| 31.3.2013

Malachovský vodopád

Názov nepriamo napovedá aj lokalitu výskytu. Nachádza sa zhruba dva kilometre od dediny Malachov a vidno ho priamo z cesty, ktorá je súčasťou Malachovskej doliny, ležiacej v údolí Malachovského predhoria. Na začiatku doliny nás víta rázcestník s farebným odlíšením náučných trás.

Malachovsky vodopad_14K cieľu smeruje Prírodovedný náučný chodník. Ten ukazuje cestu nie len k vodopádu, ale aj k ďalšej zaujímavosti doliny, ktorou je Kamenné more. Jeho trasa vedie od rekreačnej lúky Pod Skalkou. Na nej je možné preštudovať si podrobnejšiu mapu s konkrétnym značením miest. Od lúky vedú k vodopádu dve cesty. Jedna trasa, náročnejšia, ale o to zaujímavejšia, smeruje cez dva mosty, prechádzajúce ponad potok Malachovka, ďalej po zelenom značení až k vodopádu. Druhá, jednoduchšia, vedie po asfaltovej ceste, z ktorej ho nemožno prehliadnuť vďaka označeniu a informačnej tabuli.

Tak ako sa menia ročné obdobia, tak sa mení aj samotný vzhľad vodopádu. Najkrajší je v jarnom období, lebo ním preteká najviac vody. Svoj pôvab však neskrýva ani v zime, kedy sa počas tuhých mrazov z neho stáva pôsobivý ľadopád. V lete, a na jeseň, počas daždivých dní mení farby v závislosti od ročného obdobia. Jeho farebnosť dotvára jasnozelená v lete a zlatožltá na jeseň.

Keďže sa jedná o náučný chodník, jeho súčasťou sú náučné tabule, zaplnené hodnotnými fotografiami a informáciami o danom mieste. Turistický chodník k vodopádu je vynovený a orientáciu na ňom zvládne návštevník bez akýchkoľvek problémov. V teplejšie dni si ho môžete vychutnať aj z lavičky. Okrem Prírodovedného chodníka sa môžeme na rázcestníkoch stretnúť aj s Banským chodníkom a s trasou vedenou k Rekreačnej doline. Cesta je nenáročná, vhodná aj pre neturistov, či rodiny s malými deťmi.      

GPS súradnice:
šírka: 48 42.538° SŠ
dĺžka: 19 3.538° VŠ


Zväčšiť mapu

Fotogaléria