Zaobstarať si notebook na hry alebo herné PC je dilema, pred ktorým stojí rad užívateľov. Pre koho je notebook vhodný a prečo?

Notebook versus PC, v čom je rozdiel?

Obstaranie herného notebooku by mali zvážiť všetci, ktorí s notebookom potrebujú častejšie z rôznych dôvodov cestovať.

V ostatných prípadoch je spravidla vhodnejšie si zaobstarať herný počítač. Má to hneď niekoľko dôvodov. Tým prvým je znateľne lepšia ergonómia práce. U notebooku je samozrejme možné to riešiť externým monitorom aj klávesnicou a pridanou myšou. Znamená to však ďalšie výdavky.

Druhým dôvodom, prečo sa oplatí skôr herný počítač, je potenciálne riziko prehrievania. V malom tele notebooku k nemu dochádza veľmi často. Jednotlivé komponenty sa potom ničia a práca s notebookom nie je ani komfortná, pretože zariadenie je príliš hlučné.

Každé zariadenie sa v čase nevyhnutne zanesie prachom, ktorý prehrievanie zhoršuje. Preto je nutné pamätať na pravidelné čistenie. Vyčistiť notebook pri niektorých modeloch znamená prakticky kompletne ho rozobrať. Ani pre profesionála nemusí byť úplne ľahké rozobrať pevne držiace plastové zámky. Herné PC sa čistí ľahšie.

Porovnanie výkonnosti stolného počítača a notebooku

Najdôležitejším parametrom každého herného zariadenia je výkon. Všeobecne možno povedať, že aj dostatočne výkonné notebooky existujú. Prakticky vždy však budú výkonovo slabšie ako počítač. Tieto zariadenia trpia hlavne nedostatkom RAM. Navyše sa do budúcnosti prakticky nedá ich výkon rozšíriť výmenou ďalších komponentov.

U notebooku nebýva možné vymeniť grafickú karta či procesor, teda dve hlavné súčasti. Len ťažko možno nahradiť RAM. Aby váš herný zážitok bol skutočne plnohodnotný, zariadenie by malo disponovať najlepšie grafickou kartou z radu GeForce RTX, prípadne AMD Radeon R9. Za bezproblémový procesor vhodný aj pre hranie náročných hier možno považovať najmenej Intel Core i7.

Pre náročnejších hráčov je možné taktiež odporučiť aspoň 16 GB RAM. V herných počítačoch majú kvôli dostatočnej kapacite ešte stále svoje miesto klasickej disky. Najmenej by sa malo jednať o kapacitu 1 TB. Zároveň však ale kvôli rýchlosti využijete aj SSD. A to aspoň s kapacitou 128 alebo 256 GB.

Koľko si na zariadení pripraviť

Ruka v ruke s výkonnosťou každého zariadenia kráča tiež cena. Herné notebooky patria k tomu najdrahšiemu, čo v tomto segmente môžete kúpiť. V priemere je nutné si na herný notebook pripraviť najmenej 700 eur.

Nie je ale samozrejme problém zaplatiť za neho oveľa viac, možno povedať, že horná hranica prakticky neexistuje. Aj náročný hráč si v zásade vystačí s počítačovou zostavou za cca 700 eur. Aj v tomto segmente si pochopiteľne môžete dopriať náročnejšie zariadenie a kúpiť si ho vo vyšších cenových reláciách.

Pri porovnaní s notebookom však prakticky vždy ušetríte. Keď netrváte na prenosnosti, možno povedať, že nákup PC sa oproti hernému notebooku oplatí prakticky po všetkých stránkach.

Ako ušetriť pri kúpe herného stroja

Riešením je repasovaná výpočtová technika. Ľudia sa niekedy bránia kúpe repasovaných notebookov alebo PC. Použité herné notebooky ale nepredstavujú žiadne riziko. Naopak, môžete vďaka nim ušetriť až 70 % nákladov, ktoré by ste inak investovali do nového herného notebooku.

Aj keď sa jedná o lacný herný notebook, každý kus prechádza náročným testovaním tak, aby bol notebook pripravený na nevšedné herné zážitky. Pokiaľ nie je niektorý komponentov úplne v poriadku, je samozrejme nahradený za nový.

Tým sa zvyšuje spoľahlivosť týchto použitých herných strojov. Možno by vás mohla zaujímať otázka záruky, ktorá sa na tieto modely dáva. Tá sa u týchto repasovaných strojov pohybuje na 12 mesiacoch, čo je dostačujúce.

Väčšej záruky sa bohužiaľ nedočkáte. Napriek tomu ale možno vďaka repasovanému notebooku ušetriť nemalé peniaze, a zahrať si dychberúce novinky na poli počítačových hier na tie najvyššie detaily, bez sekania. Viac na inComputer.sk.