Stredoslovenské múzeum v spolupráci s Mestskou organizáciou Slovenského rybárskeho zväzu v Banskej Bystrici pozývajú mladých aj budúcich rybárov do novozaloženého rybárskeho krúžku.
V Tihányiovskom kaštieli v Radvani sa s deťmi, ktoré rady ryby chytajú, alebo sa na to ešte len chystajú, stretávajú odborníci – prírodovedci múzea, ale aj známi a skúsení banskobystrickí rybári. V rámci krúžku si deti zdokonaľujú svoje vedomosti a zručnosti v oblasti športového rybolovu a získavajú dôležité poznatky z oblasti ekológie vôd a života v nich a ich okolí. Krúžok je určený pre deti od 3. triedy základnej školy.
Riaditeľ Stredoslovenského múzea (SSM) Marcel Pecník, ktorý je zároveň vášnivým rybárom, sa teší z novej aktivity oboch dôležitých banskobystrických inštitúcií a hovorí:
„V našom meste a jeho okolí máme rozmanité rybárske revíry, potoky, kde chytávame pstruhy, Hron s lipňami, pstruhmi, jalcami a hlavátkami, ale aj vodné nádrže a plochy so stojacou vodou, kde dominuje kapor, karas, či šťuka. O tieto revíry sa príkladne stará tunajšia rybárska organizácia, ktorá je jedným z najdôležitejších spolkov v meste. Pre zachovanie kvality revírov a ich okolia, ako aj významu športového rybárstva, musíme už od detstva vštepovať našim budúcim nasledovníkom nielen rybárske vedomosti a zručnosti ale aj ekologické a etické zásady. Náš krúžok má preto nastavenú veľmi vysokú úroveň, vládne však na ňom veľmi príjemná, takmer rodinná atmosféra.“
Spolu s aktívnymi rybármi sa deťom v krúžku venujú aj odborní pracovníci SSM. Mladí rybári si osvojujú základné poznatky o rybách, vodách, o rybolovných technikách a náčiní, o správaní sa pri vode a tiež o rybárskych predpisoch. V programe krúžku nechýbajú ani reálne ukážky, nácviky, tvorivé dielne, na ktorých si deti budú vyrábať vlastné návnady a nástrahy, premietanie zaujímavých videí, besedy – časom aj v prírode a hlavne pri vode. Rybársky krúžok nie je spoplatnený a jeho členovia majú zdarma štartovné na detských a mládežníckych rybárskych pretekoch v meste Pod Urpínom, ale nielen tam.
„Sme veľmi radi, že sme činnosť v našom múzeu mohli obohatiť aj o rybársky krúžok. V Tihányiovskom kaštieli, vo vnútri aj vonku v záhrade, máme samostatnú expozíciu o prírode stredného Slovenska a tiež aj vynikajúce zázemie pre realizáciu vzdelávacích a tvorivých aktivít. O rybársky krúžok je záujem a sme tomu úprimne radi,“ uviedla botanička SSM Jaroslava Bobáková.
Najdôležitejšou náplňou krúžku je naučiť sa rybolovným technikám, alebo sa v nich zdokonaľovať. Vďaka podpore Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu majú inštruktori aj mladí rybári k dispozícii nielen príjemné prostredie múzea ale aj reálne rybárske náčinie, náradie, potreby, vzdelávacie aj hravé a tvorivé materiály a vždy veľmi zaujímavý a pestrý program.
„Rybársky krúžok je pre nás veľmi dôležitý. Nemenej je dôležitý a potrebný pre deti, aby už odmalička vedeli, čo majú a čo nemajú robiť pri vode a ako úspešne uloviť svoju vytúženú rybu. Pre našu mestskú rybársku organizáciu je cieľom aj zachovanie dobrej kontinuity,“ hovorí dlhoročný rybár a šéf banskobystrickej rybárskej stráže Roman Drienik.
V rybárskom krúžku radi privítajú aj ďalších záujemcov o rybárčenie, všetkých, ktorí svojím správaním a skutkami prispejú k ochrane vôd a ich obyvateľov. Krúžok je určený deťom od tretieho ročníka základnej školy. Nahlasovať sa môžete na: 0940 511 539 (Jaroslava Bobáková), alebo tiež počas najbližšieho krúžku, v stredu 16. novembra od 16.30 h v Tihányiovskom kaštieli.