Aj tento rok, už tradične 16. septembra, odštartovala najväčšia európska kampaň na podporu udržateľnej mestskej mobility. Aktuálny ročník je rekordný v počte zapojených samospráv. Európsky týždeň mobility končí Dňom bez áut, vo štvrtok 22. septembra.

V deň oficiálneho štartu Európskeho týždňa mobility (ETM) bolo v rámci Slovenska do kampane zapojených 63 samospráv a zaregistrovaných aj 18 organizácií so svojimi aktivitami, čo je doposiaľ najviac za celú históriu kampane.

Európsky týždeň mobility 2022:

„Motorová doprava je jedným z odvetví, kde sa produkcia emisií stále zvyšuje. Je preto potrebné vynaložiť značné úsilie na dosiahnutie záväzného cieľa EÚ dosiahnuť do roku 2030 čisté domáce zníženie emisií skleníkových plynov v porovnaní s rokom 1990 aspoň o 55 percent, ako stanovuje Európska zelená dohoda, ku ktorej sme sa zaviazali. Keďže ide o veľkú výzvu, je nevyhnutné, aby všetky zainteresované strany a mestá spolupracovali, s cieľom výrazne znížiť emisie z mestskej mobility. Som preto rád, že tento rok sme dosiahli rekord v počte zapojených samospráv a prajem im úspešnú realizáciu naplánovaných podujatí,“ uviedol generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Michal Maco.

ETM je už od roku 2002 významnou príležitosťou na verejnú prezentáciu alternatívnych foriem dopravy a zároveň možnosťou, ako upriamiť pozornosť spoločnosti na tému udržateľnej mobility a životného prostredia. Aj v aktuálnom ročníku si samosprávy pripravili mnoho podujatí a pestrý sprievodný program.

„Tohtoročné aktivity a podujatia sú organizované v súlade s témou Lepšia dostupnosť, s mottom Cestujme zodpovedne. Mestá, obce ale aj organizácie pripravili množstvo podujatí, ktorými budú motivovať obyvateľov, aby aspoň počas týždňa nechali autá doma a svoje cesty absolvovali peši, bicyklom, alebo verejnou dopravou. Zapojené sú aj vyššie územné celky, niektoré cestujúcich vyzývajú presadnúť na hromadnú dopravu, napríklad za zvýhodnené vstupné do krajských kultúrnych inštitúcií alebo bezplatné využitie cyklobusov, “ hovorí Andrea Štulajterová, poverená SAŽP koordináciou kampane.

Týždeň mobility v Banskej Bystrici

V Banskej Bystrici ETM v piatok 16. septembra otvorilo udeľovanie cien víťazom kampane Do práce na bicykli. Banská Bystrica v tejto kampani obsadila 30. miesto (spomedzi 105 samospráv), s celkovým počtom 42 689 najazdených kilometrov a 13 229 kg ušetreného oxidu uhličitého.

A čo všetko je pre obyvateľov a obyvateľky mesta pripravené v rámci ETM? Tento víkend, v sobotu 17. a nedeľu 18. septembra bude obľúbený cyklobus premávať zadarmo. Ako už iste mnohí vedia, v sobotu cyklobus smeruje zo Strieborného námestia na Donovaly (9.15 h) a Strelníky (10.55 h), v nedeľu na Malý Šturec (9.15 h) a na Šachtičky (9.55 h). Spoj prepraví maximálne 45 bicyklov, z toho 7 elektrobicyklov.

Tradičné potulky mestom budú tentoraz netradičné avšak jedinečné Zážitky na bicykli. Povedú k netradičným miestam, od kláštora Uršulíniek k rodovým sídlam Radvanských. Cyklopotulky štartujú v nedeľu 18. septembra o 14.00 h pri Mariánskom stĺpe na Námestí SNP.

Súčasťou ETM v Banskej Bystrici je aj súťaž Kto z koho (pondelok 19. september) a dopravná výchova pre deti Základnej školy na Triede SNP 20. Za účasti Mestskej polície si deti osvoja základné zručnosti, vedomosti a návyky zamerané na bezpečné správanie sa v rôznych dopravných situáciách (utorok 20. september). V Cikkerovej sieni radnice sa v stredu 21. septembra (16.00 h) uskutoční verejná diskusia na tému Plán udržateľnej mobility. Obyvatelia nielen Banskej Bystrice ale aj okolitých obcí môžu na diskusii vyjadriť svoje podnety a pripomienky. V stredu si môžete vyskúšať aj jazdu na e-bajku a dozvedieť sa o novinkách zo sveta e-bajkov (od 10.00 do 16.00 h pred radnicou).

Určite zaujme a poteší aj výstava fotografií a malieb malých umelcov, ktorá vo štvrtok 22. septembra ozdobí priestory Mestského úradu. Škôlkari na nej vystavujú svoje diela, vytvorené na tému Najlepšie vyzdobený alebo najobľúbenejší ekologický dopravný prostriedok.

Nechajte auto doma

Ak necháte počas tohto víkendu auto doma, môžete za polovičné vstupné navštíviť vybrané múzeá a galérie v Banskobystrickom kraji. Medzi nimi Stredoslovenské múzeum, Stredoslovenskú galériu a Múzeum SNP v Banskej Bystrici, ako aj Slovenské múzeum máp v Kynceľovej. No zájsť môžete aj do Hutníckeho skanzenu v Hronci , do Slovenskej národnej galérie na Zvolenskom zámku či do Galérie Jána Kulicha vo Zvolenskej Slatine a ďalších. Chodcov, cyklistov, kolobežkárov alebo tých, ktorí pri ceste za kultúrou využijú vlak alebo autobus, odmení šestnásť vybraných múzeí a galérií polovičnou zľavou zo vstupného. Akcia, ktorú zastrešuje Banskobystrický samosprávny kraj, má prispieť nielen k zníženiu emisií, vyprodukovaných pri využití individuálnej dopravy, ale aj k zvýšeniu návštevnosti kultúrnych inštitúcií.

Európsky týždeň mobility aj v tomto roku podporuje Železničná spoločnosť Slovensko, ktorá od 16. do 22. septembra ponúka všetkým cestujúcim možnosť prepravy vlakmi kategórie osobných vlakov a regionálnych expresov v 2. vozňovej triede za polovičné cestovné. Zároveň sa počas tohto týždňa budú vo vlakoch uvedených kategórií bezplatne prepravovať bicykle. Viac informácií nájdete aj na tomto odkaze.

Vyhlasovateľom kampane Európsky týždeň mobility je Európska komisia na Slovensku, kampaň zastrešuje Ministerstvo životného prostredia SR a národným koordinátorom je od roku 2014 Slovenská agentúra životného prostredia.