Predovšetkým v súvislosti s medializovanými informáciami o kvalite vody vo voľných prírodných prameňoch sa občania dožadujú na banskobystrickom Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) informácií o rozboroch vody aj pre domácnosti.

foto: batelle.org

Podľa slov vedúcej tamojšieho odboru hygieny životného prostredia a zdravia MUDr. Kvetoslavy Koppovej, v spádovom území RÚVZ Banská Bystrica, kde spadajú okresy Banská Bystrica a Brezno, sú objednávky na vyšetrenie kvality vody z domácností zriedkavé. „Dôvodom tohto stavu je pravdepodobne situácia v zásobovaní obyvateľstva pitnou vodou z verejných vodovodov, kde v okrese Banská Bystrica je takto zásobovaných 99,72 percenta obyvateľov a v okrese Brezno 97,25 percenta. Pre porovnanie je v SR z verejných vodovodov zásobovaných 86,00 percent obyvateľov, v Banskobystrickom kraji 84,5 percent obyvateľov. Prevádzkovatelia verejných vodovodov zabezpečujú priebežné vyšetrovanie kvality pitnej vody podľa harmonogramu prevádzkovej kontroly. RÚVZ zabezpečuje monitoring kvality pitnej vody priamo u spotrebiteľa – na kohútiku, čo znamená, že kvalitu pitnej vody verejných vodovodov systematicky sledujeme“, konštatuje.

Vyšetrenie jednej vzorky pitnej vody v rozsahu minimálneho rozboru podľa nariadenia vlády SR č. 354/2006 Z.z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na vodu určenú na ľudskú spotrebu a kontrolu kvality vody určenej na ľudskú spotrebu, v laboratóriách RÚVZ stojí 134 €, vrátane odborného odberu vzorky. Vyšetruje sa 13 mikrobiologických a biologických a 15 fyzikálnych a chemických ukazovateľov.

Pretrvávajúci problém v zásobovaní pitnou vodou z verejného vodovodu v spádových okresoch banskobystrického RÚVZ je v obci Pohronský Bukovec. Tu sa voda v úpravni musí upravovať z dôvodu znižovania obsahu arzénu. Úpravňa vody, ktorej technológia bola v nedávnej dobe zrekonštruovaná, má dostatočnú účinnosť, problémy sú v zastaranej a často poruchovej rozvodnej sieti vodovodu. Tento problém v súčasnosti rieši prevádzkovateľ vodovodu. V ostatných spotrebiskách verejných vodovodov nie sú v súčasnosti zaznamenané problémy s kvalitou pitnej vody. Zabezpečenie a sledovanie kvality pitnej vody v súkromných individuálnych zdrojoch – studniach je na zodpovednosti majiteľa zdroja.

Podľa epidemiológov pitná voda, ktorá nie je zdravotne bezpečná v mikrobiologických a biologických ukazovateľoch, môže byť faktorom prenosu infekčných ochorení. Ide predovšetkým o rôzne hnačkové ochorenia, ako je dyzentéria a iné bakteriálne hnačkové ochorenia, ale i žltačky typu A. Voda nezachytených prameňov môže byť kontaminovaná aj močom hlodavcov a môže byť faktorom prenosu leptospirózy. „V okrese Banská Bystrica a Brezno sme dlhodobo nezaznamenali ochorenie, u ktorého by faktorom prenosu bola voda používaná na pitie“, uzatvára tému MUDr. Koppová.