Mesto Banská Bystrica v roku 2023 hospodári s rozpočtom na rekordnej úrovni takmer 123-miliónov eur. Podpísali sa pod to najmä významné investičné akcie. Rozpočet mesta však v roku 2024 výrazne poklesne a to o celých 20 miliónov eur.

Aj keď sa pod rozdiely v porovnaní tohtoročného a budúcoročného rozpočtu podpisujú najmä investičné akcie, zmeny badať aj v bežných výdavkov rozpočtu samosprávy. Okrem rastúcich výdajov na platy vidieť v mnohých oblastiach len udržanie rozpočtov či naopak škrty. Menej plánuje dať samospráva napríklad na sociálne služby, za ktoré si viac priplatia obyvatelia.

Celkový rozpočet sa tak podľa v utorok schváleného návrhu bude pohybovať na úrovni 103 464 889 eur.

Investičný rozpočet na rok 2024 je v objeme 10,6 milióna eur. Okrem už rozbehnutých investícií zahŕňa aj projektovú prípravu, ktorá podmieňuje možnosť uchádzať sa o eurofondy. Takto mesto plánuje napríklad pripraviť projektové dokumentácie pre cyklotrasy, obnovu základných škôl, prípravu projektov Zelených sídlisk či obnovy mestského parku a ďalších. Z rozbehnutých investícií chce samospráva pokračovať v obnove ciest a chodníkov či výstavbe parkovísk na Poľnej a Tatranskej ulici. Pokračovať má aj ďalšia etapa budovania inteligentných križovatiek a spustiť sa má výstava nájomných bytov na Ďumbierskej ulici.

„Situácia v samosprávach nie je priaznivá. Mnohé mestá nevedia zostaviť svoje rozpočty a nájsť v zastupiteľstve zhodu pri prijímaní nepopulárnych krokov v podobe zvyšovania daní a poplatkov. Vďaka tomu, že sme k tomuto opatreniu pristúpili v minulom roku, dokážeme v súčasnosti zabezpečiť pre našich obyvateľov aspoň základné služby.  Je pre nás kľúčové, aby sme v týchto nepriaznivých podmienkach udržali základnú prevádzku mesta a pripravili sa na nové programové obdobie čerpania eurofondov,“ zhrnul primátor mesta Ján Nosko.

Aj tento rok kritika procesu prípravy rozpočtu

Samospráva tak, ako mnoho ďalších na Slovensku, bola nútená pozastaviť dotácie aj pre nasledujúce obdobie. Napriek tomu je športová infraštruktúra poskytovaná mestom zabezpečená prostredníctvom využitia Mestského mládežníckeho štadióna v Radvani-Kráľová,  zimného štadióna i plavárne. Aj v budúcom roku sa však budú musieť na časti nákladov podieľať i samotné kluby. V rozpočte je zároveň zabezpečené dofinancovanie telocviční v správe ZAaRES-u a základných škôl tak, aby mohli byť poskytované športovým klubom počas roka za zvýhodnených podmienok.

Aj keď sa schvaľovanie rozpočtu v niektorých rokoch ešte aj v samotnom zastupiteľstve menilo na verejné trhovisko, tentokrát panovala na finálnom materiáli zhoda, a to najmä s ohľadom na obmedzené možnosti presunov či zmien. V rozprave to potvrdili viacerí poslanci naprieč poslaneckým spektrom. Výčitky však najmä z opozičného spektra prichádzali aj v tomto roku k procesu prípravy návrhu rozpočtu.

„My nie sme schopní prijímať kvalifikované rozhodnutia, keď sme do procesu tvorby rozpočtu vťahovaní na poslednú chvíľu. Musíme porozumieť, čo je za tými číslami. Kde financie nie sú, kde ich máme dostatok, kde ideme šetriť, ktoré oblasti sú prioritné pre rozvoj mesta. Týmto veciam musíme rozumieť. To sa za tak krátku dobu nedá,“ uviedla v reakcii na návrh rozpočtu poslankyňa Ivana Figuli (Bystrica má na viac).

S výčitkou sa stotožnila aj predsedníčka komisie pre ekonomický rozvoj MsZ Miriam Lapuníková (Klub nezávislých poslancov). „Ten proces je naozaj vždy veľmi hektický a dostáva nás do časovej tiesne. Je možnosť precizovať celý proces tak, že v priebehu prípravnej fázy by jednotlivé komisie mali možnosť podávať svoje návrhy v štrukturovanej podobe. Myslím si, že našim spoločným cieľom je dotiahnuť to tak, aby sme každý vedeli tú svoju aktivitu do toho dať,“ povedala v reakcii.