Zobúdzame sa do tretieho festivalového dňa. Z týždňa plného literatúry a podujatí sme odkrojili ďalší deň a noc, máme pred sebou ešte zvyšných päť.

V kníhkupectve Artforum na Hornej Striebornej to žije do neskorých nočných hodín, vždy sa nájde niekto, kto príde aj o polnoci. Hľadať dobrú knihu, alebo sa len tak porozprávať. A festival je živý aj pestrými podujatiami.

V utorok večer festival do Literárnej bašty priniesol ďalšiu inšpiratívnu diskusiu z cyklu Literárne disko. Moderátor Rado Sloboda tentokrát privítal prekladateľský tandem Zuzana Szabóová & Milan Zvada. Reč bola ich spoločnom preklade knihy známeho lingvistu Daniela Everetta Dobrú noc a pozor na hady. Everett, ktorý bol na Slovensku už viackrát na pozvanie Sokratovho inštitútu, za Pirahmi pôvodne prišiel so svojou rodinou v nádeji, že ich obráti na kresťanstvo. Okamžite ho zaujal ich jazyk a jeho kultúrne a  dôsledky pre lingvistiku, ktoré z neho vyplývali (napríklad argumenty pre kritiku teórie univerzálnej gramatiky Noama Chomského). Pirahovia nepoužívajú číselnú sústavu, žiadne názvy farieb, nepoznajú predstavu vojny či osobného vlastníctva. Everetta ich spôsob a filozofia života natoľko očarili, že nakoniec stratil vieru v Boha a stal sa ateistom. Diskusia priniesla mnoho zaujímavých zistení o odlišnostiach života prírodných národov a západnej civilizácie, ktoré však nie sú dôvodom na spory či kontroverzie, ale naopak pre človeka žijúceho v Európe môžu byť inšpiratívne.

Po diskusii v bašte sa zaplnila aj sála Záhrady na špeciálnom festivalovom Literakvíze, ktorý každý mesiac pripravuje literárna vedkyňa Zuzana Bariaková. Dvanásť tímov a dokopy šesťdesiat súťažiacich sa pri niektorých otázkach zo sveta kultúrnych fenoménov a aktualít poriadne zapotilo. V závere dňa teda dobre padol dobre letný dážď a ochladenie, ktoré však nezabránilo filmovej projekcii na amfiteátri. Adaptáciu románu Andrého Acimana Daj mi tvoje meno, ktorá v tomto roku získala aj Oscara, si desiatky odvážlivcov prišli užiť v pršiplášťoch, vyzbrojení proti zime.

Dvere kníhkupectva Artforum zostávajú teda naďalej dokorán otvorené a program festivalu pokračuje. Dnes o 18:00 uvedieme priamo v kníhkupectve nový formát StrelkΔ, v ktorom bude tento raz cestovateľka Veronika Střelcová hovoriť o svojich cestách po Islande a knihách Jóna Kalmana Stefánssona. Po 20:00 o kúsok ďalej, v kultúrnom centre Záhrada, zahrá Kubo Ursiny so svojím projektom Teatro Fatal nový koncertný program s vlastnými aj otcovými piesňami.

Celý program festivalu nájdete TU alebo na www.literarnabasta.sk.

Hlavným partnerom projektu Literárna bašta je Fond na podporu umenia.