Quantcast

Streda 5. marca je Popolcová. Alebo Škaredá. Začína sa ňou obdobie štyridsaťdňového pôstu, ktoré potrvá až do Veľkej noci. Do týchto 40 dní sa však nepočítajú nedele, preto v praxi pripadá Popolcová streda na 46. deň pred Veľkonočnou nedeľou.

Bystrické fašiangyPre nepravidelný dátum Veľkej noci sa termín Popolcovej stredy každý rok mení. Čo sa však nemení, je skutočnosť, že práve touto stredou by sa malo skončiť hodovanie, plesovanie, zabávanie… Využite teda posledný víkend pred pôstnym obdobím a zabávajte sa. Máme pre vás niekoľko tipov.

BYSTRICKÉ FAŠIANGY

V Banskej Bystrici si môžete zafašiangovať v Dome Slovenského misijného hnutia na Skuteckého ulici. V piatok 28. februára od 18. hodiny tam budú vyhrávať spievať a tancovať FSk Brezinky z Polomky, DFS Matičiarik, UFS Mladosť a FS Urpín. Bystrické fašiangy pripravilo Stredoslovenské osvetové stredisko a Mesto Banská Bystrica.

FAŠIANGY NA ČIERNOM BALOGU

V piatok sa na Čiernom Balogu začína 19. ročník fašiangového folklórneho festivalu Už sa fašiang kráti… Potrvá až do nedele 2. marca a vy si na ňom okrem vychutnania pravej fašiangovej atmosféry môžete oči popásť na jarmoku ľudových výrobkov, zúčastniť sa na pochôdzke bursovníkov, posedieť si pri heligónke, ba aj basu pochovať. Nebude chýbať zabíjačka či súťaž o najchutnejšie trhance a, samozrejme, vystúpenia folklórnych súborov.

FAŠIANGY NA ORAVSKOM HRADE

Ak by ste chceli vedieť, ako to kedysi na Orave počas fašiangov vyzeralo, urobte si tento víkend výlet na Oravský hrad. V sobotu aj v nedeľu (od 12. do 15. hod.) sa na hrade zabavíte, pohostíte a fašiangy ukončíte…

FAŠIANGY V ČIČMANOCH

Čičmany FašiangyV rázovitých, maľovaných Čičmanoch sa fašiangy budú konať v sobotu 1. marca. Obec Čičmany a folklórna skupina Lastovienka pre pripravili ukážky čičmianskych fašiangových zvykov. Program sa začne o 11.45 hod. fašiangovým sprievodom s Turoňom k Drevenici Ondreja Gregora. Ak chcete o fašiangoch v Čičmanoch vedieť viac, kliknite sem…

FAŠIANGY VO VALASKEJ

No a ešte jeden fašiangový tip. Na námestí vo Valaskej v sobotu 1. marca o 12. hod. sa začne fašiangový sprievod obcou a o 13. hod. tam vystúpi FS Bacúšan. Večer si môžete s domácimi posedieť pri muzike v kultúrnom dome a presne o polnoci pochovať basu.

KLUB 77 – FEDOR FREŠO & THE BADGE

Soul of 60´s je názov piatkového koncertu skupiny The Badge v Klube 77 v Banskej Bystrici. Skupina, vznikla koncom roka 2011 ako partia nadšencov pre hudbu 60. rokov, má v repertoári skladby zo zlatého fondu tohto obdobia – Beatles, Cream, Jimi Hendrix, ako aj vlastné skladby a pesničky od Fera Grigláka a Deža Ursinyho. Skupinu tvoria skvelí muzikanti Fedor Frešo (basgitara a spev), Maroš Lucký (gitara a spev), Jakub Tvrdík (klávesy a spev) a Peter Szapu (bicie). Začiatok koncertu je o 20. hod.

KRST V DIVADLE ŠTÚDIO TANCA

V piatok 28. februára v Divadle Štúdio tanca v Banskej Bystrici slávnostne pokrstia publikáciu, ktorá rozpráva o Divadle Štúdio tanca, divadle s nezvyčajným príbehom a nezvyčajným tanečným rukopisom. Viac sa dočítate tu…

Záhrada Swingin or nothingVÍKEND V ZÁHRADE CNK

Už tradične sa počas víkendov môžete kultúrne vyžiť aj v banskobystrickej Záhrade CNK. Tentoraz V sobotu 1. marca o 19. hod. to bude Gemini Monsters Orchestra a Basostroj a ďalší večer odrážajúci momentálny stav reality. Počas nedeľného tanečného workshopu Swingin or nothing (16. – 19. hod.) máte možnosť zatancovať si jednotlivo aj v pároch. Viac tu…

HOTEL LUX – SVADOBNÝ VEĽTRH

Banskobystrický Hotel Lux sa v sobotu 1. marca stane dejiskom Svadobného veľtrhu (v Banskej Bystrici sa koná siedmy raz). Svadobný veľtrh sa stal už tradičným sviatkom svadobných príprav nielen pre budúce nevesty a ženíchov, ale aj pre svadobné mamy a rodinných príslušníkov, ktorí sa podieľajú na organizácii svadby. Prezentujú sa na ňom spoločnosti podnikajúce v oblasti svadobného priemyslu. Nové módne trendy svadobných šiat, pánskej módy či obrúčok a všetkého, čo so svadbou súvisí, si v kongresových priestoroch Hotela Lux môžete pozrieť v čase od 10. do 17. hod.

PINOCCHIO V BÁBKOVOM DIVADLE

BDNR PinocchioNedeľa bez rozprávky? Ani náhodou! V banskobystrickom Bábkovom divadle na Rázcestí sa deti v nedeľu popoludní (16. hod.) stretnú s Pinocchiom a prežijú s ním celú hodinu dobrodružstiev na ceste za šťastím veľkých a malých. V svetoznámej rozprávke Carla Collodiho o drevenej bábke, z ktorej sa stal chlapec, sa dozvedia, prečo sa nesmie klamať.

TVORIVÉ DIELNE V MÚZEU

Prvé marcové nedeľné tvorivé dielne umožnia deťom nazrieť do tajomstva erbov a tiež si vytvoriť vlastný erb (Thurzov dom, 13. – 17. hod.) a spoznať krehkú krásu vážok (Tihányiovský kaštieľ, 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.)

MATEJOV DOM – LISTOVANIE HISTÓRIOU

A máme tu ešte pozvánku do Matejovho domu na Námestí Š. Moysesa v Banskej Bystrici. S profesorom Pavlom Martuliakom si zalistujete v histórii nielen banskobystrického školstva – slávnostné odhalenie obuvníckej dielne Majstra Leštáka, predstavenie prachárskej reťaze posledného banskobystrického prachárskeho Majstra Klimu. Stretnutie s históriu bude v nedeľu 2. marca o 15. hodine.