Po zrenovovaní interiéru a reinštalácii stálej expozície sa dvere Vily Dominika Skuteckého mali otvoriť už v piatok, 13. marca. Opatrenia kvôli koronavírusu však na dlhší čas dali stopku aj múzeám a galériám. Stála expozícia Dominika Skuteckého sa teraz však už opäť teší na svojich návštevníkov. Expozícia Zrenovované sa otvára v piatok 22. mája.

Inštalácia v zrenovovanej Vile Dominika Skuteckého (Stredoslovenská galéria) približuje život maliara a jeho rodiny prostredníctvom expozičných tematických miestností. Je to hala talianskeho umenia, salón, ateliér, pracovňa a zimná záhrada.

Hala talianskeho umenia predstavuje maliarove štúdiá a pôsobenie v Benátkach, tvorbu žánrových obrazov s výpravnými scénami zo slávnych benátskych chrámov a zákutí,“ uvádza kurátorka expozície Katarína Baraníková.

Salón pripomína meštiansku kultúru obdobia konca habsburskej monarchie a návštevníci tu nájdu Skuteckého najznámejšie dielo Trh v Banskej Bystrici, maľby s námetmi miestnej society z trhov a parkov ako aj reprezentatívne portréty cisárskeho páru, barónky Rádvánszkej či banskobystrického mecenáša Teofila Stadlera. Rodinné portréty v salóne približujú rodinnú históriu umelca.

Ateliér odhaľuje vývin Skuteckého tvorby a maliarskej techniky. Od akademických počiatkov, cez štúdium starých renesančných techník a experimentovanie s farbami, až k neskoršiemu záujmu o svetelnosť luministickej (impresionistickej) maľby prelomu devätnásteho a dvadsiateho storočia. Jedinečný je maliarsky cyklus dokumentujúci tradičnú prácu kotlárov z banskobystrických medených hámrov, ktorý vystihujú živelné efekty ohňa hámrových pecí,“ hovorí ďalej Katarína Baraníková.

Pracovňa je vyhradená pre dočasné výstavy, najmä prezentáciu tvorby potomkov, ktorých zložité a tragické osudy približuje rodinná mapa. V súčasnosti, a až do konca roka 2020, je v tejto miestnosti výstava umelcovho syna, architekta Alexandra Skuteckého.  Oddych, relax a priestor pre tvorivé aktivity aj spoločenské hry ponúka návštevníkom zimná záhrada.

Vo vile na Hornej 55 v Banskej Bystrici sa Dominik Skutecký usadil koncom 19. storočia, po dlhoročnom pôsobení najmä v Benátkach a Viedni. Vilu si nechal postaviť podľa vlastných návrhov v neorenesančnom štýle so sgrafitovou výzdobou (grafická umelecká technika, pri ktorej dielo vzniká vyškrabávaním do viacvrstvovej hladenej omietky) na priečelí, ktorú aj sám vytvoril.

Návštevníci vily, okrem rozšírenia expozície v umeleckohistorickom kontexte, určite neprehliadnu ani úpravu osvetlenia, okien, výmaľbu stien, repliku maliarskeho pódia v umelcovom ateliéri či starožitný mobiliár z rodinnej zbierky maliarovho vnuka, spisovateľa a dramatika Petra Karvaša, ktorý dotvára salón. Čiastočná rekonštrukcia interiéru sa realizovala podľa nájdenej dokumentácie a dobových vzorov.

„Expozícia vytvára dobovo inšpiratívne prostredie prispôsobené pre pohodlné trávenie času návštevníkov s tvorivými aktivitami, kultúrnymi zážitkami aj sprievodnými dočasnými výstavami,“ dodáva Katarína Baraníková.

Vila Dominika Skuteckého opäť privíta verejnosť v piatok 22. mája od 10:30 h.

Kurátorka expozície: Katarína Baraníková, reštaurátor: Miroslav Slúka, dizajn a architektúra expozície: Marcel Benčík, mobiliár expozície: Maroš Semančík, konzultujúce kunsthistoričky: Klára Kubičková, Katarína Beňová, Zuzana Majlingová.

Renovácia Vily Dominika Skuteckého je realizovaná vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja. Projekt reinštalácie vily a Stálej expozície Dominika Skuteckého z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac informácií nájdete v oficiálnej udalosti na Facebooku.