Slávne modelky Adriana Lima, Gigi a Bela Hadid, Cara Delevingne a mnohé ďalšie milujú… box. Bitkárky? Nie. Ženy, ktoré chcú vyzerať a cítiť sa dobre.

Box má dlhú históriu, bol už súčasťou starých olympijských hier. Tento šport určite nie je nuda ani rutina. A nie sú to len direkty, háky, zdviháky, klinče či rozbité nosy a vybité zuby. Je to v prvom rade radosť z pohybu, ale tiež veľká drina, disciplína, cesta k pokore a úcte.

Napriek tomu – alebo práve preto? – sa box, donedávna výsadne mužská záležitosť, stáva čoraz obľúbenejší u žien. Pričom vek nerozhoduje. Ani snaha vyrovnať sa mužom tu nehrá žiadnu rolu (veď už dávno je jasné, že ženy zvládnu všetko). Ide o to, rozhýbať sa, zacvičiť si, zbaviť sa stresu a cítiť sa dobre.

V banskobystrickom klube thajského boxu Firegym sa na pravidelných tréningoch schádza takmer sedemdesiat žien. O ženách v ringu aj o tom, čo znamená len tak si „zaboxovať“, hovoríme s Beatou Belákovou, promotérkou a trénerkou klubu Firegym.

Klub Firegym má už viac ako dvadsať rokov. Odkedy sa vy pohybujete vo svete boxu?

Ako fanúšik už celé roky, po organizačnej a promotérskej stránke posledných štrnásť rokov a trénerstvu sa venujem už desiaty rok. Skúsenosti zbieram kade tade, či už na tréningoch v Thajsku, rôznych seminároch, školeniach a podobne. Aj teraz máme s manželom v pláne obohatiť si trénerské skúsenosti a vzdelanie zase o niečo nové.

Bolo v čase, keď ste sa začali aktívne venovať práci v klube, vidieť v ringu ženy?

Keď sme pred trinástimi rokmi rozbiehali amatérsku ligu v thajskom boxe, Euroligu Muay Thai, bolo skôr raritou vidieť v ringu zápasiť ženy. Postupne sa však tento šport uchytil u krajšieho pohlavia natoľko, že bolo bežné, ak na kolo ligy prišlo aj dvadsať dievčat. Tých žien, ktoré sa z gymu prepracujú až do ringu, samozrejme, nie je až také veľké percento, ale v posledných rokoch thajský box zažil veľký boom u mnohých dievčat a žien aj ako rekreačný alebo doplnkový šport. Vo Firegyme sme postupne rozbehli tréningy určené iba pre ženy. Sú však vedené nekontaktnou formou, ale inak zahŕňajú všetku tú drinu, ktorú na tréningoch podstupujú aj zápasníci. Posledný rok záujem o tréningy žien narástol natoľko, že sme otvorili aj tréning učený pre pokročilé, takže sami ako tréneri vidíme nárast kvality a nadšenie našich zverenkýň.

Takže koľko žien teraz trénuje vo vašom klube?

Pred desiatimi rokmi, keď sme rozbiehali tréningy určené len pre dámy, ich chodilo zopár. Dnes máme vo Firegyme odhadom šesťdesiat až sedemdesiat žien rôzneho veku, ktoré sa tomuto športu venujú pravidelne. Najmladšie dievčatá, ktoré už trénujú so ženami, majú desať rokov, aj keď máme aj štyri až päťročné slečny, ktoré prídu na tréningy detí v ružovej sukničke, ale na vrece búchajú ako draci. Najstaršie dámy, čo u mňa trénujú, prekročili šesťdesiatku, ale trénujú s veľkým nasadením a veľkým nadšením.

Chodia na tréning len tak „zaboxovať“, alebo čo všetko sa deje počas tréningu?

Tréningy sú rôzne, na ženských tréningoch sa venujem dievčatám od úplných začiatočníčok, po pokročilejšie a rada som, keď ku mne zavítajú aj baby, čo už bežne trénujú s chalanmi na tréningoch zápasníkov. Keď mi na tréning príde niekto nový, prvé tréningy venujem hlavne naučeniu základných techník thajského boxu. S využitím kopov, úderov, kolien a lakťov sa potom dá na tréningu zamakať vo vysokej intenzite. Na tréningoch pre ženy sa okrem techniky venujeme hlavne kondičným cvikom, takisto posilňovačkám a programu na chudnutie a rysovanie postavy. Tieto cviky mám sama rokmi odskúšané a pri pravidelnom trénovaní dievčatá na sebe rýchlo vidia zmeny. Keďže je to thajský box, samozrejme, búcha sa do vriec, dievčatá lapujú buď so mnou alebo medzi sebou, takisto veľmi často využívame švihadlo. Každý tréning je trochu iný, ale dievčatá z gymu odchádzajú spotené a vysmiate, z čoho mám veľkú radosť.

