| 31.3.2013

Stolpersteine – kamene zmiznutých

DCIM100MEDIAStolpersteine alebo Kamene zmiznutých sú pôvodne projekt nemeckého umelca Guntera Demniga na pamiatku obetí holokaustu a nacistického režimu. Ten začal v roku 1995 osádzať malé kamene o rozmeroch 10×10 cm pred budovy, kde niekedy žili ľudia, ktorí boli odvlečení a umreli v koncentračných táboroch. Postupne sa projekt rozšíril do jedenástich krajín Európy, kde je uložených dovedna 38-tisíc podobných kameňov.

V Banskej Bystrici boli v roku 2012 osadené kamene pred dvoma budovami. Na Dolnej ulici 27, kde kedysi žil Ernest Šebök a na Námestí SNP 21, kde žila rodina Kemeovcov.

DCIM100MEDIAErnest Šebök bol spoluzakladateľom hokejového a krasokorčuliarskeho klubu, významným obchodníkom z obdobia prvej republiky. Bol súčasťou generácie mešťanostov, ktorí výrazne pomohli Banskej Bystrici k rýchlemu rozvoju. Bol súčasťou generácie, ktorá dokázala spoločným úsilím vybudovať mesto fontán, najkrajšie ulice a domy modernej histórie mesta, alebo aj rozvíjať mestskú elektráreň s neónovym osvetlením námestia, veží či vrchu Urpín.

Rodina Kemeovcov bola majiteľom známej galantérie U Kemov na námestí. Momentálne tu sídli vínny bar.

Dolná ulica 27:

Zväčšiť mapu

Námestie SNP 21:

Zväčšiť mapu

Fotogaléria