Úspešný dobrovoľnícky projekt z Bratislavy sa dočkal aj banskobystrickej verzie. Zelená hliadka sa v sobotu pustí do čistenia Parku Janka Kráľa.

zelená hliadkaZelenú hliadku založil pred dvoma rokmi 26-ročný Matúš Čupka z Bratislavy. Ako prvé vyčistil spolu so známymi okolie Štadióna Ondreja Nepelu, neskôr sa pustili do väčšieho projektu Chorvátskeho ramena v Petržalke. Do akcie sa vtedy zapojilo 32 dobrovoľníkov, čo bol pre Zelenú hliadku obrovský skok. „Chceli sme sa vymaniť zo skupiny ľudí, ktorí sa stále len sťažujú, a ukázať, že s tým dokážeme niečo urobiť aj sami,“ povedal pre časopis Nota bene Matúš Čupka.

Postupne sa Zelené hliadky objavili aj v Malackách, Senci, Pezinku, Považskej Bystrici či Topoľčanoch. Skupina dobrovoľníkov teraz zakladá banskobystrickú odnož. Participuje v nej občianske združenie EnviroFuture a neformálne združenie Komunita BB. EnviroFuture už v minulosti dobrovoľnícke čistiace brigády organizoval. Naposledy na Tulskej ulici na sídlisku Fončorda. Komunita BB je zase združenie ľudí, ktorí chcú rozvíjať komunitné, dobrovoľnícke a darovacie aktivity v meste. Jednou z aktivít je projekt komunitných záhrad.

Prvou úlohou Zelenej hliadky v Banskej Bystrici je sobotňajšie čistenie Parku Janka Kráľa, za komunizmu nazývaného Leninov park. „Myšlienka je veľmi čerstvá, má tak týždeň. Tento projekt sme chceli využiť na riešenie aktuálneho problému, ktorý vznikol v Leninovom parku,“ hovorí jeden zo zakladateľov Zelenej hliadky Banská Bystrica Peter Féher. Takýmto spôsobom zareagoval na diskusiu, ktorá sa okolo neporiadku v Parku Janka Kráľa rozbehla na sociálnej sieti Facebook.

Féher zdôrazňuje, že Zelená hliadka nemá nahradzovať úlohy samosprávy pri údržbe mesta, aj keď s pracovníkmi mestského úradu komunikujú a spolupracujú. Cieľom je upozorniť ľudí na stav ulíc, ktorý je výsledkom našej vlastnej činnosti.

Do budúcnosti chce Féher prepojiť viaceré komunitné aktivity. „Zelenú hliadku by sme chceli naviazať na projekt Komunitných záhrad. To znamená, organizovať čistenie v lokalitách, kde budú vznikať záhrady, aby sme ukázali občanom v okolí, že myslíme aktívny občiansky prístup vážne. Ďalšie miesta by sme chceli vybrať na základe verejnej diskusie, kedy by občania zvolili najšpinavšie lokality Banskej Bystrici, a to by sme realizovali ako druhú akciu,“ dodáva na záver Féher.