BBonline.sk (Filip Roháček, foto: il. autor) | 2.5.2012

Dočkáme sa konečne novej autobusovej stanice?

Mesto vyšlo rakúskemu investorovi v ústrety a vyhovelo jeho požiadavke rozloženia novej budovy stanice. Tá by mala prepojiť autobusovú stanicu, obchodné centrum a železničnú stanicu.

S výstavbou stanice sa začalo ešte v roku 1983, nikdy však nedošlo k jej dokončeniu, a tak už desaťročia chátra.  O jej dostavbe sa začalo aktívnejšie hovoriť po nástupe predchodcu súčasného primátora Gogolu do funkcie. Ivan Saktor takmer ešte v roku 2007 informoval médiá o rokovaniach s vlastníkom objektu SAD Banská Bystrica, spoločnosťou ktorá v minulosti v Banskej Bystrici prevádzkovala hromadnú dopravu, k reálnej prestavbe napriek viacerým údajným možnostiam i potenciálnemu investorovi nedošlo.

Nový impulz dostalo možné vybudovanie dopravno-obchodného komplexu vlani, keď záujem prejavil rakúsky investor. Aj keď sú objekty i pozemky v súkromných rukách, mesto nesúhlasilo so zámerom rozloženia nového komplexu v podobe: autobusová stanica – obchodné centrum – vlaková stanica. Samospráva navrhovala rozloženie v nadväznosti na okolitú výstavbu a teda bližšie k centru obchodné centrum a následne dopravné funkcie. Investor ale neustúpil, a tak samospráva Banskej Bystrice súhlasila aj s takýmto riešením. “Telefonická reakcia na súhlasné stanovisko bola, že budúci rok 2013 bude rokom otvorenia,” povedal primátor Banskej Bystrice Peter Gogola. Investor sa však zatiaľ oficiálne nevyjadril.

Projekt nepočíta len s dostavbou a prestavbou pôvodne plánovaného objektu, ale zaberie celý areál stanice. “Budeme musieť vyriešiť provizórnu autobusovú stanicu na parkovisku na Uhlisku. Iné riešenie nie je, pretože tým by bolo len parkovisko na Štiavničkách. Štandard pre cestujúcich bude výrazne nižší, ale myslím si, že cestujúca verejnosť bude ochotná znášať tieto príkoria, keď už budú vidieť, že sa autobusová stanica začala reálne budovať,” uviedol Gogola.

 • Puki

  Bla bla bla…

 • Evka

  Jééj, to by bolo výborné. Konečne by zmizla tá hrdzavá atrapa a vytvorilo by sa aspoň pár nových pracovných miest v Bystrici.

 • svata prostota

  Veľmi by ma potešilo, keby to bol seriózny investor a projekt by sa zrealizoval. Len som v rozpakoch z charakteru celej správy. Investor sa oficiálne nevyjadril a primátor medializuje telefonát pred podpisom zmluvy?

 • Stano B

  na kieho certa nam je daaky rakusan ?!
  To je taka bieda a neschopnost za tohto kapitalizmu, ze dokoncit autobusovu stanicu je nad nase domace sily !
  A dalsie obchodne centrum s tym spajat???? Ma niekto pocit, ze v BB je malo obchodov?
  Mam obavu, ze to dopadne ako so Slovenkou na Striebornom namesti – ze to dakto rozvala rozbagruje a potom sa na to vyprdne …

  Navrhoval by som opravit a mierne rozsirit existujucu budovu medzi Shell pumpou a stanicou. Stacilo by k tej budove pristavit nevelky utulny prizemny vestibul, cakaren s lavickami a kvetmi, s vychodom k jednotlivym nastupustiam, aby ludia necakali na autobusy na mraze a vetre. Kancelarie, zachody, bufet tam je, staci to opravit. Naklady na vystavbu a rekonstrukciu max. 200 000 Euro. Bolo by to lacne, pekne, utulne, nenarocne na energie a udrzbu.
  A tu hnusnu nedokoncenu opachu by som nechal rozobrat ciganom nech si to rozobenu a odnesu do zberu zeleza … a na uvolnene miesto zasadit zelen a lavicky na odddych …

 • Laura

  Obávam sa, že tam bude len odstavovanie autobusov pri obchodnom centre – však by mesto mohlo zverejniť nejaký projekt, aby sme videli, čo sa vlastne ide dostavovať.

 • Peter

  Podľa mňa by stačilo niečo na štýl autobusky v Lučenci. V jednoduchosti je krása. Samozrejme, pre BB v mierne väčšej forme.

  http://img.sk.prg.cmestatic.com/media/images/580xX/Dec2010/2199413.jpg

 • Nič nebude

  Prázdne reči. Sľuby sa sľubujú a blázni sa radujú. Veď pozemok nepatrí mestu? O čom chcú jednať s investorom? Teto figúrky pravicového dzurindovského typu už majú slávnu éru za sebou. Tento chlapík nebude robiť radšej úplne nič, lebo sa ničomu nerozumie a chce sa zabezpečiť do konca života. Klasickým príkladom zhubného vplyvu pravičiarov bola SNV. Stále sa sľubovalo, termíny sa predlžovali, raz neboli peniaze na to a raz na ono a tak dookola. Došlo k výmene prímátora, dostaval sa Madaras, je vybudovaná NEO ZONA, LIDL. Mesto má jednych z najlepších rejtingov na Slovensku. Neverte pravičiarom, lebo oni nimi niesú.