BBonline.sk (F. Roháček), TS mesta BB | 12.1.2012

Prehľad: Počet obyvateľov Banskej Bystrice opäť klesol

Úbytok počtu obyvateľov mesta pokračuje. K 31. decembru 2011 mala Banská Bystrica 78 327 obyvateľov, čo je takmer o štyri stovky menej, ako k rovnakému dátumu roku 2010.

Ku koncu minulého roku žilo v Banskej Bystrici 41 474 žien a 36 853 mužov. Narodilo sa 342 dievčat a 347 chlapcov, naopak navždy nás opustilo 352 žien a 343 mužov. Do srdca Slovenska sa prisťahovalo 867 obyvateľov, z ktorých bolo 22 zo zahraničia. Napríklad z Čiech, Veľkej Británie, Švajčiarska a  Nemecka.

Ako informovala hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Monika Pastuchová, z Banskej Bystrice sa vlani odsťahovalo 1 274 ľudí. Najviac Banskobystričanov sa odsťahovalo do Slovenskej Ľupče až 69. Nasledujú Badín (40), Hronsek (22), Vlkanová (22),  Nemce (20),  Medzibrod (18), Selce (18), Ľučatín (16) a ďalšie.

Počet obyvateľov k 31. decembru za posledných 10 rokov

Ak by krivka z posledného desaťročia v Banskej Bystrici pokračovala v nezmenenej podobe, o dvesto rokov by pod Urpínom nežil jediný obyvateľ. Demografické krivky sa našťastie vyvíjajú inak, no aj tento fakt by mal byť výstrahou pre kompetentných.

2002 – 82 299

2003 – 81 759

2004 – 81 698

2005 – 81 281

2006 – 80 080

2007 – 79 670

2008 – 79 197

2009 – 79 003

2010 – 78 724

2011 – 78 327

 • Jaro

  A to sa čudujeme?

 • Karkulka

  NIEJE TU PRACA … všetci odchádzajú. Vrátane mňa. Bordel na sýdliskách aj v meste, katastrofálny stav zelene, vysoké dane, drahé cestovné, žiadne možnosti zábavy a pritom BB a jej okolie má taký obrovský potenciál….
  Ale keď nemáš čo do huby a nemáš kde na to zarobiť tak ideš preč.

 • walter

  Bez prace tu ostanu len dochodcovia, nezamestany a romovia. Ale to je nieco co nasich papalasov netrapi. Oni maju svoje peniaze a svoj sen o turistickom centre.

 • nikulienka

  Presne tak súhlasím s komentármi vyššie, keďže tu nie je žiadna práca, v tomto meste jednoducho zdochol pes, postupom času tam neostane fakt nikto o krem dôchodcov, keďže všade sa len prepušta, stále sa všetko zvyšuje ale platy nie, a ešte sa aj prepúšťa. Netreba sa čudovať že počet ľudí v BB sa stále znižuje.

 • janči

  Treba vybudovať riadne cesty, hlavne ku dialnici na sever,Donovaly a Šturec je oničom a potom riadny priemyselný park aspon niečo také ako je pri Martine smer Sučany.

 • Peťa

  A to sa čudujete, keď si bystričania volia ľudí podľa sympatií (napr. Gogola je primátorom len kvôli jeho zmedializovanému ťažkému osudu) a nie podlľa zásluch a schopností. Čo on môže dokázať? Nie je v politike, takže nič sem zo štátu neprebojuje. Opačným príkladom je napr. Vážny. Síce mi nie je veľmi sympatický, ale povedzme si krutú pravdu. Kebyže on nebol ministrom dopravy, tak dodnes v BB nie je žiaden odchvat a pochybujem aj o diaľnici medzi BA a BB. Viem, že sa hovorí, že to všetko bolo predražené, ale pre bystričanov to aj tak bola výhra. Iný príklad: Slota a Žilina – len vďaka nemu je dnes Žilina na tom tak dobre ako je. A pritom samotného Slotu nemusím. No vždy je to tak, že každý politik si ťahá investície do svojho mesta. No najprv treba voliť vplyvných straníkov a nie bezvýznamných ľudí, ktorý aj tak nikdy nič nedosiahnu.

 • Peter oco

  Prave ten kto isiel do kampane s heslom o „skapatom psovi“, nechava bezmocne Bystricu nadrobro potapit. Presne ako pise Peťa , Bystrica potrebuje „pana Primatora“, ktory vie zabezpecit pre mesto prostriedky a nie „referentika“, ktory sa len bezmocne prizera.
  Posledna uprava grafikonu zeleznic hovori za vsetko, Bystrica bola odsunuta na druhu kolaj. Zeleznice urobili zmenu, ktora sposobi ze vlakom bude cestovat uz len ten, kto nenasiel inu moznost. Este aj studenti sa radsej skladaju na auto, akoby cestovali vlakom , ked musia vo Zvolene prestupovat.
  Nehovoriac o tom, ze vecer idu z BB dva rychliky do Bratislavy jeden 18:11 druhy 18:25, vo Zvolene sa spoja do jedneho. Tento ucelovy druh optimalizacie bude sluzit na to, aby sa mohli nasledne zrusit dalsie spoje, pretoze pocet cestujucich klesa. Nehovoriac o tom , ze jeden rychlik vyraza z Prahy a druhy z Margecian, takze je pravdepodne, ze jeden bude meskat a druhy nan bude vyckavat vo Zvolene.

 • Martin Slovík

  Úpadok Bystrice nastal asi po roku 1999. A od vtedy sa nezvrátil. Sám som odišiel z BB do BA lebo inú možnosť som nemal. Smutné je že stretávam čoraz viac bystričanov ktorí sa presťahovali do BA. Usporiadanie Prvého celobratislavského plesu bystričanov je otázkou času :-)