Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) patrí medzi regióny s najvyššou úmrtnosťou na nádorové ochorenia na Slovensku a spomedzi všetkých krajov má druhú najvyššiu úmrtnosť žien na rakovinu krčka maternice. Zároveň sú v jednotlivých okresoch kraja výrazné rozdiely v zaočkovanosti detí proti ľudskému papilomavírusu (HPV), ktorý je pôvodcom viacerých typov rakovín.

Vedenie kraja preto spolu s odborníkmi, Regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ), poisťovňami, pacientskymi organizáciami a ďalšími partnermi vyzývajú na zlepšenia v oblasti onkoprevencie a chcú, aby sa ich úsilie a aktivity dostali ku všetkým, aj v odľahlejších častiach regiónu, kde vedia zachrániť životy.

Prevencia rakovín musí ísť v kraji viac do popredia

„Slovensko sa zaviazalo v najbližších rokoch dosiahnuť až 90 %-nú zaočkovanosť dievčat a výrazne zvýšiť zaočkovanosť chlapcov vo veku 12 až 14 rokov proti rakovinám spôsobených HPV. Tento cieľ však splníme, iba ak sa bližšie zameriame na výzvy a potreby v jednotlivých regiónoch a okresoch. BBSK je dobrým miestom, kde môžeme s takýmto prístupom začať,“ uvádza hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR) pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast a prezidentka Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti (SSPPS SLS), Elena Prokopová.

Predseda Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo, Vladimír Baláž (SMER-SD) vníma aktuálnu situáciu aj ako onkológ o to citlivejšie: „Prevencia v prípade onkologických diagnóz je doslova život zachraňujúca. Okrem skríningov a pravidelných prehliadok máme k dispozícii prevenciu, ktorá doživotne chráni pred HPV, a tým pádom pred onkologickými diagnózami, ktoré tento vírus spôsobuje. Týka sa to tak dievčat, chlapcov, ako aj dospelých. V krajinách, kde túto formu eliminácie HPV využívajú už roky, je krásne vidieť, že niektoré typy kanceróz už v týchto krajinách takmer neexistujú.“ Ako ďalej dodáva: „Sám pochádzam z tohto kraja a vnímam veľké rozdiely v rámci regiónov k prístupe o vlastné zdravie. Prevenciu máme v rukách do veľkej miery my sami, samozrejme aj lekári či ostatní odborní pracovníci v zdravotníctve. Som preto veľmi rád, že sa práve v Banskej Bystrici stretávajú odborníci z viacerých inštitúcií, aby sme spoločne podporili elimináciu HPV v praxi.“

Podľa krajskej odborníčky MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast, Andrey Černianskej, čelí BBSK v oblasti prevencie rakovín značným výzvam: „My pediatri si veľmi vážime doterajšie aktivity a podporu, či už Úradu samosprávneho kraja, RÚVZ, zdravotných poisťovní, pacientskych organizácií, Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta i mnohých ďalších, zároveň však vidíme, že i keď sa nám podaril v posledných rokoch v našom kraji významný pokrok v oblasti osvety, stále je v mnohých okresoch priestor na zlepšenia.“

Očkovanie proti rakovine chráni životy: potrebujeme ho posilniť aj v odľahlejších okresoch
BBSK má spomedzi všetkých krajov Slovenska druhú najvyššiu úmrtnosť žien na rakovinu krčka maternice. Ďalej môže vzniknúť v spojitosti s HPV napríklad rakovina konečníka. Prevencia sa teda nesmie zameriavať iba na dievčatá a ženy, ale musí zahŕňať aj opatrenia týkajúce sa chlapcov a mužov. Je alarmujúce, že zaočkovanosť detí proti rakovinám spôsobených HPV dosahuje v BBSK len 35,3 %. Obzvlášť nízka je zaočkovanosť 12-ročných chlapcov, ktorá bola v roku 2023 len 25,6 %, kým dievčat bolo podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií zaočkovaných aspoň jednou dávkou vakcíny 45,3 %.

„Očkovanie je bezpečný, účinný a overený spôsob ako vieme výrazne znížiť riziko vzniku rakovín spojených s infekciou HPV. Ide tak o onkoprevenciu a je dôležité, aby rodičia boli dostatočne informovaní a chápali, že nejde len o ochranu pred vírusom, s ktorým sa väčšina z nás za život stretne, ale o priamy spôsob, ako ochrániť svoje dieťa, aj neskôr v dospelosti, pred rakovinou,“ vysvetľuje Elena Prokopová. Apeluje aj na rodičov v BBSK, aby využili možnosť dať svoje dieťa bezplatne zaočkovať. Očkovanie je od 1. decembra 2023 pre 12 až 14-ročné dievčatá a chlapcov plne hradené z verejného zdravotného poistenia.

Zaočkovanosť detí proti rakovinám spôsobených HPV sa naprieč Slovenskom nelíši len medzi jednotlivými krajmi, ale výrazne aj v nich. „Banskobystrický kraj je toho najväčším príkladom. Na jednej strane tu síce nájdeme okresy s najvyššou zaočkovanosťou na Slovensku, ako Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom či Žarnovica, ktoré významne prevyšujú celoslovenský priemer a môžu ísť príkladom aj zvyšku Slovenska, sú tu však aj také ako Lučenec a Veľký Krtíš, ktoré patria medzi tie s úplne najnižšou zaočkovanosťou v krajine,“ upozorňuje krajská odborníčka Černianska.

Spájanie síl v regióne je kľúčom k úspechu v boji proti rakovine

V prípade BBSK by podľa pediatrov mohla výrazne pomôcť intenzívnejšia spolupráca kľúčových aktérov v regióne, posilnenie administratívnej podpory v ambulanciách pediatrov a rovnako tak zlepšenie prístupu k osvetovým aktivitám a očkovaniu aj v odľahlejších mestách a obciach regiónu: „Tieto kroky by mohli prispieť nielen k dosiahnutiu stanoveného cieľa v zaočkovanosti detí proti rakovinám spôsobených HPV, ale predovšetkým k celkovému zlepšeniu prevencie nádorových ochorení v našom kraji,“ dodáva krajská odborníčka Andrea Černianska.

Priaznivou skutočnosťou je, že k téme onkoprevencie pristupuje zodpovedne aj samotné vedenie BBSK, ktoré si uvedomuje, že je potrebné sa bližšie venovať pretrvávajúcim rozdielom medzi okresmi: „Vnímame, že je v tomto ohľade nevyhnutné spojiť sa s lokálnymi odborníkmi a partnermi, pretože každý región čelí špecifickým výzvam. Je pre nás kľúčové, aby mali všetci obyvatelia, bez ohľadu na to, kde žijú, adekvátny prístup k informáciám a možnostiam chrániť sa pred rakovinou a inými závažnými ochoreniami. Prevencia je v tomto základom úspechu,“ uzatvára podpredseda BBSK za oblasť zdravotníctva, Peter Juhász.