Banskobystrická Štátna opera pripravuje na záver divadelnej sezóny veľkovýpravné operné dielo. Tentoraz siahla po interpretačne náročnej talianskej romantickej opere Andrea Chénier od skladateľa Umberta Giordana. Dielo, ktoré patrí k vrcholom opernej tvorby konca 19. storočia, zaznie v Banskej Bystrici po prvýkrát.

Dej opery Andrea Chénier sa odohráva v čase Veľkej francúzskej revolúcie, no jeho témou je predovšetkým láska. Krehký a romantický básnik Chénier stojí uprostred krutej revolučnej reality a bojuje o lásku šľachtičnej Maddaleny. V hlavnej postave básnika Chéniera sa predstavia zahraniční tenoristi – Talian Alberto ProfetaZi-Zhao Guo z Číny, ktorý je banskobystrickému publiku už dobre známy ako Otello z rovnomenného diela.

Veľkovýpravené dielo pod taktovkou zvučných mien

Umelecké vedenie Štátnej opery prizvalo na hudobné naštudovanie skúseného talianskeho dirigenta Stefana Romaniho. Dielo režijne pripravuje Andrea Hlinková so svojím osvedčeným umeleckým tímom, v ktorom nechýba renomovaný módny návrhár a kostýmový výtvarník Boris Hanečka a scénografka Miriam Struhárová. Pri tvorbe scény, ale najmä kostýmov, využívajú netradičné materiály a nové technologické postupy, čo prináša úplne iný, nezvyčajný estetický vizuál.

Režisérka Andrea Hlinková začala svoju profesionálnu kariéru práve na pôde banskobystrickej Štátnej opery. Inscenovala tu detskú operu Polepetko, Straussovu Viedenskú krv a Millöckerovho Žobravého študenta. Je podpísaná pod uvedením rôznych slovenských premiér a posledné roky sa jej významne darilo aj v operných produkciách v Českej republike.

Jeden z najvýznamnejších režijných počinov talentovanej režisérky je najmä česká národná opera Libuše, ktorá vznikla pri príležitosti stého výročia vzniku ČSR. Za Verdiho Fallstafa v jej réžii získal hlavný predstaviteľ Jiří Přibyl dokonca Cenu Thálie. Po uvedení Andrého Chéniera bude v budúcej sezóne inscenovať v SND operu Hubička.

Miriam Struhárová, scénografka, kostýmová výtvarníčka, divadelná a filmová architektka je známa predovšetkým unikátnymi kreáciami operných inscenácií, ktoré sa neboja experimentu, no sú vždy divácky mimoriadne atraktívne. Sama priznáva, že opera jej dáva mimoriadne možnosti na realizáciu, čoho dôkazom sú jej diela oceňované kritikou.

Jej scény i kostýmové návrhy nachádzame v inscenáciách všetkých operných scén na Slovensku, mnohých domácich činoherných divadiel klasického i alternatívneho razenia i viacerých divadelných stánkov v Česku. Zapojila sa tiež do medzinárodných umeleckých projektov − inštalácií. Na scéne Štátnej opery vytvorila rôzne významné kreácie.

Premiéry opery Andrea Chénier už čoskoro

Štvordejstvová opera talianskeho verizmu patrí k zlatému fondu svetovej opery, ku ktorému sa operné domy neustále vracajú. Témou opery je láska a základom kontrast. Publikum čaká silný emotívny zážitok.

Premiéry opery Andrea Chénier sa uskutočnia v Štátnej opere v piatok 19. mája a v sobotu 20. mája od 18.30 h.

Bližšie informácie nájdete na sociálnej sieti podujatia. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.