Vernisážou vo štvrtok 8. septembra v banskobystrickej Gallery Lazovná 1 otvoria výnimočnú a historicky prvú spoločnú výstavu dvoch generačne aj štýlovo odlišných autorov Karolíny Kobler a Romana Lazara.
Takmer presne do roka a do dňa sa do Banskej Bystrice vracia Roman Lazar, umelec, ktorého označujú za najvýznamnejšieho predstaviteľa outsider artu na Slovensku. Vlani o takomto čase v Gallery Lazovná 1 predstavil svoju tvorbu na výstave FREE! Bola to jeho prvá výstava v Banskej Bystrici a tešila sa veľkému záujmu.
Po roku sa teda Roman Lazar vracia do nášho mesta a tentoraz neprichádza sám. Priestory galérie na Lazovnej 1 budú od štvrtka 8. septembra patriť dielam Romana Lazara a českej výtvarníčky Karolíny Koblen a bude to historicky prvá spoločná výstava týchto dvoch generačne aj štýlovo odlišných autorov. Zatiaľ čo Roman Lazar je považovaný za predstaviteľa outsider artu, Karolína Koblen je reprezentantkou novej vlny českej maľby. Obaja však majú spoločnú pasiu v extraordinarite, obaja sú solitéri a ich diela sa vyznačujú neštandardným až výstredným prístupom k zobrazeniu reality.
Svoje obrazy obrazy Roman Lazar navrhuje a maľuje výhradne sám, len jeden vznikol v spolupráci s ďalšou maliarkou. „Don´t touch God´s Balls je jediný obraz, ktorý vznikol v kolaborácii. Na spoluprácu som si vybral Češku, mladú maliarku Karolínu Koblen. Karolína tvorí realistické veci a ja svoje piktogramovo komiksové veci a tak sme se dohodli, že vytvoríme spoločné dielo,“ komentuje Roman Lazar obraz Don´t touch God´s Balls.
Obraz s názvom Don´t touch God´s Balls uvidia aj návštevníci na spoločnej výstave Koblen – Lazar: OBRAZY, ktorá sa nesie v duchu alúzie na legendárnu výstavu spoločných obrazov Warhola a Basquiata v roku 1985. Roman Lazar predstaví na výstave aj obrazy, ktoré vlani neboli vystavené, a aj také, ktoré budú mať v Gallery Lazovná 1 premiéru.
Hoci je medzi autormi vekový rozdiel dvadsať rokov, tvoriť a vystavovať začali v približne rovnakom období, takže z umeleckého aspektu sa nedá hovoriť o rôznych generáciách.
„Máme s Karolínou viac spoločného, ako by sa dalo čakať. Okrem autobiografie a intimity našich diel, zvláštnosti vyjadrovacích prostriedkov, je niečo, čo môže vyznieť ako klišé, ale viem, že to tak nefunguje u všetkých umelcov, a to, že pre nás je naša tvorba vyslobodením. Je niečím, čo nás drží pri živote. Sme v podstate dvaja fanatici, čo neznie síce veľmi pekne, ale je to jeden z dôvodov, prečo naše obrazy sú práve také, aké sú. Tvorba je pre nás najväčším zdrojom šťastia a uspokojenia a to vytvára niečo, čo sa dá ťažko opísať, ale čo dokážu senzitívni percipienti vycítiť,“ hovorí Roman Lazar.
Karolína Koblen sa narodila v českom Stríbre (1988). Študovala Vizuálnu kultúru na Západočeskej univerzite v Plzni, maľbu na Ústave umenia a designu na rovnakej univerzite a absolvovala tiež výuku figurálnej kresby, pod vedením akad. maliara Borisa Jirku. Pomerne rýchlo sa dostala do povedomia ako maliarka, fotografka a má za sebou aj úspešnú medzinárodnú kariéru modelky. Výraznou črtou jej tvorby je exkurzia do vlastného vnútra, zobrazovanie vlastnej neistoty, frustrácií a zvláštnych neostrých spomienok. Svoje najvnútornejšie chvenie a nálady opisuje použitím kontrastu medzi tmavými odtieňmi a reflexívnymi farbami, čím však paradoxne vytvára pozoruhodnú atmosféru dôverného a tichého dialógu. Zvláštna a jedinečná krása jej obrazov je možno aj v tom, že maľuje svoju skúsenosť s autistickým spektrom, hľadá vo svojej bolesti odpovede, ktoré sa však nedajú verbalizovať.
Roman Lazar, rodák z Dunajskej Stredy (1966), po ukončení štúdií na Pedagogickej fakulte v Nitre založil v roku 1990 reklamnú agentúru Designland (neskôr Lazar – Klostermann), ktorú ktorú riadil až do roku 2009 a v ktorej pracoval aj ako kreatívny riaditeľ. Už začiatkom milénia mu učarovala Juhovýchodná Ázia. Pobyt v Thajsku mal veľký vplyv na jeho voľnú tvorbu, ktorej sa začal naplno venovať až v roku 2013. V roku 2017 odišiel do Vietnamu, kde si otvoril bar na ostrove Phu Quoc a kde každý rok trávi zimné obdobie. Vplyv Juhovýchodnej Ázie je v jeho tvorbe evidentný. Medzi skutočné príbehy a postavy často vkladá aj fiktívne až mystické alebo metaforické postavy a príbehy a rôzne, niekedy až bizarné odkazy na minulosť i prítomnosť.
Často používa text, ako všadeprítomnú súčasť moderného sveta, ale najmä ako rôzne, viac alebo menej dopovedané morálne či filozofické odkazy. Hlavnou témou jeho diel sú ľudia, svetlá nočného života a aj keď na prvý pohľad diela pôsobia vtipne a sarkasticky, pri bližšom skúmaní v nich nachádzame veľké a silné emócie.
Vernisáž výstavy KOBLEN – LAZAR: OBRAZY sa uskutoční vo štvrtok 8. septembra o 17.00 h v Gallery Lazovná 1 v Banskej Bystrici a zúčastnia sa jej aj autori vystavovaných obrazov Karolína Koblen a Roman Lazar. Otvorenie výstavy spríjemní vystúpenie prvej dámy slovenského blues Silvie Josifoskej s projektom Blues Laboratory. Počas Radvanského jarmoku bude galéria otvorená v piatok a v sobotu od 10.00 do 18.00h. Výstava potrvá do 23. októbra 2022.