Nedostatočná dopravná infraštruktúra na strednom Slovensku spojila primátorov a starostov, ktorí v máji 2017 založili Iniciatívu stredné Slovensko (ISS).

V piatok sa v Banskej Bystrici stretli členovia výkonného výboru otvoreného združenia opäť, aby rokovali o ďalších krokoch a plánovaných aktivitách. Ich cieľom je 29. novembra 2017  zorganizovať verejnú diskusiu, ktorou opätovne upozornia kompetentných na problematické úseky a chýbajúcu cestnú sieť v stredoslovenskom regióne.

Stredoslovenský región, v porovnaní s ostatnými, v budovaní cestnej siete výrazne zaostáva. Iniciatíva chce svojou činnosťou dosiahnuť dobudovanie diaľnice D1 v úseku Turany – Hubová  a Hubová – Ivachnová, vybudovanie severojužného prepojenia Trstená – Dolný Kubín – Ružomberok – Banská Bystrica – Zvolen – Krupina – Šahy a zároveň súvisiace spojenia Banská Bystrica – Brezno – Telgárt, Zvolen – Lučenec – Tornaľa. Členovia iniciatívy od svojho založenia podnikli už niekoľko krokov. Okrem toho, že navštívili zasadnutia regionálnych ZMOS-ov stredného Slovenska, ktoré im vyjadrili absolútnu podporu, chcú  zmobilizovať a dosiahnuť aj podporu  medzi verejnosťou.

„V závere novembra plánujeme zorganizovať verejnú diskusiu zameranú na aktivity Iniciatívy stredné Slovensko a opätovne kompetentných upozorniť na kritickú dopravnú situáciu v našom regióne. Chceme, aby sa našimi problémami začali skutočne zaoberať a aby sme boli informovaní, v akom štádiu je projektová príprava jednotlivých úsekov trasy severojužného prepojenia Slovenska. Zároveň rozbiehame petičnú akciu, čím chceme získať aj podporu od obyvateľov, ktorí tiež dlhodobo upozorňujú na nedostatočnú dopravnú infraštruktúru,“ hovorí primátor Banskej Bystrice Ján Nosko, predseda iniciatívy.

Rýchlostná, kapacitná a bezpečná cestná sieť je nevyhnutná nielen z pohľadu príchodu potenciálnych investorov, ale aj z hľadiska podpory existujúcich podnikateľov. Primátori a starostovia nevylučujú aj organizovanie protestných akcií obyvateľov.

„Pozorujeme prejavy občianskej nespokojnosti. Verejnosť vníma, že sa tieto problémy  neriešia a na budovanie cestnej infraštruktúry sa do nášho regiónu vôbec nedostávajú financie. Verím, že  týmito aktivitami rozhýbeme procesy, ktoré na Národnej diaľničnej spoločnosti dlhodobo spali a upozorníme na to, že táto situácia si vyžaduje koncepčné a reálne riešenia,“ dopĺňa Nosko.

V Ružomberku už majú s organizovaním protestných zhromaždení početné skúsenosti. „Takéto aktivity určite prinášajú nejaký efekt. Avšak vnímame, že váha iniciatívy je väčšia ako jednotlivé samostatné protesty dotknutých samospráv. Naše spoločné úsilie smeruje aj k tomu, aby sa pri budovaní severojužného prepojenia myslelo na to, že spojenie z poľského Krakova cez Oravu, stredné Slovensko až do Budapešti, je pre rozvoj nášho regiónu životne dôležité,“ hovorí Igor Čombor, primátor mesta Ružomberok.

Zasadnutia Výkonného výboru Iniciatívy stredné Slovensko sa zúčastnil aj budúci župan Ján Lunter. Združeniu vyjadril podporu. „Som rád, že primátor Nosko vytvoril takúto iniciatívu, lebo by to mala byť najmä  úloha župy. Prijal som pozvanie do tejto skupiny a budem úzko spolupracovať. Mojou úlohou bude podporiť každú aktivitu a upozorniť na to, že náš kraj upadá. Tam, kde nie sú cesty, máme prázdne priemyselné parky,“ dodáva.