V Thurzovom dome sa vo štvrtok (02. júna 2011) o 15:00 uskutoční vernisáž výstavy Za vôňou tabaku II. Stredoslovenské múzeum ju pripravilo kvôli úspešnosti výstavy Za vôňou tabaku z roku 2008, ktorá prezentovala fond Stredoslovenského múzea a súkromných zberateľov. Autorom pokračujúcej výstavy je Filip Glocko a potrvá do 28. augusta 2011.

Fajkárstvo sa teší v poslednej dobe čoraz väčšiemu záujmu a popularite. Výstava je reflexiou a pohľadom na stav fajkových zbierok vo vybraných múzeách Slovenska. Sedem muzeálnych subjektov, jeden súkronmný zberateľ a Občianske Združenie historických fajok Nitra ponúkne na výstave „Za vôňou tabaku II“ to najlepšie zo svojich fondov.

Návštevník sa  dozvie o vývoji fajkárstva v Európe. V časti história sa dozvie o prvých pokusoch o prinesenie tabaku zo zámoria a jeho rozšírení po európskom kontinente. Osobitná kapitola je venovaná histórii fajkárstva v Uhorsku a na Slovensku.

Expozícia je zostavená z niekoľko sto fajok z rôznych materiálov, proveniencií a období. Najstaršie vystavené fajky pochádzajú zo 17.storočia a sú dielom holandských fajkárov.

Hlavná pozornosť bude venovaná fajkám z morskej peny – ušľachtilému materiálu využívanému pri tvorbe fajok. Slovenský fajkový unikát budú zastupovať fajky tzv. Štiavničky, kde sa návštevník zoznámi okrem exponátov aj s minidieľnou na výrobu týchto predmetov.