Takýto obraz sme mohli v aktuálnej sezóne sledovať doposiaľ len 19-krát, čo je pri počte 11 odohraných zápasoch veľmi málo.

Nový hlavný tréner banskobystrických „baranov“ Alpo Suhonen zatiaľ veľa dôvodov na radosť či prijímanie pochvál nemá. Jeho mužstvo doposiaľ výkonmi neohúrilo a po jedenástich stretnutiach ho v tabuľke možno nájsť na siedmom mieste.

Pre HC ’05 Banská Bystrica je aktuálna sezóna Tipsport extraligy štvrtou v „novej ére“. Práve v minulom ročníku obsadil hokejový klub spod Urpína celkové tretie miesto a očakávania pred tým nasledujúcim boli oprávnene veľké. Fanúšikovia ako aj vedenie tímu však doposiaľ veľa dôvodov na úsmev nemajú. „Baranom“ po jedenástich zápasoch patrí siedme miesto a obzvlášť potupná pre nich bola hlavne nedávna prehra proti mladíkom z reprezentačnej dvadsiatky. Za posledných šesť zápasov činí bodový zisk tímu 3 body z 18 možných. Podarí sa klesajúci trend zastaviť a začnú „nulapäťky“ vyhrávať? Ťažko povedať. Chyby sú však známe, treba ich „len“ odstrániť.

Strelecká impotencia

Jedným z hlavných kameňov úrazu je strelecká efektivita, od ktorej sa odvíja všetko ostatné. Znie to možno ako klišé, no bez istého počtu gólov sa vyhrávať nedá a banskobystrických 19 presných zásahov v 11 stretnutiach je žalostne málo. Keď sa pozrieme na výsledky ostatných tímov, ktoré pri svojich víťazstvách strieľajú približne 4-5 gólov, je priemer 1,7 červeno-bielych pukov v bráne súpera za zápas alarmujúci. V tímových tabuľkách by ste pritom len veľmi ťažko našli zopár hráčov, ktorí majú v štatistike plus/mínus kladné číslo. Problém si uvedomuje aj tréner Suhonen, ktorý posledný zápas okomentoval slovami: “Mali sme za sebou veľmi náročný týždeň. Stále sa trápime s rovnakým problémom, ktorým je neschopnosť streliť gól ani z tých najväčších šancí. Dobré príležitosti sme mali aj dnes, rovnako však ostali nepremenené. Začína sa to odrážať už aj na psychike hráčov.”

Keď sú presilové hry nevýhodou

Presilová hra je s obľubou označovaná aj ako „početná výhoda“. Je však otázne, či dokopy 71 minút tejto hernej situácie v podaní „baranov“ možno označiť za skutočnú výhodu. Tí totiž v tomto čase, rozdelenom do 42 presiloviek, skórovali iba raz (aj to v hre 5 na 3), a čo viac, ešte v ňom trikrát inkasovali. Len pre porovnanie, Skalica odohrala doposiaľ o osem minút presiloviek viac, gólov v nich však dala jedenásť.

Keď hviezdy zhasínajú

V Banskej Bystrici si veľa sľubovali aj od príchodu hráčov, ktorí sa na Slovensku tešia dobrej reputácii. Jedným z nich bol niekoľkonásobný slovenský majster Richard Kapuš. Ten však do dnešných dní svojimi výkonmi neoslnil a na ľade ho miestami takmer nevidieť. Lepšie na tom nie je ani Kokavec, či zahraničné posily v osobách Haverinena, Jokilu a Krisstoffersona, aj keď posledný menovaný je druhým najproduktívnejším „baranom“ (5 bodov v 11 zápasoch). Otázne je, ako sa rozohrá Roman Tománek, ktorý pred niekoľkými dňami prišiel z českej Mladej Boleslavi, kde nenaplnil očakávania klubu a za sedem stretnutí nepripísal ani jeden kanadský bod. Jeho prvý zápas doma napovedal, že minuloročný najlepší strelec slovenskej extraligy by mohol byť aj v aktuálnom ročníku platným hráčom, to však bude platiť iba ak dokáže premieňať vyložené šance, ktoré sa pod Urpínom doteraz len zahadzujú. Veriť pritom v spasenie jedným hráčom by bolo trúfalé, lídra v tíme však jednoznačne treba.

Suhonen, Staš či Országh strieľať góly nemôžu

Množstvo laických odborníkov pri hľadaní vinníka ukazuje prstom na vyššie poschodie striedačky. Fakt je však ten, že tréneri odvádzajú v celku dobrú robotu. Dotlačili hráčov k tomu, aby hrali útočne a vypracovali si šance. Ich zahadzovanie však už v konečnom dôsledku nie je odrazom zlyhania kouča, ale hráča. Suhonen to ako zahraničný tréner na Slovensku nemá ľahké a určite nie je všetkým pochuti, jeho bývalí zamestnávatelia z klubov svetového formátu mu však nedôverovali len pre jeho modré oči.

Riešenie možno hľadať v jednoduchosti

Nájsť problém je jedna vec, vyriešiť ho je druhá. Všeobecne je teda jasné, že tím nehrá zle, no problém je v koncovke. Moment, kedy máte adrenalín v krvi a ste v strede boja, s pukom na hokejke, pred odkrytou bránou pri ktorej sa navyše hmýri jedno telo cez druhé sa nedá natrénovať. Vtedy potrebujete len šťastie a chladnú hlavu. Oboje však chýba. Šťastena je urazená a ťažko udržať chladnú hlavu, keď prehrávate zápas za zápasom a do bránky to jednoducho nejde. Dá sa teda očakávať, že sa všetko vráti k lepšiemu, hneď ako sa podarí jeden päť-šesť gólový zápas. Ten opäť nabudí hráčov, ktorí už chvíľami ani neveria, že streliť gól je možné. Kľúč k presným zásahom pritom môže byť v jednoduchosti. Posledný zápas s Trenčínom to jasne naznačil. Baranom chýbal moment prekvapenia a puk v dobrej príležitosti vždy podržali o čosi dlhšie ako bolo potrebné. Súper sa pritom dostal do siedmych šancí, z ktorých dal päť jednoduchých gólov. Chyba pritom nebola v brankároch, ktorí s výnimkami niekoľkých neistých okamihov, slabinou tímu nie sú. Bude teda zaujímavé sledovať, čo sa bude diať na ľade v nasledujúcich zápasoch. V piatok nás čaká domáci zápas s Nitrou, fanúšikov si možno čiastočne udobriť víťazstvom v nedeľnom derby vo Zvolene.