Stredoslovenské múzeum pozýva tento týždeň do Matejovho domu na prednášku Drevorubači, uhliari a pltníci v okolí Banskej Bystrice, na vernisáž výstavy Farby prírody do Tihányiovského kaštieľa a v sobotu 25. júna na slávnostné otvorenie novej stálej expozície Tranzithistory v Thurzovom dome.

Boli vaši predkovia drevorubači, uhliari alebo pltníci?

Utorok 21. jún – 17:00 h, Matejov dom   

V prvom súpise obyvateľov Uhorska z roku 1869  a v dotazníku vytvorenom pri príležitosti tereziánskej urbárskej regulácie nachádzame okrem množstva iných údajov aj zaujímavé informácie o povolaní obyvateľov Balážov, Hiadľa, Kališťa, Králik, Lučatína, Poník či Moštenice. Títo počas svojho života fyzicky ťažko pracovali a rytmus svojich pracovných povinností podriaďovali kalendárnemu roku.

Témou júnovej prednášky v rámci cyklu Stredoslovenského múzea (SSM) Čo sa skrýva depozitári? bude život týchto ľudí v osadách ukrytých hlboko v horách alebo ležiacich priamo pri rieke Hron.

„Pre poslucháčov bude možno motivujúce započuť na prednáške meno svojho predka a objaviť tak časť svojej rodinnej histórie. Pre mňa osobne by bolo zaujímavé dozvedieť sa, či niektorí z návštevníkov podujatia Čo sa skrýva v depozitári? poznajú svojich predkov aj takýmto spôsobom,“  uviedla historička SSM Vladimíra Luptáková, ktorá bude podujatím Drevorubači, uhliari a pltníci v okolí Banskej Bystrice sprevádzať.

V depozitári Stredoslovenského múzea sú vo fonde etnografie uložené nielen kroje a odevné súčiastky, ľudové výrobky či náradie, ale aj najstarší drevorubačský nástroj – sekera, ako aj píly, obojručné nože, styky, bugaňky či hrable, ktoré budú môcť návštevníci počas prednášky, ktorá sa uskutoční v utorok 21. Júna o 17:00 h v Matejovom dome, vidieť.

„Rozprávanie o živote drevorubačov, uhliarov ale aj pltníkov začneme v zimných a jarných mesiacoch pri rúbaní stromov a postupne s nimi prežijeme celý rok v horách ale i pri rieke,“ dopĺňa Vladimíra Luptáková.

Koľko farieb skrýva príroda?

Štvrtok 23. jún – 16:00 h, Tihányiovský kaštieľ

Na každú krajinu v celom šírom svete použila príroda jedinečnú paletu farieb. Svet bez farieb by bol pre nás bezvýrazný, sivý a nudný. Vnímame ju všade okolo nás, ale aj ukrytú v nenápadných detailoch. Všetko sa to deje za pomoci čapíkov na sietnici oka, ktoré rozoznávajú tri základné farby – červenú, zelenú a modrú.

Stredoslovenské múzeum vo štvrtok 23. júna sprístupní v Tihányiovskom kaštieli jedinečnú výstavu Farby prírody venovanú farbám, ktoré sa nachádzajú v prírode. Autorom výstavy je Stredoslovenské múzeum v spolupráci s Fakultou prírodných vied Katedry fyziky Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a zriaďovateľ Banskobystrický samosprávny kraj.

„Cieľom výstavy je poukázať na fyzikálne a chemické procesy v prírode, prostredníctvom ktorých vzniká celá škála farieb, ale aj objasniť, ako tieto farby vníma človek a živočíchy. Nočné videnie alebo termovidenie niektorých druhov sa fylogeneticky zdokonalilo tak, že ho dokonale vedia využiť na lov aj obranu. Preto okrem zooptiky bude výstava zameraná aj na obranný mechanizmus živočíchov pri ich prežití a pri love koristi. Výstava vtiahne návštevníkov do čarovného sveta farieb a vzdá poctu jeho vizuálnej nádhere a dúhovej rozmanitosti na vystavených prírodninách i farebných fotografiách,“ hovorí botanička a jedna z kurátoriek výstavy Jaroslava Bobáková.

Súčasťou výstavy Farby prírody budú interaktívne prvky. Návštevníci si budú môcť vyskúšať rôzne pokusy výroby „dúhy“, za prítomnosti lektora zistiť, ako funguje spektrograf. Pre najmenších je pripravená kresliaca stena, hry zamerané na logiku a interaktívny panel na spoznávanie videnia sveta očami živočíchov. Letné workshopy prevedú návštevníkov výrobou farbív z rastlín a farbením textilu prírodnými farbivami. Odhalia tajomstvá farbiva živočíšneho pôvodu (šelak), rastlinných farbív (chlorofyl, karotenoidy, antokyány) ako aj pigmenty anorganického pôvodu (železo, meď, mangán).  

„Ľudia inšpirovaní pozorovaním prírody, sa oddávna snažili vytvárať si svoje prírodné farbivá, ktoré používali na nástenné maľby, farbenie textilu alebo skrášľovanie svojho tela. Na základe dokonalého poznania prírody a pokusmi s miešaním farieb, vytvárali nádherné odtiene farieb organického aj anorganického pôvodu. Mnohé z nich sú zachované v jaskynných výzdobách aj umeleckých dielach až do dnešných čias. Som veľmi rád, že v našom múzeu otvárame túto pestrofarebnú paletu prírodných farieb na výnimočnej výstave Farby prírody a tak prinášame pre návštevníkov opäť niečo zaujímavé a atraktívne pre poznanie,“ uviedol riaditeľ SSM Marcel Pecník.

Vernisáž výstavy Farby prírody v Tihányiovskom kaštieli sa uskutoční vo štvrtok 23. júna o 16:00 h. Výstava potrvá do 25. septembra 2022.

Slávnostné otvorenie Tranzithistory

Sobota 25. jún – 13:00 h, Thurzov dom

Jedenásť miestností, ktoré dýchajú historickým bohatstvom. Vďaka zbierkovým predmetom, dobovým dokumentom, interaktívnym hračkám a moderným vizuálnym prvkom sa návštevník stane súčasťou cesty Tranzithistory. Viac ako dvetisíc zbierkových predmetov odkryje harmonicky prepojené témy bohatej histórie mesta Banská Bystrica s tradíciami kraja a regiónu.

Stredoslovenské múzeum pozýva v sobotu 25. júna do zrekonštruovaného interiéru Thurzovho domu na slávnostné otvorenie novej stálej expozície Tranzithistory.

Podujatie sa začne o 13:00 h slávnostným prestrihnutím pásky a jeho súčasťou budú komentované prehliadky novej expozície (vstupy každú polhodinu, posledný o 18:30 h). Tvorivé dielne v záhrade Thurzovho domu a sprievodný program, o ktorý sa postarajú  Súkromná škola umeleckého priemyslu v Kremnici (hrnčiarstvo, sviečky)  a Verejná knižnica Mikuláša Kováča (rozprávky), potešia najmä deti.

Podujatie spestrí bohatý kultúrny program, v ktorom vystúpi kapela Družina, Ženská spevácka skupina Hojana, Konzervatórium J. L. Bellu, Divadlo Štúdio tanca, ZUŠ J. Cikkera, Súkromná ZUŠ R. Tatára, Folklórne Združenie Pohronec,  Stredoveké tance Pulcherrima Rosa, DFS Javory a Liesky a Jamarha band. Vstup na podujatie je voľný.