Po poslednom ťažkom zápase s lídrom nás v aktuálnom 19. kole Slovnaft extraligy čakal nevyspytateľný súper. Nikto nevedel, čo možno od Žiliny, ktorá podáva výkony ako na hojdačke, očakávať. Posledné zápasy sa jej veľmi nevydarili, a aj preto okupuje ôsmu priečku tabuľky, no v doterajšej sezóne s Banskou Bystricou vyhrala obidva vzájomné zápasy. Barani však nenechali nič na náhodu a už po 35 minútach rozhodli o výsledku zápase.

HC ’05 Banská Bystrica – MsHK Žilina 5:0 (2:0, 3:0, 0:0)

Góly: 3. Ján Sýkora (M. Hudec, Vantroba), 10. Tománek (Ján Sýkora), 15. Tománek (M. Hudec, Ján Sýkora), 27. Hvila (Paľov, Šechný), 35. Paľov (A. Bezák, Kubka)

Zostavy tímov:

HC ’05 Banská Bystrica: Fedor – Cebák, Cuník, Kolba, Bambúch, Vizváry, Kubka, Biro, Vantroba – Tománek, Hudec, Sýkora – Kútny, Šechný, Hvila – Bezák, Paľov, Bendík – Vartovník, Heizer, Lisoň.

MsHK Žilina: Lipovský – Milovanovič, Dlouhý, Devečka, Rúfus, Krčula, Ďurkech, Kolarz – Petruška, Palovčík, Kokavec – Drevenák, Horský, Smotrila – Nemec, Hreus, Stupka – Hájnik, Kubiš, Valášek.

Prvá vážnejšia akcia zápasu patrila Žilinčanom, ktorí hneď v druhej minúte vystrašili našu brankársku dvojku – Fedora. Ten Devečkov strelecký pokus najskôr len zrazil, no na dvakrát sa mu podarilo dostať puk do svojej moci. Barani po dlhom čase opäť predviedli svoje silné prvé tretiny. Najskôr sa v 3. minúte ocitol sám pred Lipovským Sýkora, ktorý síce s problémami, no skóroval. Od 9. minúty a 50. sekundy mu robil v listine strelcov spoločnosť už aj spoluhráč z útoku Tománek, ktorý dorazil puk a zvýšil na 2:0. Medzi týmito dvoma gólmi sa mohli presadiť aj hostia, no Hájnik s Valáškom puk za bránkovú čiaru nepretlačili. V nasledujúcom priebehu nebezpečne vystrelil Cebák, no trafil len žrď Lipovského brány. O pár sekúnd neskôr bol blízko k streleckému zápisu aj Hudec, rovnako však nepochodil. Tretí gól, ktorý už dlhšie visel vo vzduchu, padol v 15. minúte. Svoj druhý gól v zápase, a už 18. v tejto sezóne si na svoje konto pripísal najlepší strelec ligy Tománek, ktorý tečoval Hudecovu strieľanú prihrávku. Žilina pristúpila k výmene brankárov, kedy Lipovského vystriedal Laco. Ten sa do konca tretiny ešte stihol pri niekoľkých akciách domácich rozohriať, prvú tretinu tak štvrtý gól nepadol.

Druhé dejstvo bolo poznačené dvojminútovými trestami. Najskôr bol vylúčený Hreus, neskôr Sýkora a Hvila, z čoho pramenila krátka dvojnásobná početná výhoda hostí. Žilinčanom sa však tlak v dnešnom zápase vyvíjať nedarilo. Pomalý pohyb a množstvo nepresností stáli vlkom v ceste za gólom, ktorý by znížil nepriaznivý výsledok a dodal hráčom potrebnú chuť a sebavedomie do ďalšieho vývoja zápasu. V 26. minúte však prišiel faul na Tománka. Banskobystričania dali svojmu súperovi lekciu z efektivity v presilovej hre, kedy už po 22 sekundách Palovčíkovho trestu zvýšili na 4:0. Autorom presnej tvrdej strely bol Hvila. Hostia po góle ožili a zvýšili tempo hry. To im však vydržalo len v presilovej hre počas vylúčenia Vantrobu. Klinec do rakvy demotivovaných žlto-zelených prišiel v 35. minúte v podobe gólu Paľova. Rovnaký hráč mohol udrieť znovu o dve minúty neskôr, v samostatnom nájazde však volil strelu, ktorú Laco vykryl. Druhá tretina sa tak pre Žilinu skončila rovnako nepriaznivo ako tá prvá. Očakávalo sa, že tretia tretina sa tak bude už len dohrávať.

Hneď v úvode poslednej časti hry vyskúšal Fedora prudkou strelou Kokavec, následne pálil na Laca Lisoň. Na ľade sa začalo priostrovať, najskôr sa hneď v 41. minúte do dorážajúceho Rúfusa pustil Hvila, v 44. minúte bolo horúco pred žilinskou striedačkou. V prvom prípade boli vylúčení obaja aktéri, v druhom prípade dostali Petruška a Sýkora po dve minúty a Hudec, ktorý bitku začal, dostal 5 minút plus do konca zápasu. Do tretice sme boli svedkami šarvátky – tentokrát sa musel na lavici hanby schladiť Drevenák so Šechným. Následne sa Žilinčania predviedli aj hokejovejšie, keď si po prvýkrát v zápase vytvorili súvislejší tlak, z ktorého viackrát nebezpečne ohrozili Fedora, no ten aj naďalej odolával. Zvyšok zápasu sa však vrátil do „starých koľají“ a za posledných 10 minút sme mali možnosť vidieť ďalších päť vylúčení, z toho tri na strane hostí. V presilovkách sme ostreľovali Laca koľko to len išlo, no ďalší gól sme už nedali, a tak sme vyhrali so skóre z konca druhej tretiny – 5:0. Fedor shotoutom potvrdil, že v prípade potreby je solídnou dvojkou tímu.