V Banskej Bystrici v stredu popoludní pribudli „kamene, o ktoré zakopnete“. Nájdete ich na Dolnej ulici a na Námestí SNP, pred domami, ktoré pred druhou svetovou vojnou patrili Ernestovi Šebökovi a rodine Ignáca Keme. Inštalácia kameňov Stolpersteine je súčasťou medzinárodného projektu, ktorý na Slovensku začalo realizovať občianske združenie Antikomplex.sk, v Banskej Bystrici v spolupráci a s finančným prispením miestnej radnice. Mesto Banská Bystrica prispelo sumou 870 eur.
Autorom projektu je nemecký umelec Gunter Demnig, ktorý dnes kamene osobne položil a Slovensko sa tak pripojilo k ďalším jedenástim európskym krajinám, ktoré si takýmto spôsobom pripomínajú nezmyselnú smrť a krivdu spáchanú vládnucím režimom na konkrétnych nevinných obyvateľoch mesta.
„Kamene som nachádzal na dlažbe pražských ulíc, kde som v minulosti žil. Spolu s Andrejom Čiernym, spoluzakladateľom Antikomplex.sk, sa nám páčilo spojenie nenápadnosti kameňa a jeho trvácnosti. Kameň zároveň aspoň symbolicky navracia obyvateľov domu na miesto bydliska, do bežného mestského ruchu, z ktorého boli násilne vytrhnutí. Kameň si na rozdiel od busty či sochy nenárokuje veľa miesta vo verejnom priestore. Sme presvedčení, že takáto nenápadná pripomienka môže presvedčivejšie priblížiť osudy mien náhodnému chodcovi všedného mestského dňa,“ vysvetľuje spoluiniciátor projektu z OZ Antikomplex.sk, Jakub Lunter.
„Varovať pred hrôzami vojny, pripomínať si obete neslobody, nedovoliť, aby sme v ľahostajnosti doby zabudli – tak vnímam zmysel projektu Stolpersteine a som zaň členom občianskeho združenia Antikomplex.sk veľmi vďačný. Verím, že k Banskej Bystrici sa pridajú aj iné slovenské mestá a netradičných pamätníkov doby bude pribúdať,“ konštatuje primátor Peter Gogola.
Samotný kameň má rozmery 10 x 10 cm a jeho povrch je vyrobený z mosadze. Nemecký umelec Gunter Demnig prišiel s myšlienkou na realizáciu Stolpersteine v roku 1993, prvé kamene položil v roku 1995 v Berlíne. V súčasnosti je podľa našich informácii uložených až 38 000 kameňov a doslova každým dňom pribúdajú ďalšie.
Impulzom priniesť Stolpersteine do Banskej Bystrice bola, podľa organizátorov, aj absencia projektu na Slovensku. V susednej Českej republike bolo položených niekoľko stoviek takýchto kameňov v deviatich mestách a kamene je možné nájsť vo všetkých susedných štátoch Slovenska. „Zároveň nás znepokojuje fakt, že sa v poslednej dobe, aj za podpory či tolerovania zo strany niektorých miest, odhaľujú pamätné tabule a busty kontroverzným politikom z obdobia slovenského štátu. Stolpersteine sú našim skromným príspevkom do debaty o mestskej histórii i histórii Slovenska v kontexte tzv. veľkých dejín,“ dodáva Jakub Lunter.
Kamene zmiznutých budú v Banskej Bystrici trvalou spomienkou na generáciu obyvateľov, ktorá výrazne prispela k rozvoju mesta. Pán Ernest Šebök bol spoluzakladateľom hokejového a krasokorčuliarskeho klubu, významným obchodníkom z obdobia prvej republiky. Bol súčasťou generácie mešťanostov, ktorí výrazne pomohli Banskej Bystrici k rýchlemu rozvoju. Bol súčasťou generácie, ktorá dokázala spoločným úsilím vybudovať mesto fontán, najkrajšie ulice a domy modernej histórie mesta, alebo aj rozvíjať mestskú elektráreň s neónovym osvetlením námestia, veží či vrchu Urpín.
Kamene v Brezne a v Banskej Bystrici budú pripomínať osudy siedmich obyvateľov oboch miest, ktorých rodiny po desaťročia žili v mestských centrách, boli váženými občanmi a následne z jedného dňa na druhý zmizli. Kamene sú pripomenutím strašnej krivdy, vzdaním úcty spoluobčanom, ich životom a rodinám.