Ak ste fanúšik domácich fitness prístrojov, zvážte kúpu stepperu. Jeho používanie je veľmi jednoduché. Môžete si naň vyskočiť kedykoľvek budete mať chuť.

Ak máte doma málo priestoru, ministepper je vynikajúca voľba. Nezaberie veľa miesta a nie je ani cenovo náročný. Po cvičení ho iba zasuniete pod stôl. Niektoré prístroje majú aj gumové úchyty na naťahovanie, takže si zároveň môžete posilniť aj ruky. Trochu zložitejším typom je stojanový stepper. Majú stojan a rúčky, poskytujú tým väčšiu oporu. Existujú aj maličké steppery, ktorý si môžete dať pod pracovný stôl a jednoducho si na ňom šliapať počas pracovnej doby, keď pracujete na počítači. Na tomto type si síce kondíciu nezlepšíte, ani neschudnete, avšak pomôže zlepšiť cirkuláciu krvi v nohách počas sedavej práce.

Kardio cvičenie na stepperi má mnoho pozitívnych vplyvov na vaše zdravie.  Používanie tohto prístroja vám rozpohybuje srdce a pľúca, čím sa zlepšuje stav obehového systému a vytrvalosť, posilňuje imunitný systém a tiež sa dostávate do psychickej pohody. Ľudia, ktorí vykonávajú kardio cvičenie, majú tiež tendenciu žiť dlhšie a kvalitnejšie, a hoci stepper nemusí byť taký účinný ako iné väčšie stroje, vďaka týmto výhodám sa stále oplatí. Cvičenie na stepperi je vhodnou alternatívou k behu, ktorý môže spôsobiť poškodenie kĺbov. Môže vám pomôcť pri chudnutí, čo vám môže pomôcť znížiť krvný tlak. Cvičenie, ktoré simuluje chôdzu po schodoch posilňuje vaše srdcové svaly, takže môže svalom v tele poskytnúť krv bohatú na kyslík. Zlepšením príjmu kyslíka vo svaloch sa zlepší množstvo energie, ktorú majú, takže budete mať väčšiu silu a výdrž.

Na stepperi si precvičíte spodnú časť tela, tonizujete nohy a boky. Simuluje kráčanie po schodoch, pohyb pôsobí na hamstringy, kvadricepsy, sedacie svaly a lýtkové svaly. Aby ste dosiahli dobré výsledky, používajte stepper v kombinácii s inými kardio cvičeniami 150 až 300 minút týždenne. Kombinovať môžete napríklad energické používanie steppera s plávaním alebo behom. Pridajte aj silový tréning so závažiami, brušáky, cviky s vlastnou váhou dva krát týždenne. Aby bolo vaše telo vyvážené, postupne precvičte všetky svalové partie. Zlepšíte si tiež stabilitu a rovnováhu.

Pri prvom cvičení sa vám nohy rýchlo unavia. Nevzdávajte to však, tak ako pri iných cvičeniach, aj tu treba určitý tréning. Dôležité je nájsť si ten správny rytmus krokov. Ak začnete príliš rýchlym tempom, budete mať problém si ho udržať počas celej doby tréningu. Je lepšie začať v slabšom tempe, ktoré môžete postupne zvyšovať. Keď už sa na stroji budete cítiť skúsenejšie, do tréningu môžete začleniť ďalšie prvky, napríklad si do rúk vezmite menšie činky, s ktorými budete vykonávať rôzne cviky.

Ak budete na svojom stepperi robiť to isté znova a znova, môžete sa začať nudiť a stane sa z neho odkladač na oblečenie. Namiesto toho z času na čas zmeňte svoju cvičebnú rutinu, aby ste zostali motivovaní. Skúste napríklad HIIT, čo znamená vysoko intenzívny intervalový tréning, vrátane krátkych období intenzívnej aktivity prerušovaných dlhšími prestávkami na relax. To vám umožní spáliť veľa kalórií s vysokou intenzitou.

Je dôležité zapojiť centrum vášho tela, zlepšíte tým vašu rovnováhu. Udržujte kolená mierne ohnuté, aby ste boli stabilní. Zo začiatku, kým si na prístroj zvyknete, si ho postavte k stene alebo stoličke, aby ste sa mohli oprieť kvôli stabilite. Keď už na ňom budete stáť bez pomoci, tým viac si precvičíte aj centrum tela a vytvarujete brušné svaly.

Mnohé domáce steppery majú váhový limit zo zdravotných a bezpečnostných dôvodov. Ak je vaša hmotnosť vyššia, budete sa musieť poobzerať po profesionálnom prístroji. Tento limit si pred kúpou treba vždy skontrolovať, pretože sa často na jednotlivých prístrojoch dosť líšia.

Ako výsledok cvičenia na stepperi získate nielen nižšiu váhu, ale aj vytrvalosť, silu, a nebudete sa musieť báť poruchy výťahu, svoj nákup jednoducho vynesiete po schodoch. Vďaka silnejšiemu srdcu budete mať veselší život.

Zdroje:

Tips For Using A Step Machine Or Stepper | realbuzz.com

13 Best Stepper Machines of 2022 | OriGym (origympersonaltrainercourses.co.uk)

Ako vybrať najlepší bežecký pás? OVERENÉ tipy!