa mestského zastupiteľstva.