Quantcast

Po Bratislave a Ružomberku je Banská Bystrica tretím mestom na Slovensku, ktorého obyvatelia budú priamo rozhodovať o časti rozpočtu. Mestskí poslanci tento mechanizmus schválili v závere minulého roka.

euro mena bbonline.sk FRCieľom participatívneho rozpočtu je v niekoľkých kolách verejných diskusií nájsť priority a zhodu na tom, kam by mali byť prostriedky v sume 20-tisíc eur investované.

Banskobystričania môžu svoje predstavy a názory prezentovať na prvom diskusnom fóre k participatívnemu rozpočtu, ktoré sa bude konať vo štvrtok 13. februára o 16.00 h vo Veľkej sieni Mestského úradu.

Občiansky rozpočet by mal smerovať na projekty v jednotlivých častiach mesta. Na ktoré konkrétne napokon peniaze poputujú, sa rozhodne na ďalšom takomto stretnutí hlasovaním.  Na prvom stretnutí sa bude diskutovať o oblastiach, ktorých by sa projekty mali týkať a ich prvotnej koordinácii.

Poslanci mestského zastupiteľstva schválili v zásadách rozpočtového hospodárenia pojem participatívneho rozpočtu a neskôr aj jeho štatút. Zastupiteľstvo vyčlenilo pre tento účel 20-tisíc eur, a to na úkor peňazí pre volebné obvody. To sa síce nepozdávalo niektorým nezávislým poslancom, no napokon poslanci naprieč politickým spektrom súhlasili so zavedením participatívneho rozpočtu v Banskej Bystrici