Čie zbrane spôsobujú utečeneckú krízu? Pod týmto názvom sa nesie diskusné turné v slovenských mestách, organizované Amnesty International Slovensko. Vo štvrtok 27. októbra sa na túto tému bude diskutovať v banskobystrickej Záhrade.

zahradacnkDiskusiami chce Amnesty International (AI) upozorniť na to, že Slovensko dlhodobo odmieta prijať svoju zodpovednosť za ľudí, ktorí utekajú pred násilím a konfliktami. Na druhej strane však stále pokračuje v nezodpovednom obchode so zbraňami a ďalšími výrobkami obranného priemyslu, ktoré sú zo Slovenska vyvážané do krajín v nestabilných a vojnových oblastiach. Tieto zbrane pritom môžu byť zneužité na páchanie závažných porušení ľudských práv.Konflikty, ktoré vyhnali stovky tisíc ľudí zo svojich domovov v Iraku či Sýrii, sú na Slovensku vnímané najmä cez utečeneckú krízu. Menej sa už rozpráva o tom, že sú to aj slovenské zbrane, ktoré v konflikte zabíjajú. Kto za to nesie zodpovednosť? Ten čo zbraň používa, alebo ten čo ju predá?

Dohoda o obchode so zbraňami, ktorá vstúpila do platnosti 24. decembra 2014 obsahuje pravidlá, podľa ktorých majú štáty zastaviť prísun zbraní do krajín, v ktorých môžu byť použité na páchanie zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov alebo závažných porušení ľudských práv. Vlády, ktoré sa zaviazali k plneniu Zmluvy (medzi nimi aj Slovensko), musia objektívne odhadnúť či existuje riziko, že tieto zbrane by mohli byť použité na páchanie zločinov proti ľudským právam. Súčasťou záväzkov členských krajín je aj povinnosť podať výročnú správu o autorizovaných a uskutočnených presunoch. Slovensko sa ako jediná krajina rozhodla túto správu nezverejniť.

kazete-bomby-v-olivovom-haji-simon-conway-zdroj_aiAko sa uvádza v petícii, ktorú AI Slovensko vyhlásila v utorok 30. augusta, Slovenská republika dlhodobo odmieta prijať svoju zodpovednosť za ľudí, ktorí utekajú pred násilím a konfliktami. Za minulý rok bolo na Slovensku udelených len 8 azylov a navyše Slovensko odmietlo prijať mechanizmus prerozdelenia ľudí na úteku z Grécka a Talianska navrhnutý EÚ. AI vyzýva predsedu vlády Roberta Fica, aby prevzal podiel zodpovednosti Slovenska za ľudí na úteku a zastavil obchod so smrťou.

O obchode so zbraňami, jeho dopade na utečeneckú krízu a slovenskej zodpovednosti bude vo štvrtok 27. októbra v Záhrade CNK v Banskej Bystrici diskutovať Rado Sloboda s Luciou Bernátovou z Amnesty International Slovensko. Záhradný Skleník s názvom Slovenské zbrane zabíjajú sa začína o 19. hod.