Piatkovou premiérou novej tanečnej hudobno-dramatickej hry Verdi v réžii Dany Dinkovej a pod dirigentskou taktovkou Igora Bullu, začne už dvadsiaty ročník festivalu banskobystrickej Štátnej opery.

bbhd_2013Banskobystrické hudobné dni prinesú aj v tomto roku týždeň lákavých predstavení a koncertov. Začínajú v piatok 18. októbra a potrvajú do piatka 25. októbra. Otvorí ich premiéra životopisnej inscenácie o živote Giuseppe Verdiho. Tá je popretkávaná časťami jeho najznámejších diel, podmanivými sólovými výstupmi i strhujúcimi zbormi, ktoré reprezentuje snáď najznámejší z nich: Zbor Židov. V hlavných rolách sa predstavia Ján Kožuch (Verdi), Šimon Svitok (Oswald), Katarína Procházková (Giuseppina Strepponi) a Katarína Vovková (Teresa Stolz). Špeciálnym hosťom premiéry bude jeden z najväčších talianskych operných, divadelných, filmových a televíznych režisérov 20. storočia Gianfranco De Bosio.

Kontratenorista Luis Peças z Portugalska sa predstaví samostatným koncertom v kostole Františka Xaverského v Banskej Bystrici v sobotu večer. Za inštrumentálneho sprievodu Joao Santosa predvedie diela z tvorby barokových majstrov. V nedeľu sa v priestoroch Štátnej opery predstaví Slovenská filharmónia. Uvedú Koncert pre husle a orchester D dur op.77 Johannesa Brahmsa a slávnu Beethovenovu Symfóniu č. 3 Eroica.

V pondelok dopoludnia si s hrou Polepetko v podaní zvolenského Divadla J. G. Tajovského prídu na svoje najmenší diváci, ale bezpochyby aj ich rodičia. V utorok večer je potom naplánovaná klasická opera v podaní domácej Štátnej opery. Čajkovskeho Eugen Onegin podľa známeho Puškinovho románu.

V stredu sa v Bohéma klube Štátnej opery uskutoční konferencia venovaná téme hudobného odkazu velikánov operného umenia Giuseppe Verdiho a Richarda Wagnera. Večer bude potom na programe vokálny koncert „a cappella“ formácie Close Harmony Friends. Banskobystrické hudobné dni vyvrcholia v piatok večer Koncertom pre opernú divu, venovanému životnému jubileu dlhoročnej sólistky Štátnej opery, sopranistky Dagmar Rohovej-Boksovej.

Vstupenky na jednotlivé predstavenia je možné si rezervovať na telefónnych číslach 048/ 2457 123-5, 0907 808 871, 0918 971 465, rezervacie@stateopera.sk alebo cez internetovú stránku…