Štúdio tanca v Banskej Bystrici prináša aj v novej sezóne viacero zaujímavých inscenácií, ktoré uspokoja aj náročného diváka. V prípade, že dostanete chuť vyplniť svoje voľné jesenné chvíle a zároveň prežiť kultúrny zážitok, predstavenia Štúdia tanca sú pre vás tou vhodnou alternatívou.

Repertoár predstavení, ktoré pre vás nacvičili profesionálni tanečníci Štúdia tanca, odštartuje 23. septembra 2010 o 19:00 hod. predstavením POSED (choreografia CobosMika company) v priestoroch ART – kinosály budovy Europa culture center (bývalý Dom kultúry). Tanečná inscenácia Posed dáva divákovi možnosť odpovedať si na otázku, čo vlastne je jeho skutočnou podstatou. Je to statickosť, či dynamika? Čo nám zostane, keď tanec podrobíme analýze a čas dekompozícii? Celok rozložený na mnoho jednotlivých častí začne naberať obrysy trojrozmerných statických póz, blízkych sochárskemu umeniu. Individualita a virtuozita tanečníka im vdýchnu konkrétny život a dynamiku. Celé predstavenie sa bude niesť v znamení výroku: „Život je pohyb a pohyb je zrkadlom duše…“

Vrámci festivalu Bábkarská Bystrica 2010, ktorá sa tento rok nesie v znamení dvojitého impulzu, predvedie Štúdio tanca dňa 25. septembra 2010 o 16:30, 17:00 a 17:30 hod. predstavenie DOTKNI SA TANCA – Na krídlach draka vo verzii pre deti. Dotkni sa tanca nie je bežná inscenácia z repertoáru divadla. Jedná sa o „site-specific,“ projekt založený na slobodnom prepojení choreografie a improvizovaného pohybu, ktorý do seba vťahuje a prijíma atmosféru miesta. O pár dní neskôr, presne 1. októbra 2010 sa na rovnakom podujatí predstavia profesionálni tanečníci Štúdia tanca vrámci finálového večera, tentokrát ale ako spoluúčinkujúci v performancii s názvom POSLEDNÝ IMPULZ.

Po Bábkarskej Bystrici 2010 budú predstavenia pokračovať opäť v priestoroch ART – kinosály budovy ECC (bývalý Dom kultúry). Ďalšia inscenácia s názvom PENA DNÍ je naplánovaná na 7. októbra 2010 v tradičnom čase o 19:00 hod. Pena dní je činoherno – tanečná inscenácia voľne inšpirovaná slávnou literárnou predlohou Borisa Viana. Elegantne spája prvky verbálneho a neverbálneho divadla plné typickej hravosti, vtipu, ľahkej irónie, metafor, s nádychom dadaizmu a surrealizmu. Je to príbeh o láske, kde tanečníci nehrajú, ale žijú svoje postavy. Atmosféra príbehu je zo začiatku hravá a optimistická, postupne však začína temnieť a na vás možno začne padať tieseň, tak ako aj na hlavné postavy príbehu. Námet aj réžiu mal na starosti významný slovenský režisér Jakub Nvota, ktorý vystihol celú inscenáciu jendo vetou: „Keď sa človek zamiluje, keď túži po kráse, keď skutočne cíti, že každým okamihom žije – to je pena dní…“

Jesennou čerešničkou popri spomínaných zaujímavých predstaveniach Štúdia tanca bude pripravovaná premiéra, ktorej sa choreograficky chopil šikovný umelec, rodák z Banskej Bystrice a medzinárodne známy tanečník Tomáš Danielis. Premiéru tanečnej inscenácie s názvom SKIN si budú môcť milovníci divadla a tanca vychutnať dňa 28. októbra 2010 o 19:00 hod. opäť v priestoroch ART – kinosály budovy ECC. Názov a hlavnú myšlienku inscenácie SKIN poníma choreograf Tomáš Danielis ako spomienky tela, ktoré sú skrytými komnatami duše človeka, ktoré naše telo starostlivo ukrýva.

Keďže sa kvalita na premiérach a reprízach týchto predstavení odrazila aj na veľmi štedrej návštevnosti a zaznamenali sme pozitívne ohlasy či už u laickej alebo odbornej verejnosti, s potešením oznamujeme, že všetky tieto inscenácie samozrejme budú mať ďalšie reprízy ešte na jeseň:)