Máte v klube aj profesionálne bojovníčky?

Profesionálne momentálne zápasí len Rebeka Beličková. Má len šestnásť rokov a už šesť zápasov a rovnaký počet výhier na konte. Beky, ako ju voláme, je u nás vo Firegyme už viac rokov. Je to veľký talent a myslím, že v budúcnosti má veľkú šancu presadiť sa v tomto športe aj v zahraničí. No aj niektoré zo žien, ktoré aktívne a pravidelne trénujú, sa začínajú javiť, že by sa mohli časom postaviť do ringu.

Kedy ste vy prvý raz vstúpili do ringu s úmyslom zabojovať si?

V zápasovom ringu som ako zápasník nikdy nestála, ale som v ňom a pri ňom veľmi často ako fotograf, organizátor, pomocný tréner. V tréningovom ringu u nás v gyme som denne, trénujem s pokročilými dievčatami, aj s takými, ktoré sa pripravujú na zápasy a potrebujú sparring partnerku. Keď skončím svoj tréning ako trénerka, väčšinou ostanem na tréning zápasníkov a pokročilých, ktoré vedie môj manžel a zároveň hlavný tréner Martin Belák. Je to moje veľké hobby aj výborný mentálny relax po dlhom dni.

Čo, podľa vás, spôsobilo boom v ženskom boxe? Žeby sa ženy chceli aj v boxe vyrovnať mužom?

Nemám pocit, že by záujem o tento šport bol vyrovnávaním síl s mužmi. Väčšina žien, čo chodia ku nám na tréningy, chce schudnúť, alebo chcú športovať a klasické chodenie do fitka ich buď nebaví, alebo takto cvičiť nevedia. Ja osobne trénujem preto, lebo tréning je všestranný, nie je nudný alebo monotónny, niekedy sa rozvíja sila, inokedy robíme na dynamike, inokedy zase technika alebo kondícia. A hlavne, keď poctivo trénujem, vidím rýchlo sama na sebe ten rozdiel. Musím povedať, že pre mňa je motiváciou aj to, že máme s dievčatami dobrý kolektív a na tréningoch je aj zábava, takže sa tam vždy teším.

Žeby predsa len bolo v boxe aj niečo „ženské“?

Box je určite najmä mužskou doménou a podľa mňa ňou aj vždy ostane. Sú ale ženy, ktoré sa vedia nájsť v zápasení v ringu. Celkovo je tento šport vhodný pre každého, kto je zdravotne v poriadku a chce udržovať svoje telo v kondícii. Trénovať thajský box alebo box totiž nutne neznamená biť sa s niekým, je to hlavne o posúvaní svojich možností.

S manželom Martinom Belákom ste sa boxu doslova upísali. Už aj vaši dvaja synovia pobehujú po ringu s boxerskými rukavicami. Keby ste mali dcérku, tiež by to tak bolo?

Keby sme mali dcérku bolo by to tak asi dvojnásobne. Našich chalanov nikdy nebudeme nútiť, aby zápasili, ale chceme, aby trénovali a naučili sa o seba postarať. Vidím, že deťom tréningy, okrem toho že sa rozvíjajú po pohybovej stránke, pomáhajú získavať zdravé sebavedomie. Zároveň však bojové športy učia aj pokore a úcte. Takže aj ako mama to vidím ako super šport pre deti.

Ak by si aj ďalšie ženy chceli zaboxovať vo Firegyme, čo by mali urobiť?

Stačí len prísť. Trénujeme v Radvani na Sládkovičovej, v budove bývalého nábytku Mikušincová. Na prvé tréningy stačí športové oblečenie, rukavice zo začiatku požičiame. Netreba sa báť, tréningy sú nekontaktné, nemusíte vôbec nič vedieť, techniku vás naučíme. Máme super kolektív a na tréningu beriem ohľad na to, keď je niekto nový a kondične alebo silovo nestíha tak ako dámy, čo už trénujem dlho. Takže smelo do toho, pokojne doveďte aj kamošky!