Vláda schválila mimoriadne opatrenia o zákaze vychádzania a tzv. lockdownu. Tie napokon nastanú už od soboty, 19. decembra. O prijatých opatreniach prekvapujúco neinformoval premiér Igor Matovič (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA), ale vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina).
Zákaz vychádzania začína opätovne platiť v sobotu o 5.00 h ráno. Výnimkami zo zákazu vychádzania budú:
- cesta do zamestnania alebo za výkonom podnikateľskej činnosti,
- cesta do najbližších potravín, lekárne, drogérie a ďalších, ako sú optiky, chovateľské potreby, čerpacie stanice, ale aj cesta do banky či poisťovne, na poštu či výdajné miesta zásielok,
- cesta k lekárovi do zdravotníckych zariadení,
- cesta v súvislosti so starostlivosťou o blízku osobu, za dieťaťom, ale aj cesta na pohreb, krsty či sobáše i bežnú bohoslužbu,
- cesta v súvislosti so starostlivosťou o zvieratá,
- cesta na testovanie na Covid-19,
- pobyt a prechádzky v prírode a individuálny šport, vrátane bežkovania a lyžovania.
Za ďalších obmedzení je povolená aj cesta za účelom rekreácie. Zostávajú tak otvorené napríklad lyžiarske strediská, návštevníci však musia mať negatívny Ag alebo PCR test, ktorý nie je starší ako 72-hodín. Ostatné obchody a služby, ktoré uvedené výnimky nepokrývajú, zostávajú od soboty zatvorené.
Pre stretávanie rodín vláda vytvorila pravidlo maximálne dvoch domácností, ktoré sa počas sviatkov môžu vzájomne stretávať. Ako poznamenal vicepremiér Holý, v prípade stretnutia viac než dvoch domácností, pôjde o porušenie zákazu vychádzania, ktoré môže byť postihované.
Cestovanie nateraz vláda neobmedzila. Zákaz vychádzania preto neznamená zákaz prekročenia hraníc okresu. Povolené zostáva za platných podmienok aj pricestovanie na Slovensko či vycestovanie z krajiny podľa podmienok krajiny príjazdu.
„Slovensko čaká lockdown, čaká utrpenie. Napriek tomu verím, že za týmto utrpením bude svetielko nádeje, ktoré nám prináša vakcinácia,“ povedal až na následnom brífingu premiér Igor Matovič. Poznamenal, že jediné východisko, ktorým sa dalo predísť lockdownu, podľa neho bolo hromadné testovanie, za ktoré bol podľa svojich slov terčom výsmechu.
Kritizoval zároveň ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), ktorý podľa neho nezaistil dostatočné množstvo antigénových testov. Premiér následne reagoval aj na výzvu prezidentky, aby politici spolupracovali a vzájomne sa neobviňovali. „Pani prezidentka sa v prvom rade pokúsila odsabotovať masívne plošné testovanie, ktoré sme robili na prelome októbra a novembra,“ reagoval Matovič.
Po lockdowne podľa Covid-automatu
Uvedený „lockdown“ má platiť do 10. januára. Vláda na stredajšom rokovaní schválila tiež fungovanie celoplošného pandemického „semaforu“, ktorý na základe určených kritérií vymedzí rozsah prijímaných protiepidemických opatrení a obmedzení spoločenského života. Bude tiež určovať podmienky pre to, či majú byť prijímané iba regionálne alebo celoplošné opatrenia.
Covid-automat bude vychádzať z počtu nových prípadov za uplynulých sedem dní, počtu hospitalizovaných a takzvaného efektívneho reprodukčného čísla.
Podmienkou platnosti len regionálnych a nie celoplošných opatrení, je napríklad počet hospitalizovaných pacientov, ktorý nesmie v takomto prípade prekročiť spolu 1500. V súčasnosti je v slovenských nemocniciach hospitalizovaných 2105 osôb s potvrdeným ochorením Covid-19. Zároveň musí byť len pre regionálnu platnosť opatrení splnená podmienka, že efektívne reprodukčné číslo neprekročí 1,1 a priemerný počet nových prípadov za týždeň nebude vyšší ako 1-tisíc. Len za utorok na Slovensku pribudlo prostredníctvom PCR testovania 3565 prípadov, spolu s antigénnym testovaním takmer 8-tisíc.
Uvoľňovanie opatrení je závislé od poklesu aspoň dvoch z trojice sledovaných kritérií do nižšieho stupňa a bude možné až po 10 dňoch od prehodnotenia.
Prejednali aj očkovanie
Ministri sa v stredu zaoberali aj stratégiou očkovania. Tá počíta s tým, že na Slovensku by mohlo byť zaočkovaných až 3,3 milióna obyvateľov. Stratégia hovorí o vytvorení najskôr takmer troch desiatok očkovacích miest, následne takmer osemdesiatky v každom okrese. Očkovanie bude dobrovoľné a bezplatné, prebiehajúce na základe predchádzajúcej registrácie a postupne podľa určenej prioritizácie.
V prvej fáze sa bude očkovať napríklad zdravotnícky personál, zamestnanci zariadení sociálnych služieb či zamestnanci kritickej infraštruktúry a silových zložiek. V druhej vlne očkovania by už mala nasledovať širšia skupina verejnosti, v rámci ktorej budú zaočkovaní pacienti a klienti domovov sociálnych služieb a starší pacienti a ľudia s chronickými ochoreniami a pacienti s množstvom vybraných zdravotných diagnóz. V tretej vlne sa počíta s očkovaním učiteľov či marginalizovaných skupín. Až následne bude očkovanie dostupné pri ostatnú širokú verejnosť nad 18-rokov.
Európska lieková agentúra by mala prvú z vakcín schváliť predbežne už na budúci týždeň a následné rozhodnutie Európskej komisie je očakávané do niekoľkých dní. Prvé vakcíny by tak mali byť aj na Slovensko dodané najneskôr v úvode nového roka. Ich počty v prvých dodávkach však môžu byť, s ohľadom na obmedzené výrobné kapacity, nízke.