Smrtnú nedeľu máme za sebou. Morenu sme skántrili… odplávala z mesta dole riečkou Bystricou a ďalej po prúde Hrona. Vzala so sebou trápenia, smrť, choroby a zimu. Kvetná nedeľa, aj keby jej počasie neprialo, zavonia jarou. A Veľká noc už klope na dvere.

Vítanie jari je od nepamäti spojené s magickými rituálmi. Jej príchod je po dlhej zime vždy očakávaným obdobím. Vzduch vonku začne voňať prvými kvetmi a štebotanie vtákov je čoraz hlasnejšie a intenzívnejšie. Zvyky, tradície, obyčaje či rôzne obrady vždy tvorili a tvoria dôležitú duchovnú kultúru národa. Na Slovensku sú neodmysliteľnou súčasťou tradičnej ľudovej kultúry, ktorá súvisí s identitou krajiny, so životným štýlom, s myslením i konaním jej obyvateľov. Jednou z týchto tradícií je vynášanie Moreny.

Vyniesli sme Morenu z chotára

Morena sa pobrala preč aj z chotára Banskej Bystrice, a to za prítomnosti desiatok svedkov. Na Smrtnú nedeľu, 17. marca, sa v meste konalo obľúbené podujatie s názvom Vynášanie Moreny. Námestie sa zaplnilo, slnko svietilo, ozýval sa spev, tancovalo sa. To deti z Detského folklórneho súboru Matičiarik názorne predviedli, ako sa so zimou rozlúčiť tradičným spôsobom a pritom aj veľkolepo.

„Nedeľa dva týždne pred Veľkou nocou sa nazýva Smrtná alebo Šúľková, keďže sa na obed jedli šúľance, aby malo obilie veľké a plné klasy. V túto nedeľu sa na našom území dlho zachovával zvyk vynášania Moreny. V niektorých regiónoch Slovenska sa Morena vynášala na Kvetnú nedeľu. Korene tohto prastarého obradu súvisia s predkresťanským výročným obyčajovým cyklom. Morena symbolizovala zimu, s ktorou sa spájala temnota a napokon aj smrť. Dedinské spoločenstvo pociťovalo potrebu zbaviť sa jej, poslať s ňou do nenávratna všetko zlé, temné a choré a otvoriť sa príchodu novej jari,hovorí etnografka SSM Jana Koltonová.

Vynášanie Moreny malo na území Slovenska rozličné podoby. Vynášali ju dievčatá, v dávnejšej minulosti dospelé ženy. Podstatou obradu bolo obchádzanie s figurínou Moreny po dedine za sprievodu obradových piesní, jej vynesenie za dedinu, kde ju vyzliekli a zničili, spálili, roztrhali alebo utopili v rieke či v potoku. Po návrate do dediny dievčatá so spevom obchádzali domy, kde ako výslužku dostávali predovšetkým vajcia.

Odkiaľ pochádza Morena?

Obrad vynášania Moreny má pôvod u našich slovanských predkov, ktorí pravdepodobne obetovali vybraných mladých ľudí. Táto najhodnotnejšia obeta božstvám vegetácie a plodnosti mala získať ich priazeň a súčasne, v zmysle mágie podobnosti, preniesť svoju životaschopnosť na pôdu, venovať svoju fyzickú energiu zemi a podporiť tak znovuoživenie prírody.

V priebehu ďalšieho vývoja boli ľudia nahradení imitáciou a postupne sa menila aj funkcia obradov. Figuríny napodobňujúce ľudí sa stotožňovali so zimou a smrťou. Ich zničenie malo, opäť v zmysle mágie podobnosti, privodiť koniec zimy a s ňou súvisiacich úmrtí.

O význame tohto rituálu svedčí skutočnosť, že figurínu Moreny nenosila len mládež ale aj dospelí a kňazi. Z tohto dôvodu v roku 1366 pražská synoda zakázala vynášanie Moreny a obrady s ňou súvisiace. Uvedený zákaz je tak prvým písomným dokladom o existencii zvyku. Z územia Slovenska sa nám zachoval najstarší písomný doklad zo 16. storočia. V každej zo slovanských krajín nadobudol tento rituál svoje osobitosti, ale podstata, skoncovanie so zimou a smrťou, sa zachovala všade. A tak sme si ho pripomenuli aj tento rok na podujatí Vynášanie Moreny, ktoré pripravilo Stredoslovenské múzeum (SSM).

„S prichádzajúcimi sviatkami jari, Veľkou nocou, sme sa v Stredoslovenskom múzeu rozhodli (nielen) pre Bystričanov pripraviť tradičné zvykové podujatie, akým je v tomto období vynášanie Moreny. V prvej polovici dvadsiateho storočia začal tento zvyk zanikať, no ja som veľmi rád, že vďaka výborným spoluprácam s okolitými folklórnymi súbormi môžeme verejnosti aj naďalej prinášať tento atraktívny zážitok. Tradičné ľudové zvyky sú nehmotným kultúrnym dedičstvom našich predkov, ktoré by sa malo uchovávať a pripomínať. Sám som ostal prekvapený, koľko Bystričanov sa pridalo do nášho sprievodu. Niektorí možno zo zvedavosti, iní to zobrali symbolicky a tešia sa na jar,“ povedal riaditeľ SSM Marcel Pecník.